Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karlowicza w Szczecinie
Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karlowicza w Szczecinie
Regularnie koncertuje i nagrywa z najlepszymi orkiestrami i solistami na świecie. W swojej niezwykłej karierze poprowadził kilkaset przedstawień operowych i baletowych. Zarejestrował ponad sto albumów pokrytych złotem i platyną. Łukasz Borowicz - jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów poprowadzi dziś Orkiestrę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Bardzo chętnie pracuję z tymi symfonikami. Dziś wykonamy dwa arcydzieła muzyki XX wieku - powiedział Łukasz Borowicz.

- Przede wszystkim Grażyny Bacewicz, naszej najwybitniejszej kompozytorki „Musica sinfonica in tre movimenti” - utwór z późnego okresu jej twórczości, taki fresk - symfoniczne barwy. Takie same barwy będą w Symfonii nr 7, „Sinfonia Antartica” Ralpha Vaughan Williamsa. To jest dzieło opisujące wyścig mający na celu zdobycie bieguna jako pierwszy, który to przegrał Brytyjczyk, Robert Falcon Scott. O tym wysiłku prometejskim jest ta Symfonia - uzupełnił dyrygent.

Oba utwory napisane są na wielką orkiestrą symfoniczną, a więc pełna krasa - dodał Borowicz.

- Będą nawet organy, także instrumenty specjalne, jak tak zwana Wind machine (idiofon cierny), czyli instrument, który imituje brzmienie lodowatego podmuchu wiatru - podsumował Łukasz Borowicz.

W kompozycji brytyjskiego twórcy, Ralpha Vaughan Williamsa, partie wokalne wykona Chór kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie przygotowany przez Barbarę Halec. Początek koncertu o godzinie 19.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty