Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
fot:pixabay.com/pl/photos/kobiet-praca-rolnictwo-8-marca-3329937/
fot:pixabay.com/pl/photos/kobiet-praca-rolnictwo-8-marca-3329937/
Sto lat temu Szwedki otrzymały prawa wyborcze. W Szwecji rocznica obchodzona jest jako święto narodzin demokracji w tym kraju.

Szwedzi od dekad wręcz pragną i robią wszystko, aby ich społeczeństwo było postrzegane jako najbardziej równościowe na świecie. Te ambicje widać w Szwecji również w życiu codziennym. Całowanie kobiety w rękę, propozycja zapłacenia całego rachunku w restauracji, lub udzielenie pierwszeństwa przy wejściu do budynku, może być przez Szwedki postrzegane jako przejaw męskiego szowinizmu i spotkać się z raczej nieprzyjemną reakcją.

Jednak przedstawicielki wyzwolonych kobiet odgrywają w szwedzkiej polityce mniejszą, niż można by się spodziewać, rolę. Fakt, że w Riksdagu 48 procent deputowanych stanowią kobiety, wcale nie oznacza, że to płeć piękna pociąga za sznurki władzy w Szwecji. Ta od prawie 80 lat spoczywa w zdominowanym przez mężczyzn środowisku socjaldemokratów i ich związkowego zaplecza. Na realną władzę w Szwecji, większy wpływ od czterech liderek partii parlamentarnych, mają również przedstawiciele pracodawców oraz rodzimej finansjery.

Nie oznacza to wcale, że rząd, na którego czele stoi były działacz związkowy, nie realizuje polityki równości płci. Oczywiście, że realizuje, na tyle ile jest to realne. W instytucjach publicznych od lat stosowany jest system kwotowy przy zatrudnianiu nowych pracowników. Minister ds. Równości płci powołuje kolejne urzędy, których zadaniem jest sprawdzanie, czy kobietom gwarantowane jest równe wynagrodzenie. Ostatnio powołany do tego urząd, zachęca państwowe spółki, aby faworyzowały kobiety na kierownicze stanowiska, co chyba z równością mało ma wspólnego.

Pomimo ambicji tworzenia coraz bardziej przyjaznego kobietom społeczeństwa, władze zapominają o ochronie praw obywatelskich kobiet. Jak bowiem można wytłumaczyć jeden z największych na świecie wskaźników przestępstw seksualnych, których ofiarami padają, często pozostawiane później same sobie kobiety. Trudno również zrozumieć tolerowanie przez władze, noszenia w szkołach przez muzułmańskie dziewczynki chust zakrywających głowę, uważanych za symbol zniewolenia kobiet. Niezrozumiałym wydaje się sekowanie przez feministki kobiet, które dobrowolnie wybierają niestety nierząd, jako sposób zarobkowania.

Można mieć wątpliwość czy dziś w Szwecji kobiety mają zagwarantowane prawo do wolności sumienia i światopoglądu. Nieliczne organizacje zbliżone do środowisk zielonoświątkowców, które opowiadają się przeciwko aborcji na życzenie, traktowane są niczym ośrodki obcej dywersji. Przekonała się o tym Sarah Havneraas, przewodnicząca frakcji kobiet w partii Chrześcijańskich Demokratów, która ma odpowiadać za tworzenie programu prokobiecego tego parlamentarnego ugrupowania. Dziennik Dagens Nyheter zarzucił jej, że osiem lat temu szefowała antyaborcyjnej organizacji „Kochaj Życie". Havneraas odpowiadając na zarzuty ze strony publicystów oraz polityków powiedziała, że zawsze była zwolennikiem szwedzkiego prawa aborcyjnego i zdecydowanie odcięła się od swojej wcześniejszej działalności.

Kto by pomyślał, że sto lat demokracji w Szwecji doprowadzi do tak niecnych obyczajów przypominających opowieści o polowaniach na czarownice lub znanych z czasów stalinowskich, kiedy partyjni bonzowie żądali wyznania winy od towarzyszy oskarżanych o zdradę ideałów partii?
 

Zobacz także

2021-02-23, godz. 17:49 Olof Palme W niedziele minie 35 lat od zamachu na życie premiera Szwecji Olafa Palmego. Nie będę jednak szukał dziś możliwych motywów tego morderstwa, które rozegrało… » więcej 2021-02-17, godz. 14:32 Prawdziwa cnota krytyk się nie boi Szwedzi poddawani są praniu mózgu, strategia Urzędu Zdrowia Publicznego zakładała poświęcenie życia osób starszych i uzyskania odporności stadnej a jej… » więcej 2021-02-10, godz. 14:28 Sąd kapturowy wydał wyrok U naszych północnych sąsiadów rynek zakładów buchmacherskich przypomina szwedzki stół na raucie organizowanym przez państwową spółkę. Do 2019 roku… » więcej 2021-02-03, godz. 14:28 Postawmy na szwedzki atom Szwecja w budowę lądowych farm wiatrowych zainwestowała do tej pory ponad 100 miliardów koron, czyli oko 45 miliardów złotych. Zgodnie z dotychczasowymi… » więcej 2021-01-20, godz. 14:30 Duńska odpowiedzialność vs szwedzka pycha Za każdym razem, kiedy słyszę z ust polskich polityków lub (co gorzej) ekspertów tezę o tym, że powinniśmy przyjąć szwedzką strategię walki z pandemią… » więcej 2021-01-13, godz. 14:30 Członkostwo Szwecji w NATO to mrzonka Koalicja socjaldemokratów z Zielonymi, która rządzi obecnie w Szwecji, wychodzi od wielu lat z założenia, że członkostwo w NATO przyniesie krajowi większe… » więcej 2020-12-30, godz. 14:03 Rok pod znakiem zarazy Odchodzący w niesławie rok, nie oszczędził nikogo. Pandemia koronawirusa tak samo dotkliwie doświadczyła Polaków mieszkających w kraju, jak i tych na emigracji… » więcej 2020-12-23, godz. 17:38 Styl "V" ma już 35 lat Pamięć ludzka jest krótka. Któż bowiem dziś pamięta o tym, że 35 lat temu szwedzki skoczek narciarski, zrewolucjonizował tę dyscyplinę sportu zimowego?… » więcej 2020-12-16, godz. 12:54 Cel uświęca środki Zrównoważony rozwój, zielona transformacja czy bezemisyjna gospodarka to hasła, które wywołują w większości z nas pozytywne skojarzenia. Któż bowiem… » więcej 2020-12-09, godz. 15:25 Winni imigranci? Zmęczenie na pokerowej twarzy głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella rzuca się ostatnio w oczy. Jednak cały czas jest on nadal dla przeważającej części… » więcej
12345