Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com
Zrównoważony rozwój, zielona transformacja czy bezemisyjna gospodarka to hasła, które wywołują w większości z nas pozytywne skojarzenia. Któż bowiem nie chce żyć w czystym środowisku?

Jesteśmy również świadomi, że za komfort trzeba zapłacić, choć tak do końca nie wiemy jakie koszty będziemy musieli ponieść i jak szybko uzyskamy, choćby poprawę jakości powietrza.

O tym, że Szwedzi na punkcie ekologii mają bzika, nie muszę chyba nikogo przekonywać. Ich ambicja w tej kwestii nie jest bynajmniej podyktowana altruizmem. Szwecja jest dzięki swojej kulturze oraz zaradności i pomysłowości obywateli krajem czystym. Zielona transformacja daje dziś możliwość zwiększenia zysku branż, w których Szwedzi są naprawdę najlepsi. Umożliwia również umocnienie swojej marki na rynku globalnym.

Rząd Szwecji przyjął zobowiązanie, że do 2040 roku produkowana energia elektryczna w tym kraju będzie pochodziła w 100 procentach z odnawialnych źródeł energii. Od dwóch dekad, dotowane przez władze centralne media publiczne i komercyjne, implementują w świadomość społeczeństwa przesłanie, że zielona energia to jedyna szansa na lepszą przyszłość. Robią to bardzo efektywnie. Żadna z partii reprezentowanych w Riksdagu nie ma wątpliwości, że cel jest słuszny. Niektóre partie mają może inne sposoby na to w jaki sposób ten ambitny cel osiągnąć, ale to sprawy drugorzędne.

Bezrefleksyjna polityka energetyczna rządu napotyka jednak na nieoczekiwany opór, który co ciekawe jest pozbawiony barw politycznych. Przeciwko budowie lądowych farm wiatrowych protestują niewielkie, zapomniane przez władze centralne, gminy środkowej i północnej Szwecji. Ich mieszkańcom przeszkadza nie tylko szum turbin wiatrowych, ale również na przykład brak możliwości uzyskiwania przychodów z turystyki. Nie wszyscy mieszkańcy małych miejscowości chcą je opuścić i przeprowadzić się do większych miast, choć państwo coraz częściej, stara się ich do tego zmuszać, likwidując szkoły i przedszkola czy też zamykając miejscowe przychodnie zdrowia.

Szwedzkim samorządom udało się zablokować powstanie 400 farm wiatrowych, pomimo pozytywnych decyzji wydanych inwestorom przez sądy ds. Gruntów i ochrony środowiska. Pomogło im w tym weto samorządowe.

Trzy tygodnie temu rząd Szwecji zapowiedział, że najpóźniej do 1 czerwca 2021 roku przygotuje projekt ustawy, która w przyszłości uniemożliwi gminom skorzystanie z tego narzędzia. Antydemokratyczne zapędy władz spotkały się ze sprzeciwem części opozycji. Jednak obecny układ sił w parlamencie oraz nadzwyczaj mocne w Szwecji lobby energetyczne, dają wystarczające argumenty, aby przypuszczać, że oddolne protesty na odległej prowincji przejdą do historii.

Tym bardziej, że u naszych północnych sąsiadów coraz częściej słychać głosy, że demokracja to przeżytek. Signum temporum czy zapowiedź powrotu totalitaryzmu?
 

Zobacz także

2021-02-23, godz. 17:49 Olof Palme W niedziele minie 35 lat od zamachu na życie premiera Szwecji Olafa Palmego. Nie będę jednak szukał dziś możliwych motywów tego morderstwa, które rozegrało… » więcej 2021-02-17, godz. 14:32 Prawdziwa cnota krytyk się nie boi Szwedzi poddawani są praniu mózgu, strategia Urzędu Zdrowia Publicznego zakładała poświęcenie życia osób starszych i uzyskania odporności stadnej a jej… » więcej 2021-02-10, godz. 14:28 Sąd kapturowy wydał wyrok U naszych północnych sąsiadów rynek zakładów buchmacherskich przypomina szwedzki stół na raucie organizowanym przez państwową spółkę. Do 2019 roku… » więcej 2021-02-03, godz. 14:28 Postawmy na szwedzki atom Szwecja w budowę lądowych farm wiatrowych zainwestowała do tej pory ponad 100 miliardów koron, czyli oko 45 miliardów złotych. Zgodnie z dotychczasowymi… » więcej 2021-01-27, godz. 12:56 Sto lat szwedzkiej demokracji Sto lat temu Szwedki otrzymały prawa wyborcze. W Szwecji rocznica obchodzona jest jako święto narodzin demokracji w tym kraju. Szwedzi od dekad wręcz pragną… » więcej 2021-01-20, godz. 14:30 Duńska odpowiedzialność vs szwedzka pycha Za każdym razem, kiedy słyszę z ust polskich polityków lub (co gorzej) ekspertów tezę o tym, że powinniśmy przyjąć szwedzką strategię walki z pandemią… » więcej 2021-01-13, godz. 14:30 Członkostwo Szwecji w NATO to mrzonka Koalicja socjaldemokratów z Zielonymi, która rządzi obecnie w Szwecji, wychodzi od wielu lat z założenia, że członkostwo w NATO przyniesie krajowi większe… » więcej 2020-12-30, godz. 14:03 Rok pod znakiem zarazy Odchodzący w niesławie rok, nie oszczędził nikogo. Pandemia koronawirusa tak samo dotkliwie doświadczyła Polaków mieszkających w kraju, jak i tych na emigracji… » więcej 2020-12-23, godz. 17:38 Styl "V" ma już 35 lat Pamięć ludzka jest krótka. Któż bowiem dziś pamięta o tym, że 35 lat temu szwedzki skoczek narciarski, zrewolucjonizował tę dyscyplinę sportu zimowego?… » więcej 2020-12-09, godz. 15:25 Winni imigranci? Zmęczenie na pokerowej twarzy głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella rzuca się ostatnio w oczy. Jednak cały czas jest on nadal dla przeważającej części… » więcej
12345