Przez lata spotykali się przy stoliku w Kawiarni Szkockiej we Lwowie. Rozmawiali ponoć o wszystkim, ale najczęściej o matematyce. Co po niech pozostało? Zeszyt, nazwany Księgą Szkocką, ale przede wszystkim teorie, będące jednym z fundamentów wiedzy matematycznej. Hugo Steinhaus, Stanisław Mazur, Stanisław Ulam, Antoni Łomnicki, wreszcie - Stefan Banach, twórca jednego z najważniejszych pojęć matematycznych, nazwanego od jego nazwiska "przestrzenią Banacha".
"Dlaczego Banach stał się taki sławny? Bo był genialnym artystą" - powiedział kiedyś przewrotnie matematyk, prof. Paweł Strzelecki z Uniwersytetu Warszawskiego. I sprecyzował: "Banach w tym, co robił, nie był jakimś poślednim poetą. On w swojej epoce był Szekspirem. Zrobił coś, co ciągle żyje, co jest trwałe".
Warto powiedzieć, że 2019 został przez Senat RP ogłoszony Rokiem Matematyki. Było to związane z 100. rocznicą powstania Towarzystwa Matematycznego w Krakowie, później przekształconego w Polskie Towarzystwo Matematyczne. Jednym z jego założycieli był Stefan Banach.
"Przestrzeń Banacha" - reportaż Agaty Rokickiej w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai, to opowieść o matematykach i ich przestrzeni, nie tylko matematycznej. Po reportażu rozmowa o innych znanych Polakach z współautorem książki "Królewski dar. Co Polska i Polacy dali światu", Przemysławem Słowińskim.