Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Filip Presseisen – organista. Fot. Kamil Krajewski
Filip Presseisen – organista. Fot. Kamil Krajewski
Zespół Srebrzyści Akordeoniści. C. Lewicki (od lewej) , Z. Kulesza, K. Czapiewski). Fot. Archiwum tercetu
Zespół Srebrzyści Akordeoniści. C. Lewicki (od lewej) , Z. Kulesza, K. Czapiewski). Fot. Archiwum tercetu
Perły muzyki nie tylko klasycznej zabrzmią w niedzielę w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach w ramach cyklu Koncertów Grünebergowskich. Uczestniczący w wydarzeniu melomani włączą się m.in. w obchody 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema.
Koncert otworzy Filip Presseisen zaliczany do grona najwybitniejszych organistów młodego pokolenia, obdarzonych (co coraz rzadziej się dziś zdarza) wielkim talentem improwizatorskim.

Artysta przedstawi własne wizje dotyczące rysunków Stanisława Lema tworzonych przez sławnego futurystę w roku 1949 jako żartobliwy, ale i bezlitosny komentarz do konkursu na pomnik wielkiego polskiego kompozytora ogłoszony w Krakowie z okazji Roku Chopinowskiego.

- Będę przede wszystkim improwizował, to znaczy tworzył muzykę na bieżąco. Będzie to związane z harmonią, której Chopin używał, która będzie nawiązywała do twórczości Lema, ponieważ Lem w swoich zapiskach stwierdził, że muzyka organowa jest mu bardzo bliska. Oczywiście mam wyobrażenie, jak będzie wyglądała ta improwizacja. Wynikać będzie przede wszystkim z budowy instrumentu, z jego warstwy brzmieniowej i rodzaju gry oraz rodzaju stylistyki, jakie te barwy determinują - powiedział Presseisen.

Organista urodzony w Szczecinie, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przedstawi ponadto własną improwizację słynnej kompozycji "Muzyka na wodzie" Georga Friedricha Händla.

Na program koncertu złożą się również m.in. utwory patriotyczne i przeboje filmowe w wykonaniu zespołu "Srebrzyści Akordeoniści".

Początek wieczoru współfinansowanego przez Miasto Szczecin rozpocznie się o godzinie 19. Wstęp jest bezpłatny.
Relacja Doroty Zamolskiej (Radio Szczecin)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty