Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Farming Simulator 19: Alpine Farming Expansion
Farming Simulator 19: Alpine Farming Expansion
Hej! Dziś czeka nas nie lada zadanie. W jednej chwili musimy porzucić całe to gwarne, wielkomiejskie życie i przenieść się na spokojną wieś, bo gra, którą dziś dla Was sprawdziłem, zabiera nas kilkaset kilometrów na południe od Szczecina (gdzie mieści się nasza redakcja), prosto, gdzieś na niemiecko-austriackie pogranicze. Do sklepów trafił właśnie najnowszy dodatek do Farming Simulator 2019, który przenosi nas w przepiękne, alpejskie klimaty. Czas więcej ubrać słynny strój Helmuta, założyć kapelusz z piórkiem, wcisnąć na siebie charakterystyczne już, skórzane spodnie na szelkach z podkolanówkami, no i oczywiście nauczyć się jodłować. To co? Najwyższy już czas zakasać rękawy! Witajcie w Bawarii!

Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Cenega.
GIERMASZ-Recenzja Farming Simulator 2019 Alpine Farming Expansion

W najnowszym rozszerzeniu twórcy zabierają nas do urokliwej mieściny Erlengrat, otoczonej niemal z każdej ze stron stromymi, odsłoniętymi szczytami gór. To osada w której przyjdzie nam prowadzić nasze małe początkowo gospodarstwo rolne. Pierwszą rzeczą, która odróżnia klasycznego Farming Simulatora od jego nowego dodatku, jest teren, jaki przyjdzie nam oporządzać. Koniec z równymi jak stół polami, koniec z idealnie płaskimi łąkami i drogami, tu od samego początku widać, że jesteśmy wysoko w górach, o czym nieustannie przypominają nam wszystkie stromizny i pagórki, pod które - nie bez problemu - musi wdrapywać się nasz rolniczy sprzęt.

Charakterystyczna jest też sama zabudowana i wygląd tego malowniczego miejsca, spadziste dachy, drewniane konstrukcje, wąskie drogi, iglaste lasy i wartko płynąca rzeka. Od razu widać, że mamy do czynienia z małym, alpejskim miasteczkiem. Tak też prezentuje się nasze niewielkie gospodarstwo, a samą grę zaczynamy mając niewielkie pole o które musimy zadbać. Co ciekawe od samego początku mamy tu też na stanie kilka krów, zagrodę, zbiornik na wodę, silos zbożowy i ten na kiszonkę oraz niezbędny każdemu gospodarzowi sprzęt mechaniczny.

A właśnie co do tego sprzętu, to w nasze ręce trafiają całkowicie nowe maszyny, a dokładnie ponad 30 świetnie wymodelowanych, autentycznych pojazdów, przyczep, urządzeń do obsługi naszego gospodarstwa, podkaszarek, kultywatorów, kombajnów i tak dalej i tak dalej. Dla bardziej wtajemniczonych mamy tu np. nowe ciągniki, w tym co ciekawe jeden bezszelestny, elektryczny, marki Rigi Trac, którego możemy ładować wprost ze specjalnej, dokującej stacji zamontowanej na gospodarstwie. Ponadto na naszej małej farmie z pewnością przyda się mini-ładowarka Aebi, która pomoże nam na przykład podnieść i przenieść do obory bele słomy dla naszej hodowlanej trzody.

Dodatkowo, do naszej dyspozycji twórcy oddali tu także całkiem niewielki sprzęt, taki jak chwytak do bel, czy ręczna kosiarka, którą w bardzo szybki sposób zetniemy wszelkie chaszcze, które powoli zarastają nasze poletko przed domem. Są tu także różnych rozmiarów zgrabiarki i przetrząsarko-zgrabiarki do siana firmy Pottinger, ciężarówki z przyczepą samozbierającą firmy Lindner oraz całkowicie nowe modele kultywatorów i pługów. Nie zabrakło też nowych urządzeń z serii XXL, takich jak brony mechaniczne, czy belownice, czyli urządzenia, które zajmują się tworzeniem takich okrągłych zwojów siana, które często, latem i jesienią widzicie na polskich polach. A to ciągle jeszcze nie wszystko, musicie mi uwierzyć, że naprawdę jest tu w czym wybierać!

To co zawsze imponowało mi w Farming Simulator 2019 to dbałość o szczegóły wykonania wszystkich modeli, jakie twórcy wprowadzają do gry. Każdy z tych sprzętów został wiernie odwzorowany i wygląda dosłownie jak prawdziwy! Z przyjemnością ogląda się tu jak pracują jego mechaniczne elementy, w jaki sposób reagują na wysyłane przez nas polecenia, można też krok po kroku nauczyć się obsługi poszczególnych urządzeń i ich serwisowania. Ponadto część z nich możemy też swobodnie modyfikować i tak w zależności od naszych potrzeb jesteśmy w stanie na przykład zmienić typ opon, jakie zainstalujemy w naszym ciągniku, zamontować na przykład konsolę ładowacza, hydraulikę, czy po prostu przemalować go, za niewielką dopłatą, na nasz ulubiony kolor.

Przyznam szczerze, że jako mieszczuch byłem na samym początku przytłoczony kolejną lawiną nowych urządzeń, o których w większości słyszałem pierwszy raz w życiu, ale dzięki prostemu samouczkowi i kilku próbach „na żywym organizmie” w końcu i to udało mi się tu pojąć.

Z biegiem gry szybko okazuje się, że alpejski dodatek, który na samym początku wydawał się niewielkim rozszerzeniem, tak naprawdę otwiera całkowicie nowe rejony rozgrywki. Nie da się ukryć, że Farming Simulator 2019 wraz ze swoimi dodatkami to chyba jeden z najbardziej rozbudowanych i wiernie oddających rzeczywistość symulatorów dostępnych aktualnie na rynku. Z całego serca polecam Wam sprawdzić się w zawodzie wirtualnego rolnika rodem z alpejskim wzgórz i dolin. Tylko to jodłowanie, zostawcie lepiej dla prawdziwych górali!

Cześć!
 

Zobacz także

2021-01-16, godz. 06:00 MXGP 2020 [PlayStation 5] Z wyścigami motocyklowymi nie jest mi zbytnio po drodze, więc tym chętniej chciałem sprawdzić MXGP 2020, czyli najnowszą odsłonę licencjonowanej serii… » więcej 2021-01-16, godz. 06:00 Genshin Impact [PlayStation 4] [Od redakcji: Oczywiście, skoro gra jest darmowa (z mikropłatnościami), każdy z Was może ją przetestować na własną rękę. Potraktujcie więc poniższy… » więcej 2021-01-16, godz. 06:00 Death Tales [Switch] W ogóle nie planowałem ogrywania tego tytułu. Nie jest to produkcja, która zwróciła moją uwagę zapowiedziami przed premierą. Ale pojawiła się okazja… » więcej 2020-12-19, godz. 06:00 Cyberpunk 2077 - recenzja pierwsza [Xbox Series X] Cyberpunk 2077 to świetna, ocierająca się o idealną notę gra w gatunku RPG. Dwójka naszych recenzentów jest co do tego zgodna. Oczywiście mamy świadomość… » więcej 2020-12-19, godz. 06:00 Immortals Fenyx Rising [PlayStation 4] Rażący piorunami Zeus, walki tytanów, czy naszpikowany bogami Olimp - tak wiem, że u wielu z Was sam dźwięk tych haseł wywołuje zapewne niezbyt przyjemne… » więcej 2020-12-19, godz. 06:00 Devil May Cry 5 Special Edition [PlayStation 5] Weź tu człowieku bądź mądry... Nie grałem na poprzedniej generacji, tytuł dostaliśmy do recenzji - więc trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie… » więcej 2020-12-12, godz. 06:00 World of Warcraft: Shadowlands [PC] Dziś zabieram Was w świat, który znam niemal jak własną kieszeń. Świat, w którego meandry nadal, od przeszło 15 lat, zagłębia się prawie pięć milionów… » więcej 2020-12-12, godz. 06:00 Godfall [PlayStation 5] Odpala człowiek te wszystkie trailery: a tam super-next-genowa-grafika, świetnie wyglądająca walka, epicka historia wprowadzana przez elegancki filmik... Chyba… » więcej 2020-12-12, godz. 06:00 Empire of Sin [PlayStation 4] Gangsterskie klimaty praktycznie nigdy nie wychodzą z mody. Mam na myśli to klasyczne podejście do mafii - czas prohibicji, szerokie kapelusze, eleganckie garnitury… » więcej 2020-12-12, godz. 06:00 Spirit of the North: Enhanced Edition [PlayStation 5] Nowa generacja konsol to niebywała okazja, by na grze zarobić jeszcze kilka dolarów. Tym tropem poszli twórcy gry Spirit of the North, wypuszczając na PlayStation… » więcej
12345