Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Realizacja: Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Wspólne wykonanie przez publiczność i artystów kolędy „Bóg się rodzi” zakończyło ostatni w tym roku wieczór Festiwalu Muzycznego "Koncerty Grünebergowskie".
W kościele pod wezwaniem św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach wystąpił między innymi organista Jakub Stefek i chór dziecięcy „Don Diri Don” Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ZUT w Szczecinie.

Podczas uroczystego wieczoru wręczono profesorowi Dariuszowi Dyczewskiemu - dyrygentowi dziecięcego zespołu - nagrodę Grand Prix Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP „za najlepsze wykonanie cyklu kompozycji polskich podczas Festiwalu Muzycznego Koncerty Grünebergowskie 2021 oraz promowanie muzyki polskiej na świecie”.

- To dla mnie wielkie zaskoczenie, ale też niesamowite wyróżnienie i zaszczyt, że twórcy przyznali dla mnie jako twórcy, tak prestiżową nagrodę. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że te koncerty odbywają się w Szczecinie i, że ja mogłem na zakończenie całego tegorocznego cyklu pokazać moje dzieło. Dziś, jak moje dzieci aniołki, jestem tym najstarszym aniołkiem, który ze szczęścia ulatuje do nieba - powiedział profesor Dariusz Dyczewski.

Jury przyznało także dwie pierwsze nagrody akordeoniście i kontrabasiście Czesławowi Lewickiemu „za najlepsze aranżacje polskiej muzyki filmowej” oraz sopraniście chłopięcemu Alexandrowi Kalischewskiemu, najmłodszemu wykonawcy Festiwalu „za najlepsze wykonanie pieśni solowych”, ufundowane przez Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw.

Koncert współfinansowany przez Miasto Szczecin zadedykowano Prymasowi Tysiąclecia, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu w roku Jego Beatyfikacji i w 40. rocznicę śmierci, a także 120. rocznicę urodzin.
Relacja Doroty Zamolskiej.
Prof. Dariusz Dyczewski – dyrygent z nagrodą Grand Prix SAWP. Fot. Jan Olczak
Prof. Dariusz Dyczewski – dyrygent z nagrodą Grand Prix SAWP. Fot. Jan Olczak

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty