Skandynawia po mojemu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Skandynawia po mojemu » Felietony
źródło:pixabay.com
źródło:pixabay.com
Droga do aborcji "na żądanie" była w Szwecji długa i kręta. Do 1938 roku tego rodzaju zabiegi były tam całkowicie zakazane.

Później była dopuszczana tylko w trzech przypadkach;: jeśli kobieta w trakcie ciąży była poważnie chora lub urodzenie dziecka zagrażało jej życiu, kiedy ciąża była efektem gwałtu oraz z powodu przesłanki rasowej. W tym przypadku chodziło ówczesnym władzom, aby utrzymać wysoki poziom "jakości genetycznej społeczeństwa" i uniemożliwić poród kobietom psychicznie chorym. Po dokonanej aborcji kobiety te były często poddawane przymusowej sterylizacji.

W 1946 roku ustawodawca umożliwił przeprowadzenie aborcji również ze względu na trudne warunki socjalne, a w 1963 wprowadzono tzw. przesłankę eugeniczną.

Na początku lat 60. na fali popularności eksponujących nagość i pozamałżeńską miłość, pierwszych filmów Ingmara Bergmana, w purytańskim społeczeństwie Szwecji coraz częściej pojawiały się postulaty domagające się liberalizacji prawa aborcyjnego. Wysuwali je przede wszystkim lewicowi publicyści oraz działacze młodzieżówki liberalnej Partii Ludowej oraz rządzącej partii socjaldemokratycznej.

Jednym z takich działaczy był Hans Nestius, który w 1964 roku rozpoczął organizowanie wyjazdów ciężarnych Szwedek do Polski w celu dokonania przez nie aborcji. Nestius twierdził, że numery telefonów do polskich lekarzy, którzy za 100 dolarów usuwali niechciane ciąże, przekazywał kobietom bezpłatnie. Z jego usług miało skorzystać około tysiąca kobiet.

Prokurator Krajowy oskarżył Nestiusa o pomoc w przeprowadzaniu nielegalnych aborcji. Jego mieszkanie poddano rewizji, podczas której starano się znaleźć adresy kobiet które przeprowadziły usunięcie płodu w Polsce. Sprawa przez wiele tygodni nie schodziła z czołówek największych szwedzkich dzienników.

Rząd postanowił wtedy o abolicji dla Nestiusa oraz jego klientek i zdecydował o powołaniu grupy roboczej, która otrzymała zadanie zbadania zasadności wprowadzenia w Szwecji aborcji na żądanie. Stalo się tak dziesięć lat później, czyli w 1974 roku.

Obecnie co czwarta ciąża w Szwecji kończy się aborcją. Z przeprowadzonego dziewięć lat temu sondażu przez Uniwersytet w Uppsali wynika, że 25 procent Szwedek jest niezadowolonych z poziomu opieki zdrowotnej oferowanej im po przeprowadzeniu aborcji.

Biorące udział w badaniu kobiety wskazywały, że personel medyczny przekazywał im informacje dotyczące zabiegu w sposób uproszczony, często pomijając jego negatywne skutki dla psychiki kobiet czy możliwość powikłań.
 

Zobacz także

2021-02-23, godz. 17:49 Olof Palme W niedziele minie 35 lat od zamachu na życie premiera Szwecji Olafa Palmego. Nie będę jednak szukał dziś możliwych motywów tego morderstwa, które rozegrało… » więcej 2021-02-17, godz. 14:32 Prawdziwa cnota krytyk się nie boi Szwedzi poddawani są praniu mózgu, strategia Urzędu Zdrowia Publicznego zakładała poświęcenie życia osób starszych i uzyskania odporności stadnej a jej… » więcej 2021-02-10, godz. 14:28 Sąd kapturowy wydał wyrok U naszych północnych sąsiadów rynek zakładów buchmacherskich przypomina szwedzki stół na raucie organizowanym przez państwową spółkę. Do 2019 roku… » więcej 2021-02-03, godz. 14:28 Postawmy na szwedzki atom Szwecja w budowę lądowych farm wiatrowych zainwestowała do tej pory ponad 100 miliardów koron, czyli oko 45 miliardów złotych. Zgodnie z dotychczasowymi… » więcej 2021-01-27, godz. 12:56 Sto lat szwedzkiej demokracji Sto lat temu Szwedki otrzymały prawa wyborcze. W Szwecji rocznica obchodzona jest jako święto narodzin demokracji w tym kraju. Szwedzi od dekad wręcz pragną… » więcej 2021-01-20, godz. 14:30 Duńska odpowiedzialność vs szwedzka pycha Za każdym razem, kiedy słyszę z ust polskich polityków lub (co gorzej) ekspertów tezę o tym, że powinniśmy przyjąć szwedzką strategię walki z pandemią… » więcej 2021-01-13, godz. 14:30 Członkostwo Szwecji w NATO to mrzonka Koalicja socjaldemokratów z Zielonymi, która rządzi obecnie w Szwecji, wychodzi od wielu lat z założenia, że członkostwo w NATO przyniesie krajowi większe… » więcej 2020-12-30, godz. 14:03 Rok pod znakiem zarazy Odchodzący w niesławie rok, nie oszczędził nikogo. Pandemia koronawirusa tak samo dotkliwie doświadczyła Polaków mieszkających w kraju, jak i tych na emigracji… » więcej 2020-12-23, godz. 17:38 Styl "V" ma już 35 lat Pamięć ludzka jest krótka. Któż bowiem dziś pamięta o tym, że 35 lat temu szwedzki skoczek narciarski, zrewolucjonizował tę dyscyplinę sportu zimowego?… » więcej 2020-12-16, godz. 12:54 Cel uświęca środki Zrównoważony rozwój, zielona transformacja czy bezemisyjna gospodarka to hasła, które wywołują w większości z nas pozytywne skojarzenia. Któż bowiem… » więcej
12345