Polska Morska
Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska Morska
Realizacja Maciej Papke [Radio Szczecin]
Polska Morska (1.12.2022) - wodór, farmy, Odra
Szczecińskie uczelnie oraz firmy z różnych branż zainaugurowały Zachodniopomorską Dolinę Wodorową. List intencyjny podpisało 13 podmiotów w obecności członków rządu i wojewody zachodniopomorskiego. Już dzisiaj Polska jest na trzecim miejscu w Unii Europejskiej pod względem produkcji wodoru. Na świecie zajmujemy piąte miejsce. Tylko Grupa Azoty w przyszłym roku wyprodukuje 120 tysięcy ton wodoru.

- Mamy takie odcinki na Odrze, gdzie występowała "złota alga", a nie było zasolenia - mówiła w Szczecinie minister środowiska Anna Moskwa. Prace nad wyjaśnieniem zjawiska śnięcia ryb w rzece nadal trwają. Trudno powiązać złotą algę z zasoleniem rzeki dodaje minister środowiska.

- Morska energetyka wiatrowa to rozwiązanie, które będzie preferowane przez rząd - mówił w Pogorzelicy wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Na początku przyszłego roku będą wydane kolejne koncesje dla morskich farm wiatrowych. Pierwsza firma, która rozpocznie ich budowę to będzie ORLEN.
Polska Morska (24.11.2022) - tor wodny, Trzebież, skwer kapitanów
Koniec modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Z tej okazji ławeczka upamiętniająca zakończenie inwestycji stanęła w Szczecinie - na Łasztowni.

W porcie rybackim w Trzebieży oddano do użytku nowe nabrzeża. Koszt inwestycji to 5 milionów złotych. W sumie rybacy dostali do użytku prawie 200 metrów nowych nabrzeży. Są one przystosowane do niskich łodzi rybackich, które łowią na Zalewie Szczecińskim.

Powracamy do uroczystości które odbyły się w Święto Niepodległości 11 listopada na Skwerze Kapitanów w Szczecinie. Przypomnijmy – podniesiono tam na maszt polską banderę odsłonięte zostały także dwie tablice kapitanów żeglugi wielkiej – nieżyjącego już kpt. Jana Pruffera, jego sylwetkę przypomnieliśmy przed tygodniem, a także kpt. Włodzimierza Grycnera – dobrze znanego wszystkim działającym w branży morskiej.
Polska Morska (17.11.2022) - terminal, Strażak, tablice kapitanów
Na początku roku będzie projekt budowy terminala instalacyjnego dla morskich elektrowni wiatrowych, który ma powstać w Świnoujściu dla Orlenu. Takie zapewnienie składa Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście. Port ma zająć 23 hektary, planuje się budowę dwóch nabrzeży o długości 242 metrów i trzeciego nabrzeża - w opcji. Nabrzeża będą przystosowane do głębokości 12.5 metra.

Nowy statek pożarniczy otrzymał Zarząd Portu Szczecin Świnoujście. „Strażak 28”, bo taką nazwę nosi jednostka, jest właśnie w trakcie przekazywania portowej straży pożarnej. Nowy „Strażak” został zbudowany w polskiej stoczni na bazie konstrukcji holowników opracowanych dla marynarki wojennej.

Od podniesienia polskiej bandery na maszt, 11 listopada na skwerze kapitanów w Szczecinie rozpoczęły się marynarskie obchody pod hasłem "Niepodległość na maszt". Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie tablic dwóch kapitanów żeglugi wielkiej – nieżyjącego już kpt. Jana Pruffera, oraz kpt. Włodzimierza Grycnera.
Realizacja Maciej Papke [Radio Szczecin]
Polska Morska (10.11.2022) - port, Gryfia, ZSM w Świnoujściu
Mimo, iż w szczecińskim porcie nie ma jeszcze nabrzeży przystosowanych do 12,5 metra, to sam port już korzysta na pogłębieniu toru wodnego. Urząd Morski w Szczecinie zgodził się, aby przypływały statki z większym ładunkiem niż to było dotychczas.


Budowa nabrzeży przystosowanych do 12,5 już na półmetku. Dwie ogromne inwestycje są prowadzone w rejonie Basenu Kaszubskiego i Kanału Dębickiego w Szczecinie. Pierwszy statek, który skorzysta w pełni z 12.5 metra przypłynie w grudniu do nowego gazoportu w Policach

Koniec zakładowej straży pożarnej w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Firma likwiduje straż gdyż wyspa, na której leży została połączona z lądem i do zakładu może normalnie przyjechać szczecińska straż pożarna.

Uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu, przeżyli prawdziwie kosmiczną przygodę. Zajęli oni 3 miejsce w międzynarodowym Konkursie pod hasłem CanSat, organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Samodzielnie skonstruowali symulator sondy kosmicznej i przeprowadzili za jego pomocą badania naukowe.
Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Polska Morska (02.11.2022) - system RIS, Gryfia, UM
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
System Informacji Rzecznej RIS będzie rozbudowany. Obejmie swym zasięgiem kolejne 150 kilometrów rzeki Odry. Urząd Żeglugi Śródlądowej przygotowuje się do rozbudowy systemu także na tzw Wrocławskim Węźle Wodnym i w kierunku Kędzierzyna Koźla.

Nietypowy statek przypłynął do Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. To kablowiec czyli jednostka przystosowana do układania kabla na dnie morza. Statek jest dokowany w największym doku stoczni numer 5.

Szczeciński Urząd Morski wyróżniony za pomoc w budowie gazociągu Baltic Pipe. Otrzymał on też nagrodę "Wprost".
Polska Morska (27.10.2022) - port instalacyjny, prom, kpt. Gawłowicz
Dwa nabrzeża o łącznej długości prawie 500 metrów wybuduje Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście w porcie instalacyjnym w Świnoujściu. Nabrzeża będą miały 14.5 metra głębokości.

Nowy prom budowany we Włoszech to największa inwestycja Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. PŻB chce tez zająć się obsługiwaniem statków serwisowych dla morskich elektrowni wiatrowych. To jest też w planach kołobrzeskiego armatora.

50 lat pisze książki kapitan Józef Gawłowicz. Marynista, kolekcjoner sekstansów, szczęśliwy kapitan. Nie każdy wie że mógł nie zostać kapitanem, gdyż aplikował na historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
POLSKA MORSKA 20 10
W Świnoujściu na dawnych terenach postoczniowych powstanie terminal instalacyjny do morskich elektrowni wiatrowych. Będzie to pierwszy tego typu port w Polsce. Inwestorem jest PKN Orlen.

Na szczecińskim Skolwinie ma powstać fabryka części do turbin wiatrowych duńskiej firmy Vestas. Firma ma dostarczyć na polską morską farmę wiatrową 76 turbin 15 MV.

Baza Oznakowania Nawigacyjnego na szczecińskim Gocławiu została zmodernizowana. Inwestycję przeprowadzono w ramach pogłębienia toru wodnego do Szczecina.

Niemcy nie chcą modernizacji rzeki Odry. Chcą żeby rzeka była nie uregulowana. Takie opinie wyrażają niemieccy politycy i organizacje ekologiczne. Tymczasem niedaleko polskiej granicy otwarto wybudowaną za pół miliarda euro podnośnię dla barek - mówi Leszek Kiełtyka właściciel firmy żeglugowej. O Odrze rozmawiano też w Parlamencie Europejskim. Europoseł Joachim Brudziński jasno zadeklarował że Odra będzie modernizowana.
Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Polska Morska 12.10.2022
Port w Policach chce stać się portem uniwersalnym, a nie tak jak dziś, przystosowanym tylko do rozładunku fosfatów. By to osiągnąć port musi przeprowadzić dwie inwestycje. Jedna to budowa nowej linii kolejowej, druga to budowa nowego ciężkiego nabrzeża. Zarząd portu otrzymał na zaprojektowanie tych dwóch inwestycji ponad 8 milionów złotych.

Szczecińskie Centrum Szkoleniowe "Vulkan" szkoli przyszłych serwisantów morskich elektrowni wiatrowych jak bezpiecznie obsługiwać tego typu urządzenia. Polska nie ma jeszcze żadnego morskiego wiatraka produkującego prąd. Serwisanci pracują na zagranicznych farmach w zagranicznych firmach. W Szczecinie na Politechnice Morskiej odbyła się konferencja gdzie rozmawiano o szkoleniu przyszłych pracowników morskich elektrowni wiatrowych.

Po 21 latach Morska Stocznia Remontowa Gryfia ukończyła budowę szatniowca dla swoich pracowników. Koszt inwestycji, która była wstrzymywana wielokrotnie to kilka milionów złotych. Stoczniowcy mają szatnie, prysznice i stołówkę z prawdziwego zdarzenia
1234567