Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Alena Baeva – skrzypaczka. Fot. Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie
Alena Baeva – skrzypaczka. Fot. Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie
Muzyka polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i pisarza z okazji jego 140. rocznicy urodzin, zabrzmi w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W piątek otwarcie sezonu artystycznego 2022/2023.
O programie tego koncertu zdecydowaliśmy z dyrektor Dorotą Serwą już w ubiegłym roku - powiedział Rune Bergmann - dyrektor artystyczny Filharmonii.

- To wspaniałe, że wróciłem, żeby otworzyć nowy sezon w Filharmonii. Wybrałem na ten uroczysty wieczór muzykę jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Karola Szymanowskiego. Z tej okazji wystąpi u nas wyjątkowa solistka - światowej sławy skrzypaczka Alena Baeva. Jest zdobywczynią m.in. I nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego oraz słynnego - im. Niccolò Paganiniego. Artystka regularnie współpracuje z najlepszymi dyrygentami i orkiestrami, choćby z nowojorskimi, tokijskimi i londyńskimi symfonikami. Jest bezsprzecznie jedną z najbardziej rozchwytywanych skrzypaczek na świecie. Zagra Koncert skrzypcowy nr 1 op. 35 Karola Szymanowskiego. Jego muzyka jest fantastyczna. To moja faworytka - powiedział Rune Bergmann.

W Filharmonii usłyszymy także pełną młodzieńczej ekspresji Uwerturę koncertową E-dur op. 12 i Symfonię nr 2 B-dur op. 19 2a, którą zgodnie z życzeniem Szymanowskiego, w latach 1934-36 przeinstrumentował Grzegorz Fitelberg. Początek koncertu o godzinie 19.
Relcja Doroty Zamolskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty