Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Kadr z filmu "Vabank". Mat. YouTube / WFDiF - Studio Filmowe Kadr
Kadr z filmu "Vabank". Mat. YouTube / WFDiF - Studio Filmowe Kadr
W południe w katedrze pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Leonarda Pietraszaka.
Wybitny aktor filmowy i teatralny zmarł 1 lutego w wieku 86 lat. Leonard Pietraszak zagrał w wielu kultowych polskich produkcjach, takich jak: "Vabank", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Czterdziestolatek" czy "Czarne chmury".

Prezes Związku Artystów Scen Polskich, Krzysztof Szuster podkreślił, że aktor stwarzał niezapomniane kreacje, jak w roli pułkownika Dowgirda w "Czarnych chmurach" czy w "Vabanku".

- Miał to coś, czego zazdroszczą wszyscy artyści i mało którzy to mają, że wychodząc na scenę w mało znaczącym epizodzie są często bardziej zauważalni niż aktorzy grający pierwszoplanowe role - zaznaczył Krzysztof Szuster.

Aktor Kazimierz Kaczor podkreślił ogromny talent Leonarda Pietraszaka: "nie ma takich słów, które by określiły jego charme, kulturę bycia, sposób wysławiania się, dykcję, warsztat - po prostu arystokrata sceny".

Leonard Pietraszak ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. Był aktorem Teatrów Dramatycznych w Poznaniu. Występował w teatrach warszawskich: w Teatrze Klasycznym, Teatrze Komedii i Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza.
Relacja Małgorzaty Jędrzejczyk [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty