Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Organy im. Jana Pawła II w Katedrze pw. św. Jakuba w Szczecinie. Fot. www.wikipedia.org
Organy im. Jana Pawła II w Katedrze pw. św. Jakuba w Szczecinie. Fot. www.wikipedia.org
Gorące brawa publiczności na zakończenie sobotniego koncertu w Katedrze pw. św. Jakuba w Szczecinie. Trwa XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.
Za kontuarem organów, którym w 2008 roku nadano imię „Jan Paweł II”, zasiadł koncertujący na całym świecie Profesor Józef Serafin.

- Ilość moich koncertów jest połączona z powstaniem tego instrumentu. Pamiętam zresztą jeszcze narady, na których dyskutowało się, jaki to ma być instrument dostosowany rozmiarami do katedry św. Jakuba. To już oczywiście prehistoria, można powiedzieć. W tej chwili cieszymy się tymi organami już od wielu lat - dodał profesor.

Po brawurowo wykonanej Fantazji A-dur FWV 35 Césara Franka oraz słynnej Toccacie i fudze d-moll BWV 564 Johanna Sebastiana Bacha, zagrało Krakowskie Trio Stroikowe. Mówi klarnecista zespołu Roman Widaszek.

- Zagraliśmy koncert przy wypełnionej po brzegi katedrze. Jest to na pewno dla każdego wykonawcy wielka radość, że melomani chcą nas słuchać, że jest zapotrzebowanie na tego typu działania artystyczne i oby tak zostało - podsumował Widaszek.

Kolejny koncert festiwalu w sobotę, 17 lipca 2021 roku, podczas którego wystąpią litewska organistka Renata Lesieur i dwukrotny zdobywca Nagrody Muzycznej „Fryderyk”, skrzypek Tomasz Tomaszewski. Wstęp wolny.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty