Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Łukasz Borowicz – dyrygent. Fot. Katarzyna Zalewska.
Łukasz Borowicz – dyrygent. Fot. Katarzyna Zalewska.
Łukasz Borowicz – dyrygent. Fot. Katarzyna Zalewska.
Łukasz Borowicz – dyrygent. Fot. Katarzyna Zalewska.
Kompozycje Wojciecha Kilara, Josepha Haydna oraz Johanna Sebastiana Bacha złożą się na piątkowy koncert w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
Szczecińskich symfoników poprowadzi Łukasz Borowicz uznany za jednego z czołowych dyrygentów młodego pokolenia początku XXI wieku.

Chorały z "Orgelbüchlein" Bacha powinny zachwycić państwa, tym bardziej, że zostały przywrócone do życia w innej formie przez polskiego kompozytora Zygmunta Mycielskiego w 1964 roku - powiedział Łukasz Borowski.

- Zabrzmią melodie chorałowe, które wszyscy znamy, ale w nowej szacie instrumentalnej. Z kolei „Preludium chorałowe” Wojciecha Kilara, to utwór, który nawiązuje tytułem do Bacha, także będzie taki ciekawy dialog XX wieku z przeszłością - stwierdził artysta.

Zwieńczeniem wieczoru będzie Symfonia zwana "Filozof" austriackiego kompozytora epoki klasycyzmu Josepha Haydna - uzupełnił dyrygent.

- Przyzwyczailiśmy się do tego, żeby Haydna traktować jako dziadka, papa Haydn, ale ten papa, to jest grand papa - przyzwoity, starszy kompozytor, który napisał ponad 100 symfonii. Tymczasem przez całe życie był jednym z największych innowatorów i już od samego początku swojej twórczości, w każdej z tych symfonii stwarzał zupełnie nowy świat. I taka też jest 22 Symfonia nr 22 Es-dur Hob.I:22, "Filozof", którą przedstawimy dzisiaj wieczorem - podsumował Borowski.

Transmisję koncertu można zobaczyć w piątek o godzinie 19 na platformie streamingowej Filharmonii w Szczecinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty