Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
Reklama
argum.eu
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin

Piotr Paleczny – pianista (w środku) i George Tchitchinadze – dyrygent dziękują publiczności za gorące brawa. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Piotr Paleczny – pianista (w środku) i George Tchitchinadze – dyrygent dziękują publiczności za gorące brawa. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Nieskończenie długie owacje na stojąco – w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagrał w piątek należący do grona najznakomitszych znawców muzyki Fryderyka Chopina, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów w historii – Piotr Paleczny.
Artysta przejmująco wykonał Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. - To był mój Chopin – mówił po koncercie.

- Pozwalam sobie na bardzo wiele rzeczy, które oczywiście nie są przeciwko Chopinowi, ale jakby płyną prosto z mojej duszy. A im jestem starszy, bardziej doświadczony, tym wiem na co można sobie pozwolić, żeby nie zaszkodzić Chopinowi i co mogę zrobić, aby ta muzyka pozostała tak głęboka – skomponowana przez prawdziwego geniusza.

Solistę i szczecińskich symfoników prowadził gruziński dyrygent George Tchitchinadze.

- Chciałbym serdecznie podziękować dyrygentowi, z którym miałem już dwa miesiące temu możliwość współpracować w Gdańsku, gdzie jest szefem tamtejszej Filharmonii. Pan Tchitchinadze jest na prawdę niezwykle wrażliwym człowiekiem. Jestem pod dużym wrażeniem współpracy z nim, ponieważ właściwie na wszystko mogę sobie pozwolić. Zawsze jest z orkiestrą tam, gdzie powinien być. Tak, że mam pełną swobodę demonstrowania swoich emocji, swojej narracji. Nie jest to niczyja kopia, jest to moje i bardzo się cieszę, że ktoś podąża moimi frazami – podsumował pianista.

Piotr Paleczny zagrał na bis Nokturn cis-moll (Lento con gran espressione) op. posth. Fryderyka Chopina.

Spotkanie z Artystą w niedzielnym magazynie „Trochę kultury”.
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty