Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu » Machina Czasu - audycje
"Opis miasta Szczecina" Paula Friedeborna
"Opis miasta Szczecina" Paula Friedeborna
408 lat po wydaniu pierwszej historii Szczecina, prowadzone są prace nad przetłumaczeniem jej na język polski, opracowaniem i wydaniem. Autorem "Opisu miasta Szczecina" („Historische Beschreibung der Stadt Alten Stettin in Pommern..." był Paul Friedeborn, ówczesny sekretarz miasta, a późniejszy burmistrz. Jak pisze inicjatorka projektu, Alicja Kościelna: "Cechą narracji Friedeborna jest jej potoczystość, barwność, znajomość szczegółów, co sprawia, że lektura tekstu jest zajmująca. Autor intensywnie korzystał z archiwum miejskiego, dziś już nieistniejącego (akta zostały zniszczone w czasie II wojny światowej), jego praca ma więc wszystkie walory dokumentu o pierwszorzędnym znaczeniu dla poznania historii Szczecina." O książce, jej autorze oraz pracach nad jej polskim wydaniem - w "Machinie czasu".
Naszym przewodnikiem w podróży do przeszłości jest dr hab. Paweł Gut z Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Pan Profesor jest współautorem opracowania naukowego "Opisu miasta Szczecina" Paula Friedeborna.
Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Program Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w ramach celu "Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) INTERREG VA.
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej
 

Zobacz także

2022-05-22, godz. 21:54 22.05.2022 - Sekretna galeria Gdzie na obrazie Hansa Holbeina "Ambasadorowie" znajduje się czaszka? Dlaczego jest do zauważenia tylko pod kątem 27 stopni? Jakie tajemnice kryją prace Henri… » więcej 2022-05-15, godz. 14:51 15.05.2022 - Jacek Hugo-Bader i jego strażnicy wolności „Dajcie mi nowe teorie spiskowe, bo te, które ludzie powtarzali w zeszłym roku, właśnie się spełniły” – tak mówi jeden z bohaterów książki ”Strażnicy… » więcej 2022-05-08, godz. 19:54 8.05.2022 - Kobieta w świecie islamu Poruszając się w świecie, którego nie znamy, musimy zachować się ostrożnie i delikatnie. Często zdarza się, że gdy mamy za małą wiedzę o tym, na co… » więcej 2022-05-01, godz. 21:43 1.05.2022 - Pochód W 1949 r. władze PRL stanęły wobec wielkiego wyzwania - zabrakło bowiem materiału na flagi i szturmówki. W związku z grudniowymi uroczystościami towarzyszącymi… » więcej 2022-04-21, godz. 17:19 24.04.2022 - Terapia przez melancholię Terapia przez melancholię - takimi słowami efekty obcowania z tekstami Jonasza Kofty określił kiedyś Adam Opatowicz, aktor, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego… » więcej 2022-04-17, godz. 01:25 17.04.2022 - "Być wciąż w podróży, w drodze pod wiatr" Prof. Maria Janion, historyczka literatury, idei i wyobraźni specjalizująca się w historii romantyzmu powiedziała kiedyś o Agnieszce Osieckiej: „To była… » więcej 2022-04-10, godz. 08:59 10.04.2022 - Zawód - poszukiwacz piękna Drzwi są naprawdę piękne - drewniane, misternie zdobione. Miękkie opływowe linie, motywy roślinne - secesja. Na szybie napis: Kamienica w lesie. Tajemniczy… » więcej 2022-04-03, godz. 17:42 3.04.2022 - "Duszę, ciało poświęcimy dla naszej wolności" Nie umarły jeszcze Ukrainy ni chwała, ni wolność, Jeszcze do nas, bracia młodzi, uśmiechnie się dola. Zginą nasi wrogowie jak rosa na słońcu, Zapanujemy… » więcej 2022-03-27, godz. 20:08 27.03.2022 - Teatr i życie Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto aktorów, reżyserów, scenografów i wszystkich innych ludzi związanych ze sceną, także miłośników sztuki… » więcej 2022-03-21, godz. 00:24 20.03.2022 - Kraina uśmiechu 65 lat temu narodził się w Szczecinie teatr muzyczny – dzisiejsza szczecińska Opera na Zamku. Impuls do powstania tej sceny dała garstka ludzi, której przyświecała… » więcej
678910