FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Marian Rostkowski w swoim warsztacie szewskim w Mieszkowicach
Marian Rostkowski w swoim warsztacie szewskim w Mieszkowicach
Automatyzacja i cyfryzacja dotyka coraz więcej obszarów naszego życia. Do coraz większej liczby zadań nie są już potrzebni ludzie… Nic więc w tym dziwnego, że liczba ginących zawodów systematycznie się zwiększa. Dzisiaj, kiedy zepsuje nam się but, najpewniej pójdziemy do sklepu i kupimy nową parę, bo szukanie szewca wydaje się stratą czasu. Podobnie jest z zegarkami, ubraniami czy elektroniką - coś się zepsuło? Łatwiej zamówić nowy egzemplarz, a poza tym nowa rzecz cieszy bardziej niż ta naprawiona. Czy zawsze ? Niedawno zmarł najstarszy szewc w Polsce, Marian Rostkowski z Mieszkowic, nikomu już nie naprawi butów. Był pionierem, osobą zasłużoną w mieszkowickiej społeczności lokalnej. Jako Radny kilku kadencji zawsze był chętny do pomocy i nigdy nikomu jej nie odmawiał. Prawdziwy człowiek renesansu ,,najstarszy pracujący szewc w Polsce’’, działacz sportowy, społeczny i wędkarz.
Przypomnimy dzisiaj po 22-ej reportaż Anny Kolmer zatytułowany "Szewc" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.
Warsztat szewski p. Mariana Rostkowskiego
Warsztat szewski p. Mariana Rostkowskiego
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Do rozmowy o wyjątkowych ludziach zaprosiłam panią Elżbietą Pokidańską z Fundacji Ścieżkami Pomorza oraz Andrzeja Krywalewicza regionalistę. A rozmawiać będziemy o niezwykłych spotkaniach podczas wędrówek po regionie.
 

Zobacz także

2023-07-04, godz. 11:12 "Energia odnawialna" - reportaż Agaty Rokickiej Janowo. Maleńka wioska koło Rewala. Siedem domów, czterech mieszkańców i... teatr na dwustu widzów. W dodatku spektakle odbywają się codziennie. Jak to… » więcej 2023-07-03, godz. 02:08 "Dziecięca Lwowska Fala" - reportaż Agaty Rokickiej Najmłodszy radiowiec ma 8 lat, najbardziej doświadczonym... nie będziemy wypominać wieku. Wspólnie tworzą radio, którego słuchają Polacy mieszkający… » więcej 2023-06-29, godz. 12:14 "GRAFA – pierwsza firma pani Kasi" – reportaż Małgorzaty Furgi Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość wspólnie z Biurem Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, Polską Organizacją Pracodawców… » więcej 2023-06-28, godz. 05:40 "Tu się toczy życie" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Są tacy, którzy lubią żeglować samotnie. Są też tacy, dla których załoga jest najważniejsza. I o nich właśnie będzie ta opowieść. Płyną razem… » więcej 2023-06-27, godz. 22:50 „Nietutejsi”. Jolanta Jonaszko, pisarka tutejsza [ROZMOWA] Urodziła się w Szczecinie, studiowała w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, mieszka w Niemczech. Pozostaje - podobnie jak narratorka „Nietutejszych”… » więcej 2023-06-26, godz. 09:11 "Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień" - audiobook Rafała Podrazy W Radiu Szczecin od kilku tygodni prezentujemy bardzo szczeciński audiobook. Jego bohaterką jest Helena Majdaniec - szczecinianka, gwiazda piosenki ery bigbitu… » więcej 2023-06-22, godz. 05:30 "Tego miasta nie było na mapie" - reportaż Aliny Głowackiej i Alicji Maciejowskiej z 1998 roku Na początku czerwca Borne Sulinowo świętowało swój jubileusz. To jedno z najmłodszych polskich miast, bo w 1945 roku przejęła je Armia Czerwona i użytkowała… » więcej 2023-06-21, godz. 23:00 LITERACKI ŚWIDWIN - [Rozmowa] O Świdwinie, Gdyni, Pomorzu Zachodnim, Śląsku, Polsce, Ukrainie, Szwecji, Grecji, Ameryce Południowej.O rodzinie, tożsamości, emocjach, przynależności… » więcej 2023-06-20, godz. 06:00 „Wojenne mamy” – reportaż Małgorzaty Furgi Dzisiaj - 20 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów… » więcej 2023-06-15, godz. 06:00 „Prawdziwy marynarz” - reportaż Anny Kolmer Mieszkanie zamienił w muzeum historii polskiej żeglugi handlowej, a historię swojego życia opisał w książce „ Podróże kapitana po morzach i historii”… » więcej
45678