Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. Materiały prasowe Festiwalu w Kamieniu Pomorskim
Fot. Materiały prasowe Festiwalu w Kamieniu Pomorskim
Około stu artystów z kraju i zagranicy, ponad 200 kompozycji z różnych epok - to tylko niektóre atrakcje rozpoczynającego się w piątek w Kamieniu Pomorskim 57. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
Tegoroczna edycja najstarszego na Pomorzu Zachodnim wydarzenia muzycznego potrwa do 3 września. Przygotowaniom do festiwalu towarzyszyło wiele stresu - powiedział dyrektor programowy wydarzenia prof. Eugeniusz Kus.

- Spodziewaliśmy się, że pandemia minie i będzie to festiwal z udziałem większej liczby zagranicznych wykonawców. Niemniej jednak z pewnością wystąpi u nas dziesięciu organistów z Polski i zagranicy, ale również soliści reprezentujący muzykę kameralną. Mimo wielu przeciwności, bardzo się cieszę, że festiwal w tym kształcie mógł ostatecznie dojść do skutku - dodał profesor.

Jestem zadowolony, że dojadą do nas wybitni artyści m.in. wiolonczelista Tomasz Strahl, akordeonista Klaudiusz Baran, czy skrzypkowie Jakub i Krzysztof Jakowiczowie. Festiwal zainauguruje słynny Polish String Quartet Berlin. Za klawiaturą barokowych organów zasiądzie znany na całym świecie prof. Józef Serafin, dyrektor artystyczny Festiwalu - uzupełnił profesor Kus.

- W dzisiejszym koncercie Józef Serafin przedstawi dzieła polskiego kompozytora Mariana Sawy oraz najsłynniejszy utwór Johanna Sebastiana Bacha Toccatę i fugę d-moll BMV 565 - podsumował Kus.

Koncerty festiwalowe odbywać się będę w piątkowe wieczory o godzinie 19 w zabytkowej katedrze kamieńskiej.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty