Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Koncert inaugurujący Festiwal odbędzie się w niedzielę o godzinie 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Koncert inaugurujący Festiwal odbędzie się w niedzielę o godzinie 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Około pięciuset śpiewaków z Polski i zagranicy przedstawi utwory wokalne z różnych stron świata. W niedzielę w Międzyzdrojach rozpoczyna się najstarszy w Polsce festiwal pieśni chóralnej - Międzynarodowy im. Profesora Jana Szyrockiego.
W naszym kraju jest to jedyny festiwal, który nieprzerwanie trwa od 57 lat. Żaden stan wojenny, czy pandemia nie przeszkodziły naszemu śpiewaniu - powiedział prof. Dariusz Dyczewski - dyrektor artystyczny Festiwalu.

- Profesor Jan Szyrocki i Chór „Hejnał” w 1965 roku zorganizowali zlot chórów kolejarskich z występami w Szczecinie. Jednym z towarzyszących był koncert w Międzyzdrojach. I tak narodził się Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej - uzupełnił Dyczewski.

Ponad 20 chórów stanie w szranki konkursowe w kategorii Musica Sacra o Główną Nagrodę - Bursztynową Aureolę Św. Piotra Apostoła i Grand Prix Festiwalu - dodał Dyczewski.

- Cała plejada zespołów z Polski, m.in. z Wrocławia, Bydgoszczy, Lublina, Warszawy, ze Starachowic, z Siedlec, ale również chóry z zagranicy. Będzie na przykład chór polsko-niemiecki oraz z Czech i oczywiście z Ukrainy. Zespoły przedstawią pieśni z różnych epok, od muzyki dawnej po współczesną, także zapraszam codziennie na super koncerty do 24 czerwca - podsumował prof. Dariusz Dyczewski.

Koncert inaugurujący Festiwal odbędzie się w niedzielę o godzinie 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. A wystąpią chóry: Kameralny „Sophia” z Kijowa i obchodzący 75-lecie istnienia „Hejnał” ze Szczecina.

Więcej szczegółów można znaleźć tu.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty