Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Adam Makowicz – pianista, kompozytor (od lewej), Leszek Możdżer – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Adam Makowicz – pianista, kompozytor (od lewej), Leszek Możdżer – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zwieńczeniem uroczystości nadania przez Akademię Sztuki w Szczecinie tytułów doktora honoris causa był wczorajszy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali zagrał uhonorowany tym tytułem w dyscyplinie sztuk muzycznych światowej sławy pianista jazzowy, Adam Makowicz.
Artysta wystąpił z równie znanym i cenionym pianistą, Leszkiem Możdżerem. - Grałem z nim już w wielu salach koncertowych na świecie – powiedział Adam Makowicz.

- Możdżer ma po prostu pewne właściwości, których inni pianiści nie mają. Ma przede wszystkim bardzo dużą wyobraźnię i giętkość, flexible. On z łatwością dopasowuje się do każdej sytuacji muzycznej. Świetna współpraca jest wtedy, gdy potrafimy rozmawiać ze sobą, chociaż to są inne języki. My jednak rozumiemy. Ja rozumiem jego język, a on mój – uzupełnił Makowicz.

W pracy z Adamem Makowiczem cenię sobie bardzo nasze niezbadane do końca możliwości improwizacyjne – dodał Leszek Możdżer.

- Cały koncert grałem w półukłonie, z wielkim szacunkiem i miłością też do Adama Makowicza, dlatego że on mnie niejako zbudował. Jego droga była dla mnie zawsze inspiracją w tym sensie, że on marzył na pustkowiu jazzowym w Polsce, żeby być jazzowym, wybitnym pianistą i nim został. Naprawdę jestem wzruszony każdym jego gestem, każdym jego dźwiękiem. To jest dla mnie taka nostalgiczna podróż, więc na poziomie wibrującego powietrza, czyli muzyki, no to dyrygentem jest Adam Makowicz – podsumował Możdżer.

Szczeciński koncert Adama Makowicza i Leszka Możdżera zakończony dwoma bisami i owacjami na stojąco był nawiązaniem do ich występu w 2004 roku pod tytułem „Możdżer vs. Makowicz” w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty