Magazyn Międzynarodowy
Radio SzczecinRadio Szczecin » Magazyn Międzynarodowy
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
5 lipca 1945 roku polskie władze przejęły administrację w Szczecinie. Miasto zostało zajęte przez wojska radzieckie 26 kwietnia. Do Szczecina wkroczyły wtedy jednostki 65. Armii generała Pawła Batowa. Dzień wcześniej Niemcy zarządzili ewakuację miasta, a Szczecin został zajęty bez walki. W okresie Polski Ludowej 26 kwietnia był świętem „wyzwolenia” Szczecina, po 1989 roku próbowano znaleźć adekwatne, lepiej obrazujące wydarzenia z wiosny 1945 roku - określenia. Zdaniem historyków – najlepsza datą uczczenia polskości Szczecina jest właśnie 5 lipca – czasem nazywana „urodzinami” miasta.
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin/Archiwum]
W 1973 r. w powieści "Obóz świętych", uznanej za wizjonerską, Raspail przedstawił fikcyjne zniszczenie zachodniej cywilizacji poprzez masową migrację ludności z krajów Trzeciego Świata. W 2011 r. dzieło zyskało status bestsellera w związku z kryzysem migracyjnym w Europie.
Fot. www.pixabay.com/photo-964565 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-964565 (domena publiczna)
"Okupas" to zjawisko charakterystyczne dla Hiszpanii i niespotykane praktycznie nigdzie indziej w Europie. Tamtejsze prawo zezwala na zajęcie przez osoby bezdomne lub grupy ludzi pustych lokali mieszkalnych. To, co miało być jednak ratunkiem dla ludzi, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji z powodu kryzysu – stało się przekleństwem zwykłych Hiszpanów. Wystarczy być nieobecnym przez dwa dni – by zastać swoje mieszkanie zajęte przez obcych. Prawo nie chroni właścicieli lokali, a procesy sądowe ciągną się latami.
Alaksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi. Fot. Okras, http://pl.wikipedia.org
Alaksandr Łukaszenka, prezydent Białorusi. Fot. Okras, http://pl.wikipedia.org
9 sierpnia na Białorusi wybory prezydenckie. O kolejną reelekcję będzie się ubiegał Aleksandr Łukaszenka. Sprawuje on władzę na Białorusi od 26 lat. Tym razem jednak część białoruskiego społeczeństwa zaskakująco się uaktywniła. Do podpisywania list kandydatów tworzyły się długie kolejki, mobilizację społeczną wzmocniły zatrzymania przez władze kolejnych osób, rejestrujących się jako kandydaci w wyborach.
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Miejsce pamięci, poświęcone Polakom mogłoby powstać razem z centrum dokumentacji na temat niemieckiej okupacji w Europie – taki kompromis, według niemieckich mediów – zaproponował Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt oraz Fundacja Pomnika Pomordowanych Żydów Europy. To rozwiązanie połączyłoby dwie konkurujące ze sobą inicjatywy: zbudowania w Berlinie zarówno centrum dokumentacji na temat niemieckiej okupacji w Europie w latach 1939-1945, jak i pomnika upamiętniającego napaść nazistowskich Niemiec na Polskę. List otwarty w tej sprawie został skierowany do przewodniczącego Bundestagu i szefów frakcji w niemieckim parlamencie oraz ministerstw: spraw zagranicznych i kultury.
1234567