Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
Reklama
argum.eu

Alena Baeva – skrzypaczka przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. [Kamila Kozioł, Filharmonia w Szczecinie]
Alena Baeva – skrzypaczka przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. [Kamila Kozioł, Filharmonia w Szczecinie]
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzyła wczoraj 69. sezon artystyczny. Na program wieczoru złożyły się utwory Karola Szymanowskiego – polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i pisarza z okazji jego 140. rocznicy urodzin.
Solistką wieczoru była Alena Baeva – jedna z najbardziej rozchwytywanych skrzypaczek na świecie. Artystka brawurowo wykonała Koncert skrzypcowy E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego.

- To ogromny honor grać muzykę Karola Szymanowskiego. Czuję się zaszczycona, że mogłam wykonać jego dzieło w tej pięknej Filharmonii, na dodatek podczas wieczoru otwierającego nowy sezon artystyczny. Jestem pełna podziwu, że cały koncert był wypełniony jego twórczością. Nie umiem w słowach wyrazić mojej radości z pobytu tutaj, tym bardziej, że publiczność tak gorąco oklaskiwała moją interpretację. Dlatego tak chętnie bisowałam. Jestem bardzo, bardzo szczęśliwa. Dziękuję melomanom, orkiestrze i wspaniałemu dyrygentowi – dodała Baeva.

Orkiestrę Symfoniczną doskonale poprowadził Rune Bergmann – dyrektor artystyczny Filharmonii.

- To był wspaniały koncert, który w moim przekonaniu dobrze wróży na cały nowy sezon naszej Filharmonii. Doskonale pracowało mi się z Aleną Baevą, która rozumie muzykę Karola Szymanowskiego. To naprawdę wyjątkowa artystka i taka otwarta na pracę, w ogóle na muzykę. Znaleźliśmy wspólny, artystyczny język jeszcze na próbie. Podczas koncertu uniosła na wyżyny wszystkich instrumentalistów i mnie. Cieszę się również, że publiczność tak świetnie przyjęła wszystkie dzieła Szymanowskiego w wykonaniu grającej niczym na wielkim statku orkiestry – podsumował Rune Bergmann.

Kolejny koncert Filharmonii odbędzie się w środę, 21 września 2022 roku. Tego dnia rozpocznie się 5. dniowy Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty