Posydeńki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Posydeńki
Depozyty pamięci w Wałczu. (fot. ukraincy.org)
Depozyty pamięci w Wałczu. (fot. ukraincy.org)
Zakończyła się dziesiąta edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku, pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, organizowanego przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Zachodniopomorski.
Najważniejszym celem konkursu jest wybór i uhonorowanie autorów najlepszych przedsięwzięć muzealnych w regionie w 2019 roku w dwóch kategoriach: działalności wystawienniczej i edukacyjno-popularyzatorskiej. Spośród nadesłanych 16 zgłoszeń z 12 muzeów, komisja w składzie: Anna Barczak, Eryk Krasucki, Paweł Migdalski, Bogdan Twardochleb oraz Przemysław Wraga, wybrała dwa najlepsze wydarzenia oraz przyznała po dwa wyróżnienia w obu kategoriach.
Jedno z dwóch wyróżnień e w kategorii działalność wystawiennicza otrzymała wystawa „Depozyty pamięci – ukraiński strój ludowy z kolekcji Jana Syrnyka” z Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu. Za oryginalną formę prezentacji unikatowego zbioru strojów ukraińskich. Kuratorką ekspozycji była Marlena Jakubczyk. Powrócimy do tamtej wystawy i rozmowy .
Uczestnicy wrześniowej sesji w Ośrodku Kultury w Szczecinie, uczniowie Liceum Ukraińskiego w Legnicy
Uczestnicy wrześniowej sesji w Ośrodku Kultury w Szczecinie, uczniowie Liceum Ukraińskiego w Legnicy
Dziś zapraszamy na ciąg dalszy spotkania z profesorem Igorem Hałagidą. Opowiemy jak urodzeni po wojnie i po Akcji Wisła młodzi Ukraińcy patrzyli na przyszłość śmielej i bez bojaźni. O tym jaki wpływ na mniejszość ukraińską w Polsce miały obchody 1000 lecia Chrztu Rusi Kijowskiej i o wydawnictwach podziemnych, które kształtowały młoda inteligencję grekokatolicką w Polsce.
Prof.Igor Hałagida [fot.ukraincy.org]
Prof.Igor Hałagida [fot.ukraincy.org]
O roli mniejszości ukraińskiej w Solidarności porozmawiamy dziś z profesorem Igorem Hałagidą. Dziś głównie opowieść o udziale mniejszości narodowych w ogóle całym zrywie jakim była Solidarność w 1980 roku. W szczególności profesor opowie nam o swoim zupełnie przypadkowym odkryciu pochodzenia ukraińskiego Anny Walentynowicz.
Igor Hałagida (ukr. Ігор Галагіда) – polski historyk narodowości ukraińskiej, w latach 2001-2018 pracownik naukowy IPN w Gdańsku, profesor historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego i Wykładowca Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie.
Konferencja w Ośrodku Ukraińskim, przemawia Piotr Tyma Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce [fot
Konferencja w Ośrodku Ukraińskim, przemawia Piotr Tyma Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce [fot
Obecność mniejszości ukraińskiej w historii Solidarności była przedmiotem sobotniej (26.09.2020) konferencji w Ośrodku Kultury Ukraińskiej w Szczecinie. Szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce organizując spotkanie chciał przypomnieć wkład Ukraińców w proces budowania wolnej Polski.
arzyszyło otwarcie wystawy "W poszukiwaniu przestrzeni wolności. Ukraińcy w Polsce w latach 80-tych XX wieku". Pokazuje ona historię trudnej obecności w powojennej Polsce mniejszości Ukraińskiej od połowy lat 40-tych XX wieku po wybory czerwca 1989. Wystawa będzie do oglądania w Ośrodku Ukraińskim w Szczecinie
Depzyty pamięci [fot.ukraincy.org.pl]
Depzyty pamięci [fot.ukraincy.org.pl]
Projekt Związku Ukraińców w Polsce oddział w Szczecinie zatytułowany "Depozyty pamięci" wchodzi w kolejna fazę. Powstaje książka - album poświęcony jednej z najciekawszych kolekcji tradycyjnego ubioru ukraińskiego w Polsce. Zaangażowany w wydawnictwo jest Andrzej Wątorski Ukrainista, który jak sam mówi rozkochał się w tych unikatowych rzeczach. Opisze w książce ręcznik, koszule i kamizelkę, która jak się okazuje na Ukrainie ma kilkadziesiąt nazw zaleznych od rejonu kraju.
plakat
plakat
"W poszukiwaniu przestrzeni wolności. Ukraińcy w Polsce w latach 80-tych XX wieku" - taki tytuł nosi konferencja zorganizowana przez Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce. O spotkaniach i wystawie specjalnie przygotowanej z tej okazji rozmawia z nami Dorota Kowalewska z Uniwersytetu Szczecińskiego.
12345