Posydeńki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Posydeńki
Małgorzata Frymus, Natalia Podkolzina i julia Musatenko
Małgorzata Frymus, Natalia Podkolzina i julia Musatenko
posydeńki 15.10.2023
Natalia przyjechała do Polski jeszcze przed pełnowymiarową wojną. Nie musiała uciekać przed wojną, ale przezywa ja tak samo jak inni. Przez pierwsze dni napaści pełnowymiarowej Rosji na Ukrainę nie umiała sobie z sobą poradzić, nie mogła ani jeść, ani spać. Każdy tę trudna historię przeżywa inaczej. Wciągnęła ją pomoc i tak jak wielu Polaków i Ukraińców mieszkających w Polsce postanowiła pomagać. Pomagać tym, którzy musieli uciekać własnego domu.

Zapragnęła razem z Środkiem miasta - Śródmiejskim Punktem Sąsiedzkim pokazać uchodźcom Szczecin. Juz kilka razy zaprosiła na spacer śródmiejski opowiadając historię miasta w języku ukraińskim.

Natalia jest świetną nauczycielką języka polskiego, mieszka w Szczecinie od kilku lat i jest zakochana w naszym mieście.
Iwan Piteliak odwiedził studio Radia Szczecin
Iwan Piteliak odwiedził studio Radia Szczecin
Iwan Piteliak odwiedził studio Radia Szczecin
Iwan Piteliak odwiedził studio Radia Szczecin
posłuchaj audycji
Iwan Piteliak wyjechał do Polski zarabiać na życie. Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie zaczął pomagać dzieciom, żołnierzom, cywilnym osobom.
Jednak kiedy wojna przybrała pełnowymiarowy wymiar postanowił pomagać jeszcze więcej. Najbardziej bliska jego sercu jest historia "chłopaków z Azowstalu". Ich heroiczna, blisko 90-dniowa walka z rosyjskim okupantem zadziwiła świat i pozostaje w sercu Iwana. Wojna toczy się dalej, a wielu żołnierzy z pułku Azowstalu jest nadal w niewoli rosyjskiej. Z wieloma nie ma kontaktu, a rodziny bezskutecznie apelują do całego świata o ich uwolnienie. Rodzice czekają na swoich synów, żony na swoich mężów, a dzieci na swoich ojców.
Iwan robi wiele by ulżyć stęsknionym rodzinom i by świat nie zapomniał o bohaterach z Azowstalu
Irina Gołowatenko na manifestacji w Warszawie. [Fot>Irina Gołowatenko]
Irina Gołowatenko na manifestacji w Warszawie. [Fot>Irina Gołowatenko]
posłuchaj audycji
Irina Gołowatenko przekracza granicę polsko-ukraińską co dwa trzy miesiące. Swoje życie dzieli między Warszawą a Kijowem, gdzie mieszka jej rodzina. Uczy się żyć na nowo.

Oleh Szulha aktor i żołnierz, a ostatnio myśli o sobie, że bardziej żołnierz niż aktor. Na wojnie by w 2014-2015. Ostatni czas także spędził w okopach.

To nasi dzisiejsi goście, z ktorymi rozmawiamy w Dzień Obrońcy Ukrainy.
Yevhen Stepanenko
Yevhen Stepanenko
posłuchaj audycji
Yevhen Stepanenko jest reżyserem teatralnym, dokumentalistą, dziennikarzem, pisarzem a także żołnierzem. W 2014 roku, kiedy Rosja napadła na Ukrainę walczył w obwodzie Donieckim. Przez ostatnie lata współpracował z konsulatem Ukrainy w Chorwacji. Właśnie wraca w Ukrainę do swojej macierzystej jednostki. Gotowy jest na nowe zadania. A dziś będzie gościł w Posydeńkach.
Kateryna Van-Ken-Tzyn jest tancerką i choreografką. Swoja sztuką niesie ukojenie w Ukrainie, a poza granicami ojczyzny jest ambasadorką Ukrainy. Dziś też będzie gościem Posydeniek.
Anna Mohylenets w Studiu Radia Szczecin. [Fot.Yuliaa Musateno]
Anna Mohylenets w Studiu Radia Szczecin. [Fot.Yuliaa Musateno]
posłuchaj audycji
Anna Mohylenets do Polski przyjechała zaraz po wybuchu pełnowymiarowej wojny. Pochodzi z Sum, tych nad granicą z Rosją, o których na początku wojny mówiły wszystkie stacje telewizyjne świata.
W Polsce rozpoczęła naukę i pracę. Uważa, że jej obowiązkiem jest rozwijanie się i pomoc na wszystkie możliwe sposoby Ukrainie i Ukraińcom. W szczególności pomaga młodym Ukrainkom w Polsce. Jeździ do Morynia, gdzie od marca 2022 roku przebywają dzieci z Zaporowskiego Domu Dziecka.

Marta Repiniowska wciąż jeszcze studiuje reżyserię filmową w Ukrainie. Dziś zajęcia ma on-line, ale robi wszystko by jej pasja realizowała się. W Szczecinie na Dzień Niepodległości Ukrainy przygotowała z przyjaciółmi performence "Pokłon" dedykowany ofiarom napaści rosyjskiej na Ukrainy.

Ania i Marta podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami z ostatniego czasu.
Maria Miroszniczenko w rozmowie z Julia Musatenko
Maria Miroszniczenko w rozmowie z Julia Musatenko
posłuchaj audycji
Maria Miroszniczenko jest wolontariuszką. Była nią w Ukrainie i jak przyjechała do Polski kontynuowała swoją misje. Pracuje w Domiłce Związku Ukraińców w Polsce oddziała w Szczecinie. Przez jej ręce przeszło tysiące paczek z pomocą, która o wielu miesięcy prowadzi Jan Syrnyk prezes szczecińskich Ukraińców.
Maria musiała się szybko nauczyć segregować przywiezione dary, leki, zabawki. Od Kwietnia 2022 roku czasami po kilkanaście godzin dziennie musiała być gotowa na kolejne zadania. Dziś kiedy pomocy jest mniej , pracy też jest mniej. Stąd razem z Janem Syrnykiem koordynuje robienie siatek maskujących.

Julia Meleszko przed laty, jeszcze przed wybuchem wojny w 2014 studiowała w Szczecinie i współpracowała z Posydeńkami. Dziś mieszka i pracuje w naszym mieście, po ucieczce z Kijowa w marcu 2022 roku. Przyjechała tu z mała córeczką i próbuje sobie jakoś radzić. Dzięki przyjaciołom znalazła mieszkanie i pracę, a jej córka poszła do szkoły.

Maria i Julia opowiedzą na dziś jak sobie radzą w Polsce.
12345