Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Wykonawcy koncertu szkolnego z cyklu „Generacja dźwięku”. Fot. Filharmonia w Szczecinie
Wykonawcy koncertu szkolnego z cyklu „Generacja dźwięku”. Fot. Filharmonia w Szczecinie
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie inauguruje nowych cykl koncertów szkolnych skierowanych do uczniów klas IV-VIII. Na scenie złotej sali wystąpią dwie kilkudziesięcioosobowe orkiestry, symfoniczna i sensoryczna.
Interaktywny eksperyment muzyczny zatytułowaliśmy „Generacja dźwięku” - powiedziała Kamila Matczak z Centrum Edukacji Filharmonii. - Celem koncertu szkolnego jest zaznajomienie młodzieży z muzyką współczesną. Muzyka współczesna wydaje się być niedostępna w odbiorze, ale my poprzez nasze koncerty udowodnimy, że tak nie jest.

- To doskonały czas na rozpoczęcie przygody z brzmieniem tajemniczej orkiestry sensorycznej. Zasiądzie w niej młodzież obsługująca specjalnie skonstruowane instrumenty - sensory, które wydają dźwięki dzięki ruchom dłoni - uzupełnił Mateusz Czarnowski z Centrum Edukacji Filharmonii. - Zaprosiliśmy do współpracy Jarosława Kordaczuka, ucznia prof. Andrzeja Koszewskiego, który zaprezentuje swoją nową kompozycję pt. „Generator X” z użyciem nowoczesnych technologii i sensorów dźwiękowych, które kojarzyć się mogą na przykład z muzyką konkretną, czyli taką, która wykorzystuje już istniejące dźwięki do formowania nowych kompozycji, nowych form.

W bezpłatnej premierze koncertu oryginalnej lekcji muzyki będzie można uczestniczyć za pośrednictwem nowego kanału YouTube EduFilharmonia i Facebook Filharmonii w Szczecinie w poniedziałek o godzinie 11.

Każda z orkiestr będzie miała swojego dyrygenta. Symfoniczną poprowadzi autor kompozycji Jarek Kordaczuk, a sensoryczną Izabela Kościesza. Młodzież dowie się m.in. jak grać na sensorach i łączyć je z klasycznymi instrumentami. Nowy cykl koncertów szkolnych „Generacja dźwięku” przygotuje młodych melomanów do rozumienia muzyki, tworzenia jej i czerpania z niej niekończącej się przyjemności.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty