Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór
źródło: www.pixabay.com/photo-2784895 (domena publiczna)
źródło: www.pixabay.com/photo-2784895 (domena publiczna)
Reportaże literackie cieszą się od kilku lat coraz większą popularnością. Sięgają po nie chętnie zarówno czytelnicy w Polsce, jak i w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 domena publiczna)
Rodzice sami zabrali się za naukę dzieci. Rośnie liczba wniosków o edukację domową. W naszym województwie jest ich o 10% więcej niż rok temu. Dlaczego rodzice chcą uczyć dzieci samodzielnie zamiast posyłać do szkoły?
Źródło: pixabay.com / AJS1
Źródło: pixabay.com / AJS1
Stworzenie nowego typu źródła energii opartego o systemy wodorowo-metalowe, jest głównym celem projektu, realizowanym przez konsorcjum, które zrzesza 17 instytucji naukowych z Europy. Koordynatorem przedsięwzięcia jest grupa badawcza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Nowe źródło energii mogłoby być wykorzystane zarówno jako mały system mobilny, jak i alternatywnie jako samodzielny generator ciepła i energii elektrycznej. Proponowane rozwiązania mogą być przełomem dla branży energetycznej i będą mieć ogromne znaczenie dla tzw. technologii bezemisyjnych, przyczyniając się do ochrony klimatu i środowiska naturalnego.
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Opozycjoniści nazywają ją skandalem, byli pracownicy SB i UB mówią o sprawiedliwości. Orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczące tzw. ustawy dezubekizacyjnej budzi emocje. Sąd uznał, że każda sprawa powinna być oceniana indywidualnie i nie można stosować odpowiedzialności zbiorowej. Oznacza to, że nieuprawnione było automatyczne pozbawianie emerytur wszystkich osób pracujących w służbach PRL. Czy należy się spodziewać lawiny odwołań?
Fot. KPP Stargard.
Fot. KPP Stargard.
Służby mundurowe chcą zagwarantować czworonożnym funkcjonariuszom państwowe emerytury. Zwierzęciu, które kończy służbę, przysługuje posłanie, smycz i kaganiec. Wszystkie koszty związane z opieką nad nim musi pokryć opiekun. Emerytury dla psów i koni mogłyby pokryć np. koszty leczenia schorowanych czy rannych zwierząt. Czy to dobry pomysł?
Kino Pionier. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Kino Pionier. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Najstarsze działające nieprzerwanie w tym samym miejscu kino na świecie, czyli szczeciński Pionier, zawiesza działalność. Zamknięcie sal kinowych to efekt pandemii. Frekwencja jest niezadawalająca, a kino liczy straty. Co dalej?
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Wycinać czy nie wycinać? Urząd Marszałkowski zamierza usunąć niemal wszystkie drzewa rosnące na skarpie Zamku Książąt Pomorskich. Obrońcy przyrody mówią o niszczeniu jednej z ostatnich enklaw zieleni w centrum Szczecina. Zwolennicy wycinki wskazują na odsłonięcie północnego skrzydła zamku i nowe zielone zagospodarowanie terenu. Kto ma rację? Pomysł usunięcia drzew z terenu północnej skarpy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pojawia się od lat. Na ogół towarzyszą takim planom pieniądze z UE. Miasto Szczecin jeszcze w 2011 r. zorganizowało konkurs na zagospodarowanie północnej skarpy zamku. Założeniem była wycinka drzew, chociaż ekspertyza geologiczna wskazywała na ich stabilizującą rolę w odniesieniu do skarpy. Podobne stanowisko reprezentuje także Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, który chce odsłonięcia zamkowych murów. Za takim rozwiązaniem przemawiają również fakty historyczne, bo na północnej skarpie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w okresie renesansu nie było ogrodów. Najczęściej powtarzanym argumentem za usunięciem drzew jest fakt, że rosnące tam drzewa to samosiejki. W dyskusji pojawiają się także elementy związane z ochroną zieleni oraz wpływam drzew na ograniczenie tzw. niskiej emisji spalin.

W odpowiedzi na nasze zaproszenie do udziału w audycji, biuro prasowe Zamku przesłało nam krótkie oświadczenie:

"Dyrekcja Zamku ma zaplanowane spotkanie z Przedstawicielami organizacji społecznej - Społecznej Straży Ochrony Zieleni. Chce rzeczowo, merytorycznie porozmawiać o sprawie – o ekspertyzach, jakie ma Zamek, stanie badań, zamierzeniach, planach aktualizacji projektu kompleksowego zagospodarowania tarasów. Chce umożliwić Przedstawicielom strony społecznej poznanie stanowiska Zamku oraz odpowiedzi na nurtujące ich kwestie i pytania. Przed tym spotkaniem nie chcemy stawiać Społeczników w sytuacji konfrontacji medialnej. Byłoby to co najmniej nieeleganckie z naszej strony - zaprosić Partnera do rozmowy a przed tym spotkaniem dyskutować z Nim za pośrednictwem mediów."
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. Ustawę poparło 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 się wstrzymało. Mimo dyscypliny klubowej w klubie PiS przeciw było 38 jego członków. W tym gronie było kilkunastu posłów należących do PiS oraz wszyscy posłowie Solidarnej Polski. Od głosu wstrzymało się 15 posłów drugiego z koalicjantów, czyli Porozumienia. To doprowadziło do przesilenia, a nawet jak mówią niektórzy – do kryzysu w łonie Zjednoczonej Prawicy.
1234567