Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
źródło://pixabay.com/pl/users/jarmoluk
źródło://pixabay.com/pl/users/jarmoluk
U naszych północnych sąsiadów rynek zakładów buchmacherskich przypomina szwedzki stół na raucie organizowanym przez państwową spółkę. Do 2019 roku panowała na nim prawdziwa wolnoamerykanka.

Rozgrywki piłki nożnej, koszykówki a później również hokeja na lodzie, były wręcz przesiąknięte korupcją. Do ustawiania meczów najczęściej dochodziło w Superettan, czyli odpowiedniku naszej I pierwszej ligi piłki nożnej.

Szwedzcy działacze sportowi i przede wszystkim politycy, długo nie dopuszczali do świadomości faktu, że w kraju, który ma uchodzić za jeden z najmniej skorumpowanych na świecie, ustawianie meczów to codzienność. Ta smutna rzeczywistość nijak pasowała do ich wyobrażeń o tym, jak ma działać w Szwecji sport, który odgrywa w tym kraju szczególnie ważną społecznie rolę. Milczeli i przymykali na to oko również sportowcy, bo wywierana na nich presja i groźby przestępców były wobec nich równie skuteczne, jak wizyty w latach 90. żołnierzy tzw. mafii pruszkowskiej u restauratorów na warszawskiej starówce. Niektórzy z nich nie mieli skrupułów i świadomie zarabiali na nieczystej grze.

Naiwność instytucji szwedzkiego państwa, skrzętnie wykorzystały zorganizowane grupy przestępcze, które obok wymuszania haraczy i handlu narkotykami łatwo opanowały również zakłady bukmacherskie. Z medialnych doniesień wynika, że w tej branży wyspecjalizowały się gangi złożone głównie z imigrantów pochodzących z Bałkanów.

Jeszcze do niedawna za udział w nielegalnych bukach lub ustawianiu meczu nie można było nikogo ścigać i – co więcej – oczekiwać, że ktoś zostanie przez sąd skazany. Brakowało narzędzi prawnych. Wyraźnie pokazał to przebieg rozprawy sądowej dotyczącej próby przekupienia w 2017 roku rezerwowego bramkarza drużyny sztokholmskiego klubu AIK.

Dwa lata temu wprowadzono wreszcie regulację rynku zakładów wzajemnych i dokonano penalizacji korupcji w sporcie. Szybko okazało się, że ustawa hazardowa sama z siebie przekupstwa nie zlikwiduje i wymaga poprawek, niemniej daje już większe szanse na skazanie osób zamieszanych w ten niecny proceder.

O udział w niedozwolonym zakładzie bukmacherskim podejrzany jest Paweł C. Piłkarzowi zarzuca się, że będąc zawodnikiem Elfsborgu w meczu przeciwko Kalmar rozegranym w maju 2019 roku, miał przyjąć 300 tysięcy koron w zamian za otrzymanie żółtej kartki.

Szwedzka Federacja Piłki Nożnej domaga się teraz od FIFA, aby jej decyzja o zawieszeniu piłkarza w prawach zawodnika obowiązywała na całym świecie. Szwedzcy działacze są przekonani o tym, że sąd w Malmö uzna obecnego napastnika Pogoni Szczecin i trzech innych podejrzanych w tej sprawie za winnych zarzucanych im czynów.

Kultura konsensusu, która u pryncypialnych Szwedów jest wpisana w narodowe dna, niewątpliwie pozwala im tak myśleć. Sędziowie orzekający w sprawach szeroko komentowanych w mediach zwykle do tej pory wydawali wyroki, które nie budziły kontrowersji wśród rządzących. Dobrym przykładem niech będą orzeczenia w sprawach dotyczących pozwoleń na instalacje farm wiatrowych.

Wydaje mi się, że sprawy nie komplikuje również fakt, że podejrzani o korupcje noszą nazwiska, które z pewnością będą dla Szwedów łatwiejsze do zapomnienia.
 

Zobacz także

2021-02-23, godz. 17:49 Olof Palme W niedziele minie 35 lat od zamachu na życie premiera Szwecji Olafa Palmego. Nie będę jednak szukał dziś możliwych motywów tego morderstwa, które rozegrało… » więcej 2021-02-17, godz. 14:32 Prawdziwa cnota krytyk się nie boi Szwedzi poddawani są praniu mózgu, strategia Urzędu Zdrowia Publicznego zakładała poświęcenie życia osób starszych i uzyskania odporności stadnej a jej… » więcej 2021-02-03, godz. 14:28 Postawmy na szwedzki atom Szwecja w budowę lądowych farm wiatrowych zainwestowała do tej pory ponad 100 miliardów koron, czyli oko 45 miliardów złotych. Zgodnie z dotychczasowymi… » więcej 2021-01-27, godz. 12:56 Sto lat szwedzkiej demokracji Sto lat temu Szwedki otrzymały prawa wyborcze. W Szwecji rocznica obchodzona jest jako święto narodzin demokracji w tym kraju. Szwedzi od dekad wręcz pragną… » więcej 2021-01-20, godz. 14:30 Duńska odpowiedzialność vs szwedzka pycha Za każdym razem, kiedy słyszę z ust polskich polityków lub (co gorzej) ekspertów tezę o tym, że powinniśmy przyjąć szwedzką strategię walki z pandemią… » więcej 2021-01-13, godz. 14:30 Członkostwo Szwecji w NATO to mrzonka Koalicja socjaldemokratów z Zielonymi, która rządzi obecnie w Szwecji, wychodzi od wielu lat z założenia, że członkostwo w NATO przyniesie krajowi większe… » więcej 2020-12-30, godz. 14:03 Rok pod znakiem zarazy Odchodzący w niesławie rok, nie oszczędził nikogo. Pandemia koronawirusa tak samo dotkliwie doświadczyła Polaków mieszkających w kraju, jak i tych na emigracji… » więcej 2020-12-23, godz. 17:38 Styl "V" ma już 35 lat Pamięć ludzka jest krótka. Któż bowiem dziś pamięta o tym, że 35 lat temu szwedzki skoczek narciarski, zrewolucjonizował tę dyscyplinę sportu zimowego?… » więcej 2020-12-16, godz. 12:54 Cel uświęca środki Zrównoważony rozwój, zielona transformacja czy bezemisyjna gospodarka to hasła, które wywołują w większości z nas pozytywne skojarzenia. Któż bowiem… » więcej 2020-12-09, godz. 15:25 Winni imigranci? Zmęczenie na pokerowej twarzy głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella rzuca się ostatnio w oczy. Jednak cały czas jest on nadal dla przeważającej części… » więcej
12345