Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Chór Męski Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Fot. Alan Putek
Chór Męski Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Fot. Alan Putek
Utwory Johanna Sebastiana Bacha, Franza Xavera Biebla, Charlesa Gounoda, Alexandra Guilmanta, Giovanniego Pierluigiego Palestriny, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Piotra Jańczaka zabrzmiały wczoraj w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Trwa Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.
Festiwal jest wspaniałą okazją do przybliżenia dziejów i popularyzacji dorobku słynnych organmistrzów mieszkających w naszym województwie na przełomie XIX i XX wieku.

Organy w Płotach zostały zbudowane przez Barnima Grüneberga w 1903 roku. Są jednymi z większych w naszym regionie, powiedział prof. Ryszard Handke – dyrygent koncertującego w świątyni Chóru Męskiego Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego.

- Instrument o bardzo ciekawym brzmieniu, dobrym usytuowaniu wysoko pod sklepieniem. Kościół w Płotach z tak cennym instrumentem stał się tutaj właściwie jedynym miejscem, w którym można wysłuchać muzyki na najwyższym poziomie, czy to recitali organowych, czy utworów wokalno-instrumentalnych z towarzyszeniem organów – uzupełnił prof. Handke.

Ten wieczór pozostanie na długo w naszej pamięci – dodał chórzysta Mariusz Pietrzak.

- Brzmienie organów jest fantastyczne. Takich perełek w zachodniopomorskich kościołach jest wiele, tylko my o nich nie bardzo wiemy. W tej świątyni jest doskonała akustyka w związku z tym lekko się śpiewało. Publiczność dopisała, więc jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy tutaj być i dać radość innym – podsumował Mariusz Pietrzak.

Na zabytkowych organach grała Julita Nohanowicz. Kolejny wieczór w ramach Festiwalu odbędzie się w niedziele, 21 sierpnia 2022 roku w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach.

Wydarzenie współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego zorganizowało Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, Agro-Biznes Trade sp. z o.o w Mieszkowie oraz Parafia Przemienienia Pańskiego w Płotach, której proboszczem jest ksiądz Ryszard Szymanik.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty