FONOSFERA Radio Szczecin na wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA Radio Szczecin na wieczór
Fot. ze zbiorów bohaterki reportażu
Fot. ze zbiorów bohaterki reportażu
Fot. ze zbiorów bohaterki reportażu
Fot. ze zbiorów bohaterki reportażu
Fot. ze zbiorów bohaterki reportażu
Fot. ze zbiorów bohaterki reportażu
Fot. ze zbiorów bohaterki reportażu
Fot. ze zbiorów bohaterki reportażu
Fot. ze zbiorów bohaterki reportażu
Fot. ze zbiorów bohaterki reportażu
Elsa von Freitag-Loringhoven zwana Lady Dada (1874 – 1927) to nieco zapomniana niemiecka prekursorka awangardy artystycznej, która urodziła się w Świnoujściu. Była w drugiej dekadzie XX wieku jedną z barwniejszych postaci nowojorskiej bohemy. Jej występy w niezwykłych kostiumach na ulicach Nowego Jorku albo podczas wydarzeń towarzyskich, można z powodzeniem uznać za pionierskie performansy, w których artystka traktowała swoje ciało jak żywe dzieło sztuki. „Była pierwszą nowojorską osobowością punkową, 60 lat przed powstaniem punka” – pisano o niej w „The Times”. Przyjaźniła się z Ernestem Hemingwayem. Ta zapomniana historia odżyła dzięki Eli Jańczak, która stworzyła w Świnoujściu wspólnie z grupą przyjaciół miejsce będące wspomnieniem Lady Dada i Hemingwaya.
Opowiada o tym reportaż Anny Kolmer "El Papa" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.
Zespół z Pałacu Młodzieży - Vendre
Zespół z Pałacu Młodzieży - Vendre
Pałac Młodzieży od ponad 70 lat otacza opieką szczecińską młodzież rozwijając jej różnorodne talenty. Zespół muzyczny Vendre, o którym dzisiaj opowiemy pracuje pod opieką Mariusza Zygmunta. Dziewczęta zachęcone przez swojego opiekuna, grają i komponują muzykę elektroniczną, piszą słowa do swoich piosenek. Niedawno nagrały nową płytę. Daje się zauważyć, że lubią spędzać ze sobą czas, tworząc niezwykle zgraną grupę. Zespół Vendre tworzą: Alicja Firlit, Wiktoria Drabik, Aleksandra Tarka, Adrianna Tereszczuk, Julia Ziembicka i Aleksandra Szenejko.
Rok temu powstał reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany "Dziewczęta z zespołu Vendre", który przypomnimy dzisiaj po 21-ej.
Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Wszystko zaczyna się od jakiegoś impulsu, który powoduje, że ludzie się skrzykują, spotykają w weekendy, zaczynają drążyć, czytać, wymieniać się doświadczeniami. Grupa ewoluuje, jej działalność się rozwija, aż powstają poważne struktury organizacyjne, które mają większe możliwości działania. Zapaleńcy, pasjonaci historii – określa się ich różnie. Zajmują się wiernym odtwarzaniem wydarzeń z różnych okresów historycznych. Rekonstrukcje pokazują poważne bitwy, w których ginęli ludzie. To nie może być wyłącznie zabawa. Kiedy jadą na wiking, bitwę, festiwal wkładają "drugą skórę". Która jest tą prawdziwszą? Tą bliższą sercu?
"Dwie skóry" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny, w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai.

Po reportażu - spotkanie z Agnieszką Gawron-Kłosowską i Wojciechem Celińskim z Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG – VINETA WOLIN. Porozmawiamy o tym, do czego ludziom potrzebna jest "druga skóra" i jakie były tegoroczne warsztaty Słowian i Wikingów w Wolinie.
Zbigniew Piasecki ps. Czekolada, uczestnik Powstania Warszawskiego
Zbigniew Piasecki ps. Czekolada, uczestnik Powstania Warszawskiego
"Ważne w życiu cztery legitymacje" to tytuł reportażu opowiadającego o wojennych losach Zbigniewa Piaseckiego: harcerza Szarych Szeregów, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika Powstania Warszawskiego. Jak sam często podkreśla jest przedstawicielem pokolenia międzywojennego, wychowanego w duchu umiłowania ojczyzny i gotowego walczyć o jej niepodległość. Metody walki były różne w zależności od przynależności, ale cel był zawsze jeden - wolna Polska. Zapraszamy państwa do wysłuchania wspomnień "Czekolady" bo taki pseudonim nosił bohater reportażu Małgorzaty Furgi i Małgorzaty Frymus zatytułowany "Ważne w życiu cztery legitymacje". Reportaż przypomnimy dzisiaj po 21-ej.
Opieka wytchnieniowa - reportaż Małgorzaty Furgi; fot. Anna Niemiec
Opieka wytchnieniowa - reportaż Małgorzaty Furgi; fot. Anna Niemiec
Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Jej istotą jest zapewnienie opieki osobie niesamodzielnej, dzięki czemu jej opiekun może odpocząć od codziennych obowiązków, załatwić swoje sprawy czy skorzystać z poradniczego wsparcia lub nauki w zakresie pielęgnacji czy rehabilitacji.
Może także odpocząć fizycznie i psychicznie. Towarzystwo Walki z Kalectwem w Szczecinie i Fundacja Anny Niemiec Wytchnienie zdobyły środki ministerialne na realizację projektu zapewniającego taką opiekę w miejscu zamieszkania i podczas wakacyjnego wyjazdu. Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Opieka wytchnieniowa".
Daniela Krautschneider i Jindřich Kuchejda
Daniela Krautschneider i Jindřich Kuchejda
Jindřich Kuchejda
Jindřich Kuchejda
Victorka po rejsie zdj . Sławomir Ryfczyński
Victorka po rejsie zdj . Sławomir Ryfczyński
Victoria
Victoria
Upadek Victorii
Upadek Victorii
W internecie można zobaczyć zdjęcie, przedstawiające "Victorię" - replikę szesnastowiecznego żaglowca przewróconą gdzieś u wybrzeży Martyniki. Współczesna karaka powstała w 1991 roku z inicjatywy i pod okiem czeskiego żeglarza Rudy Krautschneidera, budowana przez grupę pasjonatów chętnych przeżyć przygodę na morzu. Jednym z nich był Jindřich Kuchejda. To właśnie on był kapitanem s/y Victoria w rejsie dookoła globu, "śladami Magellana" w latach 1999/2004 i uczestnikiem kilkuletniej budowy historycznego żaglowca.
Wróćmy do współczesności. Rok 2021, Etapowe Regaty Turystyczne. Statkiem komisji jest Olander - historyczny żaglowiec z PTTK, który prowadzi Jindřich Kuchejda, a pomaga mu Daniela Krautschneider. To był dobry czas by powrócić na pokład Victorii, która nie popłynie już w żaden rejs... Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Katarzyny Wolnik - Sayny zatytułowanego "Victorię zawsze będzie miał w sercu", w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai. Premiera dzisiaj po 21-ej.
fot. Monika Wilczyńska
fot. Monika Wilczyńska
Zawodową przygodę z książką rozpoczął ponad 40 lat temu. Z wykształcenia jest inżynierem chemikiem, a księgarzem został... przypadkiem. Najpierw pracował w Książnicy Pomorskiej, potem w antykwariacie. Od początku lat 90-tych prowadził hurtownię książek. Rok 1992 to pierwsza własna księgarnia na szczecińskim Niebuszewie. Teraz Jacek Paszkowski prowadzi księgarnię "Sedina". Odwiedzają ją nie tylko miłośnicy historii miasta i regionu. Zapraszam do wysłuchania reportażu Janusza Wilczyńskiego "Księgarz z pasją" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej. Zapraszamy.
Przemek Lewandowski prowadzi spotkanie z Wojtkiem Smarzowskim
Przemek Lewandowski prowadzi spotkanie z Wojtkiem Smarzowskim
Przemek Lewandowski prowadzi spotkanie z Lechem Majewskim
Przemek Lewandowski prowadzi spotkanie z Lechem Majewskim
Przemek Lewandowski z Maciejem Drygasem
Przemek Lewandowski z Maciejem Drygasem
Ińskie lato filmowe za dwa lata będzie obchodziło 50-te urodziny. Wtedy to Przemysław Lewandowski dyrektor artystyczny Festiwalu będzie programował je po raz 20-ty. Udało mu się spuściznę po Dolandzie Paszkiewiczu - wieloletnim dyrektorze Ińskiego Lata Filmowego nie tylko zachować, ale też znacząco rozwinąć. Jak bardzo festiwal zmienił się pod jego ręką, to wielu obserwatorów i uczestników doskonale wie. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że Lato Filmowe w Ińsku wpłynęło na życie Przemka. Początkowo spędzał w Ińsku kilkanaście dni w roku, potem dni zamieniły się w tygodnie, z czasem w miesiące, a obecnie kupił sobie tam dom i to jest teraz Jego miejsce na ziemi. Rozpoznaje miasto, ludzi i historię. Chce mieć wpływ na to miejsce i nadać mu nowe znaczenia. Ostatnio wraz ze Stowarzyszeniem Ińskie Lato Filmowe wykupili dawne ważne miejsce dla Ińska - kultową restaurację "Omega". Planują stworzyć tam coś nowego. W Ińsku Przemysława Lewandowskiego odwiedziła Małgorzata Frymus. Posłuchajmy jej reportażu zatytułowanego "W takiej ciszy można żyć lepiej, a w pustce zrobić więcej", w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai. Premiera dzisiaj po 21-ej.
Junak Konieczek - reportaż Pauliny Zaremby
Junak Konieczek - reportaż Pauliny Zaremby
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik
Moc, precyzja, niezwykłe osiągi... Przez lata ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli wyjeżdżały kultowe maszyny rozsławiające region i kraj. Na szosach królował Junak. W latach 1956-1965 wyprodukowano ich ponad 90 tysięcy. Zainteresowanie było ogromne również za granicą. Do sukcesu Junaka przyczyniło się wielu konstruktorów, kreślarzy i projektantów. Swój wkład miał również inżynier Zbigniew Konieczek, który do Szczecina przyjechał tuż po wojnie. Interesował się motocyklami od dziecka, a miłość do Junaka okazała się miłością na całe życie. Zapraszam do wysłuchania reportażu Pauliny Zaremby zatytułowanego „Junak Konieczek”. Premiera dzisiaj po 21-ej

Autorka wykorzystała w reportażu fragmenty ścieżki dźwiękowej PKF.
Andrzej Reczyński i jego chleb
Andrzej Reczyński i jego chleb
"Biedna to kraina, gdzie się chleb kończy, a kamień zaczyna", "bez pracy niema kołaczy" czy "chleba naszego powszedniego" .... to tylko kilka zdań odnoszących się do ważnego w naszym życiu składnika diety. Jest tak powszechny, że często zapominamy ile trudu trzeba włożyć, aby upiec dobry, syty chleb. Kiedyś w Szczecinie było ponad 100 małych piekarni wyrabiających pieczywo tradycyjnymi metodami, dzisiaj zostało tylko kilka. Ponad czterdzieści lat przygody z pracą piekarza i ciągle w tym samym miejscu ma za sobą Pan Andrzej. Pierwszego sierpnia 1979 roku rodzina Reczyńskich przejęła piekarnię od państwa Rucińskich, pierwszych po wojnie właścicieli tego miejsca. W piekarni stary przedwojenny piec i maszyny do robienia kwasu ciągle pracują. Ile to już ton mąki i pieczywa przeszło przez ręce pana Andrzeja Reczyńskiego? Chleb deskowy i w foremce, zwykłe bułki małe i duże, gładkie i zdobne... Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Katarzyny Wolnik - Sayny zatytułowanego "Ciężki kawałek chleba" w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai. Premiera dzisiaj po 21-ej.
1234567