Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com
Kiedy rządy Polski i Węgier zagroziły, że zablokują budżet unijny ze względu na mechanizm praworządności, w Szwecji po raz kolejny pojawiły się w mediach głosy o potrzebie pozbycia się z Unii niewygodnych partnerów.

Premier Löfven parę dni temu stanowczo potwierdził, że Szwecja razem z 24 innymi krajami członkowskimi nie cofnie się ani o krok z wynegocjowanego wcześniej projektu unijnego budżetu oraz funduszu odbudowy.

Dlaczego Morawiecki i Orban, nie zgadzają się na wprowadzenie mechanizmu, dzięki któremu ktoś miałby według niejasnych kryteriów decydować czy w Polsce i na Węgrzech przestrzegana jest praworządność, o tym nikt nie chce Szwedom opowiedzieć. Chętnie za to pisze się, że w tych krajach panuje zamordyzm, ciemnota i wszechogarniająca korupcja. Zupełnie tak jakby w Europie Wschodniej czas się zatrzymał.

Dla dużej części społeczeństwa o mentalności teletubisiów wydaje się to zupełnie prawdopodobne. Dodajmy, że kiedy w Polsce rządziła inna opcja polityczna, przeciętny Svensson patrzył podobnie na sąsiadów po drugiej stronie Bałtyku. Teraz kiedy "polscy nacjonaliści" obsadzają z politycznego klucza sędziów i odmawiają kobietom prawa do aborcji na życzenie, jasne staje się, że Polacy powinni zapomnieć o budowie kolejnych kilometrów autostrad za nie swoje pieniądze. Grożenie wetem tratowane jest jak bezczelność ze strony buńczucznych Polaków.

Kiedy jednak unijne dyrektywy, zagrażają szwedzkiemu porządkowi prawnemu mowa, jest o niedopuszczalnej i daleko idącej ingerencji w kwestie niepowiązane z unijnymi traktatami. Jednym z takich przykładów jest przyjęcie pod koniec października przez Komisję Europejską projektu o płacy minimalnej.

- Jestem przeciwna próbie mieszania się Brukseli w proces ustalania wynagrodzeń. Ten obszar należy do kompetencji państw członkowskich, powiedziała szwedzka minister pracy, Eva Nordmark.

W Szwecji wysokość płac jest efektem umów zbiorowych między pracodawcami a związkami zawodowymi, bez udziału ze strony rządu. Te kształtują się na satysfakcjonującym obie strony poziomie. Ustalenie płacy minimalnej w Szwecji oznaczałoby zerwanie z tą tradycją sięgającą lat 30. XX wieku. Ostatecznie Szwecji obiecano, że nowa dyrektywa w tej kwestii nie będzie jej dotyczyła.

Warto przypomnieć, że projekt ten jest elementem Europejskiego filaru praw socjalnych podpisanego przez wszystkie państwa członkowskie podczas szczytu społecznego w Göteborgu 17 listopada 2017 r.
 

Zobacz także

2021-02-23, godz. 17:49 Olof Palme W niedziele minie 35 lat od zamachu na życie premiera Szwecji Olafa Palmego. Nie będę jednak szukał dziś możliwych motywów tego morderstwa, które rozegrało… » więcej 2021-02-17, godz. 14:32 Prawdziwa cnota krytyk się nie boi Szwedzi poddawani są praniu mózgu, strategia Urzędu Zdrowia Publicznego zakładała poświęcenie życia osób starszych i uzyskania odporności stadnej a jej… » więcej 2021-02-10, godz. 14:28 Sąd kapturowy wydał wyrok U naszych północnych sąsiadów rynek zakładów buchmacherskich przypomina szwedzki stół na raucie organizowanym przez państwową spółkę. Do 2019 roku… » więcej 2021-02-03, godz. 14:28 Postawmy na szwedzki atom Szwecja w budowę lądowych farm wiatrowych zainwestowała do tej pory ponad 100 miliardów koron, czyli oko 45 miliardów złotych. Zgodnie z dotychczasowymi… » więcej 2021-01-27, godz. 12:56 Sto lat szwedzkiej demokracji Sto lat temu Szwedki otrzymały prawa wyborcze. W Szwecji rocznica obchodzona jest jako święto narodzin demokracji w tym kraju. Szwedzi od dekad wręcz pragną… » więcej 2021-01-20, godz. 14:30 Duńska odpowiedzialność vs szwedzka pycha Za każdym razem, kiedy słyszę z ust polskich polityków lub (co gorzej) ekspertów tezę o tym, że powinniśmy przyjąć szwedzką strategię walki z pandemią… » więcej 2021-01-13, godz. 14:30 Członkostwo Szwecji w NATO to mrzonka Koalicja socjaldemokratów z Zielonymi, która rządzi obecnie w Szwecji, wychodzi od wielu lat z założenia, że członkostwo w NATO przyniesie krajowi większe… » więcej 2020-12-30, godz. 14:03 Rok pod znakiem zarazy Odchodzący w niesławie rok, nie oszczędził nikogo. Pandemia koronawirusa tak samo dotkliwie doświadczyła Polaków mieszkających w kraju, jak i tych na emigracji… » więcej 2020-12-23, godz. 17:38 Styl "V" ma już 35 lat Pamięć ludzka jest krótka. Któż bowiem dziś pamięta o tym, że 35 lat temu szwedzki skoczek narciarski, zrewolucjonizował tę dyscyplinę sportu zimowego?… » więcej 2020-12-16, godz. 12:54 Cel uświęca środki Zrównoważony rozwój, zielona transformacja czy bezemisyjna gospodarka to hasła, które wywołują w większości z nas pozytywne skojarzenia. Któż bowiem… » więcej
12345