Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. www.pixabay.com/photo-2341279 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2341279 (domena publiczna)
Reprezentujący Czechy film "Szarlatan" Agnieszki Holland znalazł się na tak zwanej krótkiej liście piętnastu filmów walczących o tegorocznego Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Zgłoszony przez Polskę obraz "Śniegu już nigdy nie będzie” nie przeszedł wśród wytypowanych filmów.
Opowiadający o życiu czeskiego uzdrowiciela Jana Mikolaszka film "Szarlatan” jest koprodukcją Czech, Irlandii, Słowacji i Polski. Obraz w reżyserii Agnieszki Holland miał premierę na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

"Szarlatan” był jednym z 93 filmów z całego świata zgłoszonych do oscarowej rywalizacji w kategorii filmu międzynarodowego. Kolejnym etapem selekcji będzie wybór pięciu filmów, które otrzymają nominacje do Oscara. W wyborze finałowej piątki wezmą udział członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej, którzy obejrzą wszystkie filmy ze skróconej listy. Poza reprezentującym Czechy "Szarlatanem” znalazły się na niej między obrazy z Bośni i Hercegowiny, Chile, Danii, Francji, Gwatemali, Hong Kongu, Iranu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Meksyku, Norwegii, Rumunii, Rosji, Tajwanu i Tunezji.

Ogłoszenie oscarowych nominacji zaplanowano na 15 marca. Ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 25 kwietnia w Hollywood.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty