Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
Reklama
argum.eu
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin

"Iwona księżniczka Burgunda". Fot. Włodzimierz Piątek
"Iwona księżniczka Burgunda". Fot. Włodzimierz Piątek
"Iwona księżniczka Burgunda". Fot. Włodzimierz Piątek
"Iwona księżniczka Burgunda". Fot. Włodzimierz Piątek
Pierwsza premiera na nowej Scenie Szekspirowskiej w Teatrze Polskim odbędzie się w sobotę wieczorem. Będzie to dramat Witolda Gombrowicza "Iwona księżniczka Burgunda" w reżyserii Grzegorza Brala.
Scena Szekspirowska powstała podczas rozbudowy teatru przy ul. Swarożyca w Szczecinie i jest jedną z pięciu, jakie posiada teraz Teatr Polski w Szczecinie.

Od dawna marzyła mi się praca nad tym dramatem - przyznaje Kozła Grzegorz Bral, wrocławski reżyser, założyciel znanego Teatru Pieśń Kozła.

- Od dawna myślałem o Gombrowiczu, bo to jest taki trudny orzech do zgryzienia. On niby jest śmieszny, niby jest groteskowy, a w gruncie rzeczy jest straszny i przerażający. Myślę sobie, że chętnie się zmierzę z zawodowymi aktorami, którzy przede wszystkim dobrze podają tekst, a po drugie też śpiewają znakomicie. Przecież Teatr Polski w Szczecinie znany jest z tego, że tutaj właściwie wszyscy śpiewają - mówi reżyser.

To bardzo aktualny tekst - mówi Bral.

- Ponieważ jest to dramat o tym, że w epoce Gombrowicza kobieta nie jest podmiotem. A już kobieta z innej warstwy społecznej, z innej klasy społecznej, w ogóle nie jest traktowana jako człowiek. Pokazujemy, jak kultura, która rządzi się z paternalistyczny strasznie prawami, doprowadza do właściwie śmierci osoby prostej, szczerej, niewinnej - mówi Bral.

Przedstawienie przygotowano w formie musicalu. Premiera w sobotę o godzinie 19.
Od dawna marzyła mi się praca nad tym dramatem - przyznaje Kozła Grzegorz Bral, wrocławski reżyser, założyciel znanego Teatru Pieśń.
To bardzo aktualny tekst - mówi Bral.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty