Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Gala odbędzie się jednocześnie w dwóch miejscach, czyli w Beverly Hilton Hotel i w Rainbow Room w Rockefeler Center w Nowym Jorku. źródło: https://www.goldenglobes.com/
Gala odbędzie się jednocześnie w dwóch miejscach, czyli w Beverly Hilton Hotel i w Rainbow Room w Rockefeler Center w Nowym Jorku. źródło: https://www.goldenglobes.com/
Przed nami pierwsza filmowa gala tegorocznego sezonu filmowego. W niedzielę zostaną rozdane Złote Globy, najważniejsze wyróżnienia - zaraz po Oscarach - w dziedzinie kina i telewizji.
Zdaniem komentatorów świata show-biznesu w USA to znak, że powoli świat wydostaje się z pandemii i wraca do normy.

Ja będzie wyglądać tegoroczna ceremonia? Charakteryzuje się połączeniem znanych tradycji z czymś kompletnie nowym.

- Gala odbędzie się jednocześnie w dwóch miejscach, czyli w Beverly Hilton Hotel i w Rainbow Room w Rockefeler Center w Nowym Jorku. Będą też dwie osoby prowadzące: Tina Fey i Amy Poehler. Pamiętamy je z wcześniejszych edycji Złotych Globów, wspólnie prowadziły w latach 2013-2015, a teraz oddzielnie - jedna na wschodnim, a druga na zachodnim wybrzeżu - zapowiada Zbigniew Banaś, wykładowca sztuki filmowej na chicagowskim prestiżowym uniwersytecie Loyola, członek tamtejszego stowarzyszenia krytyków filmowych.

Co ciekawe, jeśli okaże się, że odpowiednia ilość gości z tej najwyższej półki nie zdecyduje się przyjść osobiście to miejsca i tak będą wypełnione. Bo tym razem Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przyznające statuetki zaprosiło również pielęgniarki, lekarzy i pracowników banków żywności.

To w ramach podziękowań za heroizm w czasie pandemii. Złote Globy są jak Oscary, ale bez ich wartości - tak w amerykańskim środowisku filmowym mówi się o tych statuetkach. Jednak same Globy są bardziej niezależne, bo wybierają je przedstawiciele spoza środowiska bezpośrednio związanego z kinem czy telewizją. Amerykańscy eksperci od kina przewidują, że w tym roku więcej nagród otrzymają kobiety. Jeżeli chodzi o faworytów, to najwięcej mówi się o filmie "Nomadland" Chloe Zhao, która jest też murowaną faworytką do zgarnięcia statuetki za najlepszą reżyserię.

Jedna z najpopularniejszych amerykańskich aktorek ostatnich dekad - Jane Fonda - dostanie prestiżowe wyróżnienie podczas tegorocznej gali. To nagroda imienia Cecila B. DeMille'a. Wyróżnienie to przyznaje się za wybitny wkład w rozwój kultury i rozrywki. Drugą taką nagrodę imienia Carol Burnett otrzyma za działalność telewizyjną 98-letni Norman Lear - producent i scenarzysta, który ma pojawić się osobiście.

Złote Globy zostaną rozdane 78. raz w historii.
Relacja Jana Pachlowskiego
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty