Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Artyści koncertu upamiętniającego 30. rocznicę tragedii promu „Jan Heweliusz”. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Artyści koncertu upamiętniającego 30. rocznicę tragedii promu „Jan Heweliusz”. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Adagio na smyczki op. 11 Samuela Barbera i monumentalne Requiem d-mol KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiały wczoraj w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie.
Ponad stu artystów upamiętniło tragedię sprzed 30 lat. W czasie rejsu ze Świnoujścia do Ystad podczas bardzo silnego sztormu o sile 12 stopni w skali Beauforta zatonął Prom MF "Jan Heweliusz".

Był to wieczór absolutnie niezwykły, który za pomocą muzyki potrafił ukoić żal i smutek osób, które poniosły stratę w tragedii 30 lat temu. Wykonawcami dzieł byli niezwykli artyści - powiedział dyrygent, prof. Szymon Wyrzykowski.

Magdalena Freino - sopran, Małgorzata Pańko-Edery - alt, Aleksander Kunach - tenor i Jarosław Bręk - bas-baryton, to obsada, której mógłby pozazdrościć nam każdy dyrygent, każda filharmonia. Orkiestra Filharmonii zagrała świetnie, Chór Akademicki Profesora Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie spisał się znakomicie. Mieliśmy wielką łączność z naszymi słuchaczami i przeżywaliśmy te wydarzenia sprzed 30-lat jakby na nowo - stwierdził prof. Wyrzykowski.

Na promie "Jan Heweliusz" zginęło 55 osób.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty