Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
Foto: HMS Nyköping:Försvarsmakten
Foto: HMS Nyköping:Försvarsmakten
Koalicja socjaldemokratów z Zielonymi, która rządzi obecnie w Szwecji, wychodzi od wielu lat z założenia, że członkostwo w NATO przyniesie krajowi większe szkody wizerunkowe niż militarne korzyści.

- Prowadzimy politykę bealiansowości. Mamy bardzo dobrą i bliską współpracę z NATO i naszym sąsiadem - Finlandią. Te filary naszej polityki powinniśmy wszyscy chronić, a nie nimi grać, powiedziała Linde szwedzkiemu radiu.

Szwedzi już w latach pięćdziesiątych po cichu współpracowali z NATO, świadcząc sojuszowi wiele usług wywiadowczych. Dzięki temu Amerykanie mieli gwarantować Szwecji pomoc, w przypadku agresji ze strony państw Układu Warszawskiego.

Sztokholm mógł dzięki temu spokojnie lansować się na arenie międzynarodowej w roli "jedynego sprawiedliwego" i chętnie angażował się w rozjemcze próby zakończenia konfliktów zbrojnych w różnych częściach świata. Przy okazji, często oferując obu zwaśnionym stronom zakup szwedzkiej broni. Tak jak miało to na przykład miejsce w przypadku wojny między Iranem a Irakiem.

Po zakończeniu „zimnej wojny” Szwecja skoncentrowała swoją uwagę na kraje byłego bloku wschodniego. Tym razem już bez potrzeby markowania swoich prawdziwych intencji. „Szwedzki model” trafił na podatny grunt i przyniósł Szwedom spodziewane zyski.

Sprawa skomplikowała się, kiedy wbrew zapewnieniom Berlina, nowy car Rosji, pokazał swoje neoimperialne oblicze, zajmując część wschodniej Ukrainy.

Rozbrojona w czasach międzynarodowej odwilży Szwecja została zmuszona do szybkiej odbudowy swojej siły odstraszania wschodniego sąsiada. Postawiono na współpracę militarną z Finlandią oraz państwami należącymi do NATO. Szwedzi zdecydowali nawet o zakupie amerykańskiego systemu rakiet typu Patriot. Najbliższy plan modernizacji armii zakłada do 2025 roku wzrost budżetu sił zbrojnych o 32 procent.

Idealnym kolejnym krokiem zabezpieczającym Szwecję przed agresją ze strony Rosji, byłoby członkostwo w NATO tak jak, chce tego opozycja. Socjaldemokraci stawiają jednak na tzw. bezaliansowość, będącą jednym z filarów stosowania miękkiej siły na forum ONZ, gdzie Szwecja odgrywa obecnie ważną rolę w propagowaniu Agendy 2030.

Dlatego członkostwo Szwecji w NATO jest kwestią odległą i wydaje mi się, że należy ją rozpatrywać w kategorii political-fiction.
 

Zobacz także

2021-02-23, godz. 17:49 Olof Palme W niedziele minie 35 lat od zamachu na życie premiera Szwecji Olafa Palmego. Nie będę jednak szukał dziś możliwych motywów tego morderstwa, które rozegrało… » więcej 2021-02-17, godz. 14:32 Prawdziwa cnota krytyk się nie boi Szwedzi poddawani są praniu mózgu, strategia Urzędu Zdrowia Publicznego zakładała poświęcenie życia osób starszych i uzyskania odporności stadnej a jej… » więcej 2021-02-10, godz. 14:28 Sąd kapturowy wydał wyrok U naszych północnych sąsiadów rynek zakładów buchmacherskich przypomina szwedzki stół na raucie organizowanym przez państwową spółkę. Do 2019 roku… » więcej 2021-02-03, godz. 14:28 Postawmy na szwedzki atom Szwecja w budowę lądowych farm wiatrowych zainwestowała do tej pory ponad 100 miliardów koron, czyli oko 45 miliardów złotych. Zgodnie z dotychczasowymi… » więcej 2021-01-27, godz. 12:56 Sto lat szwedzkiej demokracji Sto lat temu Szwedki otrzymały prawa wyborcze. W Szwecji rocznica obchodzona jest jako święto narodzin demokracji w tym kraju. Szwedzi od dekad wręcz pragną… » więcej 2021-01-20, godz. 14:30 Duńska odpowiedzialność vs szwedzka pycha Za każdym razem, kiedy słyszę z ust polskich polityków lub (co gorzej) ekspertów tezę o tym, że powinniśmy przyjąć szwedzką strategię walki z pandemią… » więcej 2020-12-30, godz. 14:03 Rok pod znakiem zarazy Odchodzący w niesławie rok, nie oszczędził nikogo. Pandemia koronawirusa tak samo dotkliwie doświadczyła Polaków mieszkających w kraju, jak i tych na emigracji… » więcej 2020-12-23, godz. 17:38 Styl "V" ma już 35 lat Pamięć ludzka jest krótka. Któż bowiem dziś pamięta o tym, że 35 lat temu szwedzki skoczek narciarski, zrewolucjonizował tę dyscyplinę sportu zimowego?… » więcej 2020-12-16, godz. 12:54 Cel uświęca środki Zrównoważony rozwój, zielona transformacja czy bezemisyjna gospodarka to hasła, które wywołują w większości z nas pozytywne skojarzenia. Któż bowiem… » więcej 2020-12-09, godz. 15:25 Winni imigranci? Zmęczenie na pokerowej twarzy głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella rzuca się ostatnio w oczy. Jednak cały czas jest on nadal dla przeważającej części… » więcej
12345