Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
źródło:pixabay.com/pl/photos/mężczyzna-noc-ciemność-światło-2013929/
źródło:pixabay.com/pl/photos/mężczyzna-noc-ciemność-światło-2013929/
Szwedzi poddawani są praniu mózgu, strategia Urzędu Zdrowia Publicznego zakładała poświęcenie życia osób starszych i uzyskania odporności stadnej a jej autorzy powinni zostać postawieni przed Trybunałem Praw Człowieka.

Tego rodzaju komentarze można przeczytać w postach członków zamkniętej grupy na Facebooku zrzeszającej dwustu kontestatorów szwedzkiego modelu przeciwdziałania skutkom pandemii koronawirusa.

Jej członkowie byli wielokrotnie cytowani przez renomowane i opiniotwórcze światowe media co nie umknęło uwadze dziennikarzom szwedzkiego radia. Ci postanowili się jej bliżej przyjrzeć. Wynik dziennikarskiego śledztwa brzmiał: to zorganizowana kampania dezinformacyjna, której celem jest wpływanie na światową opinię i politykę rządów innych państw wobec Szwecji.

Materiał dziennikarzy publicznego radia wywołał także reakcje minister ds. badań naukowych, która potępiła rzekome groźby wobec ekspertów Urzędu Zdrowia Publicznego oraz naukowców, które miały wynikać z reakcji czytelników na materiały publikowane przez członków tajnej grupy na Facebooku.

W mediach podniosły się głosy publicystów, którzy uznali to za mowę nienawiści i przykłady szkalowania dobrego imienia Szwecji. Trzeba wiedzieć, że wśród Szwedów panuje powszechne przekonanie, że ten, kto mówi za granicą źle na temat Szwecji, zasługuje na potępienie społeczeństwa. Ostatni raz mówił o tym w 1995 roku publicznie premier Göran Persson grożąc każdemu politykowi, który się tego dopuści, przysłowiowym wypalaniem żelazem.

Reakcja szwedzkiego establishmentu na krytykę ludzi kontestujących działania władz związanych z pandemią jest co najmniej zdumiewająca. Tym bardziej trudno ją wytłumaczyć w kontekście wyroku polskiego sądu w sprawie autorów książki "Dalej jest noc", który wywołał w Szwecji wielkie emocje, nie tylko w mediach.

Minister szkolnictwa Anna Ekström oraz Matilda Ernkrans minister ds. badań naukowych w związku z wyrokiem sądu nakazującym autorom książki przeproszenie za nieścisłości opublikowały na stronie internetowej rządu oświadczenie. Jego wydźwięk jest mniej więcej taki.

Jeżeli nie wiecie jak powinny wyglądać badania naukowe nad Holokaustem, to zapraszamy w październiku do Malmö na konferencję poświęconą zwalczaniu antysemityzmu. Przypominamy, że musimy wciąż pamiętać o historii Zagłady, aby ta nasza wspólna straszna przeszłość nigdy nie została zapomniana a pamięć, o niej mogła być zniekształcona.

Insynuacje szwedzkiego rządu nie spotkały się do tej pory z odpowiedzią ze strony polskiej ambasady w Sztokholmie.
 

Zobacz także

2021-02-23, godz. 17:49 Olof Palme W niedziele minie 35 lat od zamachu na życie premiera Szwecji Olafa Palmego. Nie będę jednak szukał dziś możliwych motywów tego morderstwa, które rozegrało… » więcej 2021-02-10, godz. 14:28 Sąd kapturowy wydał wyrok U naszych północnych sąsiadów rynek zakładów buchmacherskich przypomina szwedzki stół na raucie organizowanym przez państwową spółkę. Do 2019 roku… » więcej 2021-02-03, godz. 14:28 Postawmy na szwedzki atom Szwecja w budowę lądowych farm wiatrowych zainwestowała do tej pory ponad 100 miliardów koron, czyli oko 45 miliardów złotych. Zgodnie z dotychczasowymi… » więcej 2021-01-27, godz. 12:56 Sto lat szwedzkiej demokracji Sto lat temu Szwedki otrzymały prawa wyborcze. W Szwecji rocznica obchodzona jest jako święto narodzin demokracji w tym kraju. Szwedzi od dekad wręcz pragną… » więcej 2021-01-20, godz. 14:30 Duńska odpowiedzialność vs szwedzka pycha Za każdym razem, kiedy słyszę z ust polskich polityków lub (co gorzej) ekspertów tezę o tym, że powinniśmy przyjąć szwedzką strategię walki z pandemią… » więcej 2021-01-13, godz. 14:30 Członkostwo Szwecji w NATO to mrzonka Koalicja socjaldemokratów z Zielonymi, która rządzi obecnie w Szwecji, wychodzi od wielu lat z założenia, że członkostwo w NATO przyniesie krajowi większe… » więcej 2020-12-30, godz. 14:03 Rok pod znakiem zarazy Odchodzący w niesławie rok, nie oszczędził nikogo. Pandemia koronawirusa tak samo dotkliwie doświadczyła Polaków mieszkających w kraju, jak i tych na emigracji… » więcej 2020-12-23, godz. 17:38 Styl "V" ma już 35 lat Pamięć ludzka jest krótka. Któż bowiem dziś pamięta o tym, że 35 lat temu szwedzki skoczek narciarski, zrewolucjonizował tę dyscyplinę sportu zimowego?… » więcej 2020-12-16, godz. 12:54 Cel uświęca środki Zrównoważony rozwój, zielona transformacja czy bezemisyjna gospodarka to hasła, które wywołują w większości z nas pozytywne skojarzenia. Któż bowiem… » więcej 2020-12-09, godz. 15:25 Winni imigranci? Zmęczenie na pokerowej twarzy głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella rzuca się ostatnio w oczy. Jednak cały czas jest on nadal dla przeważającej części… » więcej
12345