Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Organy Barnima Grüneberga z 1862 roku w kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. Jarosław Dalecki
Organy Barnima Grüneberga z 1862 roku w kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. Jarosław Dalecki
Kompozycje Georga Friedricha Händla, Maurce’a Ravela i Carlosa Salzedo zabrzmią dziś w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Trwa Międzynarodowy Festiwal "Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów".
Pomysłodawcy wydarzenia próbują przywrócić świetność brzmienia zabytkowym organom. Jeden z wielu zbudowanych w 1862 roku przez Barnima Grüneberga znajduje się w świątyni w Zdrojach.

„Niebiańskie instrumenty” - pod takim tytułem będzie dzisiejszy koncert, bo zarówno organy Grüneberga, jak i harfa brzmią niczym z nieba. Na ten wieczór przyjechał z Kostaryki wirtuoz harfy, Carlos Peña Montoya - powiedział organista - prof. Tomasz Adam Nowak.

- Zagramy Maurice’a Ravela Introduction et Allegro. Utwór w oryginale został napisany na zespół kameralny i harfę, a ja zrobiłem transkrypcje na organy i harfę. Przedstawimy także trzyczęściowy Koncert B-dur op. 4 nr 6 Georga Friedricha Händla. Organy, które są w Szczecinie bardzo pięknie brzmią w tym repertuarze. To rzadkość, bo harfa będzie na dole, a ja - organista na górze. Odległość nie przeszkodzi nam, by występ był udany - uzupełnił Tomasz Adam Nowak.

Początek koncertu o godz. 19.30. Wstęp wolny.

Wydarzenie Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” współfinansowane przez Województwo Zachodniopomorskie i Gminę Miasto Szczecin, organizują Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach oraz Miejski Ośrodek Kultury Szczecin-Dąbie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty