Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Tactics Ogre: Reborn
Tactics Ogre: Reborn
Czy można zrobić remaster remake'a? Podchwytliwe nieco pytanie - więc wyjaśnijmy może, że remake, to jak sama nazwa wskazuje zrobienie gry na nowo, na szkielecie orginalnej produkcji. Tak zrobiono z tytułem pierwotnie dedykowanym Super Nintendo Entertainment System. Napisaną na nowo wersją ze SNES-a czyli owym remake'm bawili się posiadacze przenośnej konsoli Sony PSP. Żeby wreszcie, po latach, na "dużej" konsoli pojawiła się odnowiona, zremasterowana wersja. A skoro wyjaśnienie tej nieco pokrętnej historii mamy już za sobą, to wypada przedstawić Tactics Ogre: Reborn wszystkim fanom taktycznych RPG. I bardzo gorąco wypada tę produkcję im polecić.

Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Cenega
GIERMASZ-Recenzja Tactics Ogre Reborn

Co prawda mamy tutaj "japońszczyznę"... zaznaczam, bo niektórzy są uczuleni. Ale w przypadku Tactics Ogre: Reborn kraj pochodzenia nie ma żadnego znaczenia. Dostajecie tu bowiem drodzy fani gatunku prawdziwie przyjemną rozgrywkę, pełną możliwości i - oczywiście - taktycznej głębi. Różne umiejętności postaci, ukształtowanie terenu ma naturalnie wpływ na decyzje podejmowane na placu boju. Czyli, bez zaskoczenia, klasyka gatunku. Nomen omen, bo akurat Tactics Ogre: Reborn śmiało można do niej zaliczyć. A sukcesy współcześnie tworzonych reinkarnacji, na przykład Triangle Strategy, dowodzą, że wciąż nie brakuje chętnych na poznawanie tych opowieści i mierzenie się z hordami wrogów. Zresztą, przeczytajcie opisy, jak to właśnie Triangle Strategy jest "inspirowane klasykami takimi jak Tactics Ogre". Dokładnie tak jest.

Wspomnieć Triangle Strategy wypada - mogę to zrobić bez obaw, bo to gra tego samego wydawcy - także ze względu na porównania grafiki. We współcześnie stworzonej produkcji, w pikselowym jednak stylu, mamy nowoczesny system HD-2D, żeby nadać tym kolorowym kropkom wrażenie trójwymiaru. Tactics Ogre: Reborn nie wygląda aż tak dobrze - no jednak to remaster remake'a z PSP jak pamiętacie. Co nie zmienia faktu, że - przynajmniej dla mnie - oprawa jest naprawdę schludna i w wielu momentach potrafi ucieszyć oko. A przede wszystkim, co także już wiecie, świetnie pod względem rozgrywki zaprojektowano taktyczne zmagania na planszach.

Twórcy wprowadzili też szereg zmian w stosunku do produkcji na przenośne PSP. Ale, przyznaję, nie odpowiem na pytanie, czy postąpili słusznie w każdym przypadku? Zwyczajnie to było moje pierwsze zetknięcie z tym klasykiem. A z punktu widzenia "świeżaka", wszystko mi bardzo ładnie działało i zazębiało się w mechanice.

Nie można nie wspomnieć o opowiadanej przez Tactics Ogre: Reborn historii. Poważnej, momentami nawet przerażającej i mrocznej (ciekawe, że inspiracje tutaj chyba także czerpali twórcy Triangle Strategy). Opowieści o możnych świata fantasy, którzy walczą o dominację, często nie przebierając w środkach. Także Ty, Drogi Graczu, będziesz stawiany przed niejednokrotnie trudnymi moralnymi wyborami. I ciężko będzie nie ubrudzić się błotem brutalnego konfliktu między szlacheckimi rodami Walister i Galgastan. Bo wspomniane decyzje podejmowane w trakcie fabuły bardzo często będą się sprowadzały do wyboru "mniejszego zła". A nie będziecie mieć gwarancji, że postąpiliście słusznie. Twórcy najnowszej wersji dali tu bardzo fajną możliwość graczom, dzięki specjalnemu systemowi będziecie mogli - bez przechodzenia gry na nowo - sprawdzić, co by się stało, gdyby pójść inną ścieżką historii. I nie są to tylko kosmetyczne zabiegi, tej zawartości jest naprawdę sporo, co zdecydowanie jest atutem Tactics Ogre: Reborn.

Tylko pamiętajcie: w tej grze jest naprawdę dużo dialogów. No i z racji takiej a nie innej metryki tej produkcji, śledząc opowieść, trzeba też uruchomić trochę wyobraźni, aby sobie nieco dopowiedzieć w głowie do wydarzeń, jakie siłą rzeczy w uproszczonej formie widzimy na ekranie. Poza tym, to naprawdę świetna informacja, że współcześni gracze mogą się zapoznać z odnowioną wersją tego klasyka. Jeżeli lubicie turowe RPG, a nie przepadacie za "japońską szkołą", także możecie Taktics Ogre: Reborn wziąć na radar. Chociażby, żeby przekonać się, dlaczego to "klasyk". Dodajmy, że to klasyk, który zestarzał się z wielką godnością. Gorąco polecam fanom gatunku.

Ocena: 9/10
 

Zobacz także

2023-03-25, godz. 06:00 Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon [Switch] Oprawa graficzna przywodząca na myśl piękne ryciny ze starodawnych książek dla dzieci. A i ogólnie cała narracja poprowadzona jest właśnie w taki sposób… » więcej 2023-03-25, godz. 06:00 WWE 2K23 [Xbox Series X] Niby zabawa w bijatykę, niby udawana, ale właśnie taka ma być sportowa rozrywka. Zawodnicy wyglądają jak atleci, ale to kaskaderzy, aktorzy i sportowcy w… » więcej 2023-03-25, godz. 06:00 Contraband Police [PC] Fikcyjny komunistyczny kraj, lata 80. XX wieku, przejście graniczne, aresztowania, kontrabanda. Rzucając okiem pobieżnie na opis Contraband Police mogłoby… » więcej 2023-03-20, godz. 11:51 Wo Long: Fallen Dynasty [PlayStation 5] Ileś godzin przed ekranem, później czas poświęcony na kreślenie w głowie scenariusza tej recenzji - a wszystko sprowadza się w sumie do jednej konkluzji:… » więcej 2023-03-20, godz. 11:44 Scars Above [Xbox Series X] Myślę, że to kolejny przykład produkcji, której twórcy mieli potężne aspiracje i chęć stworzenia czegoś bardziej ambitnego i mogło być naprawdę nieźle… » więcej 2023-03-11, godz. 06:00 Company of Heroes 3 [PC] Company of Heroes 3 to tytuł na który czekało wielu graczy. Oczywiście z powodu legendy, jaką owiana jest ta seria RTS-ów. Przyznać trzeba, że druga część… » więcej 2023-03-11, godz. 06:00 Kirby's Return to Dream Land Deluxe [Switch] Różowa kulka powraca w zremasterowanej platformówce Kirby's Return to Dream Land Deluxe. Gra z 2011 roku została graficznie upiększona, ale twórcy dali coś… » więcej 2023-03-04, godz. 06:00 Like a Dragon: Ishin! [Xbox Series X] Dla kogoś, kto nie zna serii, może to być trochę trudne do zrozumienia i trzeba nieco się skupić. Była taka japońska seria gier, otoczona kultem w swoim… » więcej 2023-02-25, godz. 06:00 Hogwarts Legacy [Xbox Series X] Nie jestem wielkim fanem Harry'ego Pottera, choć wszystkie filmy widziałem, za to książki ominąłem szerokim łukiem. Znam postaci, uniwersum, ale nie wytatuowałem… » więcej 2023-02-25, godz. 06:00 Metroid Prime Remastered [Switch] A czemu nie ogłosili zupełnie nowej części, z klasycznym widokiem w dwóch wymiarach i rozgrywką niczym w Metroid Dread i innych "tradycyjnych" odsłonach… » więcej
12345