Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór
Źródło: pixabay.com / AJS1
Źródło: pixabay.com / AJS1
Stworzenie nowego typu źródła energii opartego o systemy wodorowo-metalowe, jest głównym celem projektu, realizowanym przez konsorcjum, które zrzesza 17 instytucji naukowych z Europy. Koordynatorem przedsięwzięcia jest grupa badawcza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Nowe źródło energii mogłoby być wykorzystane zarówno jako mały system mobilny, jak i alternatywnie jako samodzielny generator ciepła i energii elektrycznej. Proponowane rozwiązania mogą być przełomem dla branży energetycznej i będą mieć ogromne znaczenie dla tzw. technologii bezemisyjnych, przyczyniając się do ochrony klimatu i środowiska naturalnego.
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Opozycjoniści nazywają ją skandalem, byli pracownicy SB i UB mówią o sprawiedliwości. Orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczące tzw. ustawy dezubekizacyjnej budzi emocje. Sąd uznał, że każda sprawa powinna być oceniana indywidualnie i nie można stosować odpowiedzialności zbiorowej. Oznacza to, że nieuprawnione było automatyczne pozbawianie emerytur wszystkich osób pracujących w służbach PRL. Czy należy się spodziewać lawiny odwołań?
Fot. KPP Stargard.
Fot. KPP Stargard.
Służby mundurowe chcą zagwarantować czworonożnym funkcjonariuszom państwowe emerytury. Zwierzęciu, które kończy służbę, przysługuje posłanie, smycz i kaganiec. Wszystkie koszty związane z opieką nad nim musi pokryć opiekun. Emerytury dla psów i koni mogłyby pokryć np. koszty leczenia schorowanych czy rannych zwierząt. Czy to dobry pomysł?
Kino Pionier. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Kino Pionier. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Najstarsze działające nieprzerwanie w tym samym miejscu kino na świecie, czyli szczeciński Pionier, zawiesza działalność. Zamknięcie sal kinowych to efekt pandemii. Frekwencja jest niezadawalająca, a kino liczy straty. Co dalej?
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Wycinać czy nie wycinać? Urząd Marszałkowski zamierza usunąć niemal wszystkie drzewa rosnące na skarpie Zamku Książąt Pomorskich. Obrońcy przyrody mówią o niszczeniu jednej z ostatnich enklaw zieleni w centrum Szczecina. Zwolennicy wycinki wskazują na odsłonięcie północnego skrzydła zamku i nowe zielone zagospodarowanie terenu. Kto ma rację? Pomysł usunięcia drzew z terenu północnej skarpy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pojawia się od lat. Na ogół towarzyszą takim planom pieniądze z UE. Miasto Szczecin jeszcze w 2011 r. zorganizowało konkurs na zagospodarowanie północnej skarpy zamku. Założeniem była wycinka drzew, chociaż ekspertyza geologiczna wskazywała na ich stabilizującą rolę w odniesieniu do skarpy. Podobne stanowisko reprezentuje także Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, który chce odsłonięcia zamkowych murów. Za takim rozwiązaniem przemawiają również fakty historyczne, bo na północnej skarpie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w okresie renesansu nie było ogrodów. Najczęściej powtarzanym argumentem za usunięciem drzew jest fakt, że rosnące tam drzewa to samosiejki. W dyskusji pojawiają się także elementy związane z ochroną zieleni oraz wpływam drzew na ograniczenie tzw. niskiej emisji spalin.

W odpowiedzi na nasze zaproszenie do udziału w audycji, biuro prasowe Zamku przesłało nam krótkie oświadczenie:

"Dyrekcja Zamku ma zaplanowane spotkanie z Przedstawicielami organizacji społecznej - Społecznej Straży Ochrony Zieleni. Chce rzeczowo, merytorycznie porozmawiać o sprawie – o ekspertyzach, jakie ma Zamek, stanie badań, zamierzeniach, planach aktualizacji projektu kompleksowego zagospodarowania tarasów. Chce umożliwić Przedstawicielom strony społecznej poznanie stanowiska Zamku oraz odpowiedzi na nurtujące ich kwestie i pytania. Przed tym spotkaniem nie chcemy stawiać Społeczników w sytuacji konfrontacji medialnej. Byłoby to co najmniej nieeleganckie z naszej strony - zaprosić Partnera do rozmowy a przed tym spotkaniem dyskutować z Nim za pośrednictwem mediów."
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. Ustawę poparło 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 się wstrzymało. Mimo dyscypliny klubowej w klubie PiS przeciw było 38 jego członków. W tym gronie było kilkunastu posłów należących do PiS oraz wszyscy posłowie Solidarnej Polski. Od głosu wstrzymało się 15 posłów drugiego z koalicjantów, czyli Porozumienia. To doprowadziło do przesilenia, a nawet jak mówią niektórzy – do kryzysu w łonie Zjednoczonej Prawicy.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Nie tylko za sprawą „koronawirusa” tereny nadodrzańskie z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów rowerowych. Pojawia się nowa oferta turystyczna, a przygraniczne gminy coraz częściej inwestują w infrastrukturę. Dobrym przykładem jest Gmina Kołbaskowo i gmina Gartz.
23 sierpnia 1939 roku w Moskwie. Od lewej stoją: szef działu prawnego niemieckiego MSZ Friedrich Gauss, niemiecki minister spraw zagranicznych Joachim von Ribbentrop, Józef Stalin oraz minister spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow.
23 sierpnia 1939 roku w Moskwie. Od lewej stoją: szef działu prawnego niemieckiego MSZ Friedrich Gauss, niemiecki minister spraw zagranicznych Joachim von Ribbentrop, Józef Stalin oraz minister spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow.
81 lat temu o świcie wojska sowieckie napadły na, odpierającą już niemiecki atak, Polskę. Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Jak dziś historycy oceniają te wydarzenia?
Plaża w Lubczynie. źródło: wikipedia.org/wiki/Lubczyna_(wojew%C3%B3dztwo_zachodniopomorskie).
Plaża w Lubczynie. źródło: wikipedia.org/wiki/Lubczyna_(wojew%C3%B3dztwo_zachodniopomorskie).
Nad morzem, na mazurach lub w górach – większość z nas tak spędziła tegoroczne wakacje. Wypoczywaliśmy najczęściej tydzień albo dwa, co piąta osoba wybrała bardziej kameralne miejsce na urlop niż zwykle. Mniej było podróży zagranicznych, częściej niż do tej pory stawialiśmy na region. Jaki był kończący się sezon letni?
1234567