Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Nie żyje Wiesław Gołas - polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej.
Był odtwórcą 120 ról filmowych i teatralnych. W filmie "Czterej Pancerni i pies" zagrał postać Tomka Czereśniaka. Znany był również z takich produkcji jak między innymi "Klincz", "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Potop". W serialu "Kapitan Sowa na tropie" wcielił się w rolę tytułowego bohatera - Kapitana Sowę. Występował także w "Kabarecie Starszych Panów".

Podczas II Wojny Światowej wstąpił do Szarych Szeregów. W grudniu 1944 roku, podczas nieudanej akcji został aresztowany przez Gestapo. W więziennej celi spędził trzy miesiące.

Przed laty na Wakacyjnym Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach na pytanie o rolę w "Czterech pancernych" odpowiadał z uśmiechem.

- To była taka, nazywam tę czwórkę trochę żartem, hultajstwem, opartym na faktach. To było taką zabawą, jak czterech wspaniałych - powiedział Gołas.

Swoje aktorstwo traktował z wielką odpowiedzialnością.

- Przeszedłem w swoim zawodzie wszystkie dyscypliny, kultury. Występowałem wszędzie, w kabaretach, rewiach. Głównie, jak to się zawsze mówi, w teatrze, ale jest to prawdą. Jestem aktorem teatru, głównie. Jestem uczniem Zelwerowicza, Woszczerowicza i Bardiniego. W 1954 roku, gdy kończyłem studia, Zelwerowicz mówił "słuchajcie, trzeba mieć pokorę do zawodu, skromność" - mówił Gołas.

Wiesław Gołas jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 2009 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 1966 uhonorowano go Srebrną Maską w plebiscycie "Expressu Wieczornego", a w 2002 roku - statuetką "Gwiazda Telewizji Polskiej", wręczoną z okazji 50-lecia TVP, za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji. W 2000 roku podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2006 otrzymał Nagrodę Honorową za całokształt twórczości na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni. Artysta został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Brązowym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju".

Wiesław Gołas 9 października skończyłby 91 lat.
Przed laty na Wakacyjnym Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach na pytanie o rolę w "Czterech pancernych" odpowiadał z uśmiechem.
Swoje aktorstwo traktował z wielką odpowiedzialnością.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty