Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz
Giermasz #424
Giermasz #424
GIERMASZ-Program z 28.11.20
Cała redakcja zakasała rękawy i gra we wszelkie możliwe gry, dodatki, na wszelkich możliwych platformach. Michał Król (na next-genie) znakomicie się bawił scenariuszem dla jednego gracza Call of Duty: Black Ops Cold War. Oczywiście to tylko "przystawka" do dania głównego, czyli równie udanej kolejnej odsłony sieciowej strzelanki. Andrzej Kutys poleca ekskluzywne dla Switcha Hyrule Warriors: Age of Calamity: potyczki z setkami wrogów to tu norma. A jak chcecie "straszaka", to zdaniem Jarka Gowina kolejna gra z cyklu The Dark Pictures Anthology: Little Hope twórcom się udała. Porozmawialiśmy także o next-genowej odsłonie udanego thrillera psychologicznego czyli polskiej grze Observer: System Redux. Ruszyliśmy także na pola, Łukasz Rabikowski chwali dodatek do hitowej gry farmerskiej Farming Simulator 19: Alpine Farming Expansion. Poza recenzjami, dwa kąciki: przegląd nowości technologicznych przygotował Radek Lis. A Michał Król sprawdził, co dzieje się u polskich twórców.
Szukasz recenzji konkretnej gry? Mamy ich PONAD 1000. Dlatego polecamy nasz Spis Recenzji, gdzie szybko i łatwo znajdziesz interesujący Cię tekst i dźwięk. W nawiasie kwadratowym przy tytule informujemy, na jakiej platformie testowaliśmy grę.
Call of Duty: Black Ops Cold War
Call of Duty: Black Ops Cold War
Jak co roku na rynek trafiła nowa część Call of Duty i jak co roku jest to kawał dobrej strzelaniny. Nie dziwi więc, że sprzedaż każdej kolejnej odsłony liczona jest w milionach egzemplarzy. Fakt, że to głównie z powodu trybów sieciowych, choć tym razem połączone siły studiów Treyarch i Raven Software dostarczyły także kawał genialnej kampanii dla pojedynczego gracza. W mojej ocenie, jest to najlepsza przygoda, jaką przygotowano w historii serii. Call of Duty: Black Ops - Cold War ma wszystko to, czego oczekują gracze - dynamikę, zwroty akcji, wciągającą fabułę i do tego wygląda fenomenalnie. Fakt, grałem na PlayStation 5 i jest to doskonała prezentacja możliwości nowej generacji konsol.

Grę do recenzji dostaliśmy od reprezentującej wydawcę agencji Kool Things
Hyrule Warriors: Age of Calamity
Hyrule Warriors: Age of Calamity
Nie raz podkreślałem, że niezależnie od oprawy graficznej, gatunku, budżetu na produkcję, ba, nawet niezależnie od zauważonych błędów - dla mnie najważniejszy jest jeden wyznacznik: czy musiałem się do gry zmuszać, czy sam z siebie z przyjemnością ją włączałem? A skąd to zdanie wstępu? Wyjaśnię: recenzowane Hyrule Warriors: Age of Calamity nie jest najpiękniejszą grą na rynku (choć dzięki kreskówkowej grafice zyskuje w tym elemencie), gatunek to specyficzny, bo tak zwane "musou", technologicznie ma swoje problemy. Ale z przyjemnością śledziłem tę historię i hasałem po polach bitew.

Grę do recenzji dostaliśmy od dystrybutora Nintendo na Polskę firmy Conquest entertainment a.s.
Przegląd tygodnia
Przegląd tygodnia
Na początek krótka refleksja: gdy człowiek jest graczem od lat 80-tych, gdy w głębokiej komunie trzeba było kombinować i "piracić", to teraz tylko łezka wzruszenia w oku się kręci, gdy cały świat czeka na premierę polskiej produkcji. Ale i złość po kolejnej "obsuwie" daty premiery Cyberpunk 2077 jest proporcjonalna - więcej na ten temat w kąciku Gramy po polsku.

Aha - no i mamy duży sukces Ghostrunnera. Recenzja w Giermaszu w przyszłym programie 7 listopada, opinie z całego świata są bardzo pochlebne. Tę premierę również szczegółowo omawiamy we wspomnianym kąciku poświęconym polskim produkcjom.

À propos opóźnień jeszcze: Blizzard poinformował o ustalonej nowej dacie premiery dodatku do słynnej gry sieciowej World of Warcraft. Każde duże rozszerzenie było wydarzeniem w świecie gry, Shadowlands miało zadebiutować w październiku, ostatecznie stanie się to 24 listopada.

Zresztą, gracze chyba powinni przyzwyczaić się myśli, że podawane daty premier W KAŻDYM MOMENCIE mogą się zmienić: kolejny przykład dał Ubisoft. I tak pod koniec lutego nie zagramy w Far Cry 6. Zarówno wspomniana gra, jak i Rainbow Six Quarantine (choć tu akurat nie było daty ustalonej) zadebiutują nie wcześniej niż wiosną przyszłego roku.

Przynajmniej premiery nowych konsol wydają się niezagrożone (choć w świetle powyższego dodajemy to słowo "wydają się", heh) - mnóstwo informacji pojawia się w sieci na ten temat. Na przykład taka, że Sony zarejestrowało patent dla PS5, który informuje o auto HDR we wstecznej kompatybilności.

O cenach akcesoriów do next-genów nie raz rozmawialiśmy w kąciku technologicznym Giermaszu. Także o wysokich cenach dysków dodatkowych. A te się niestety będą przydawać, bo gry robią się coraz większe. Takie najnowsze Call of Duty: Black Ops Cold War w pełnej wersji na PC to skromne 250 giga danych. Na konsoli ponoć niby "tylko" 100 GB, ale jeszcze się przekonamy...

Jednym ze startowych ekskluzywnych tytułów dla PS5 ma być gruntownie odnowiona, napisana ponownie na szkielecie starej świetna gra Demon's Souls. I tu drobne rozczarowanie, bo część społeczności miała nadzieję, że przy okazji remake'u uda się pokazać krainę wyciętą z oryginału (wtedy przez brak budżetu). Tak się nie stanie, słychać spekulacje, że może później, jako (poprosimy, żeby był bezpłatny, a co) dodatek?

Za to konkurencja ma większy problem ze swoją super-hitową i ekskluzywną serią. Reżyser Halo Infinite już... nie jest reżyserem tej gry. Chris Lee napisał w "soszjalach" (podajemy za serwisem ppe.pl) "Wycofałem się z Infinite i patrzę na przyszłe możliwości. Wierzę w zespół i jestem przekonany, że dadzą z siebie wszystko, a teraz jest dobry moment, by się wycofać". Dodajmy, że pierwsze prezentacje gry (delikatnie mówiąc) fanów rozczarowały.

Całe szczęście, że przynajmniej Tetris na nowym Xbox Series X będzie... Śmiejcie się śmiejcie, a Tetris Effect: Connected to dopakowana wersja jednej z najpopularniejszych produkcji w historii. Jest coś magnetycznego w tym układaniu klocków na ekranie. Choć fakt faktem - mocy graficznej nowej generacji to tu nie uświadczycie.

Oczywiście przed premierą next-genów trwa mini-wojna informacyjna - czyli gracze są zarzucani informacjami pod tytułem "dlaczego właśnie nasza konsola będzie lepsza". Nietypowe akcje promocyjne są jednak doceniane. Microsoft - gdy porównano ich konsolę do lodówki - no to wyprodukowali prawdziwą lodówkę, która wygląda jak wielki Xbox Series X. I chcą ją dać jakiemuś graczowi, któremu się poszczęści. Szanujemy. Tylko o zawartości nie zapomnijcie...

Ciekawostka z Australii: możecie podziękować (albo "podziękować") tamtejszym urzędnikom (czy też "cenzorom"), bo dzięki ich interwencji w grze Wasteland 3 nie pojawił się... narkotyk. Zażycie miało poprawiać statystyki postaci w tym świetnym RPG, ale tego australijskie prawo nie dopuszcza, nawet w cyberprzestrzeni obowiązuje hasło "zażywasz, przegrywasz". Więc przedmiot z gry twórcy wycięli.
World-of-Tanks-Blitz-Nintendo-Switch
World-of-Tanks-Blitz-Nintendo-Switch
Rozmowa z Konradem Rawińskim z Wargaming o 10 lat World of Tanks i premierze na Nintendo Switch
World of Tanks to jedna z najpopularniejszych sieciowych gier w Polsce, firma Wargaming podkreśla, że mają ponad 4 miliony zarejestrowanych kont z naszego kraju. Globalnie to ponad 160 milionów kont i obecność zarówno na PC jak i konsolach oraz mobilkach. A właśnie zadebiutowała wersja na Nintendo Switch (free to play, nie wymaga subskrypcji). Wargaming ma w portfolio także między innymi World of Warships - rozmawialiśmy z Konradem Rawińskim, polskim przedstawicielem firmy o jubileuszu, innych grach studia i planach na przyszłość.