Radio SzczecinRadio Szczecin » Sport

Aleksander Łukaszenka. Fot. Okras, http://pl.wikipedia.org
Aleksander Łukaszenka. Fot. Okras, http://pl.wikipedia.org
Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej i specjalista od spraw wschodnich, mówił że kryzys polityczny na Białorusi dał początek społeczeństwu obywatelskiemu w tym kraju. Jego zdaniem, masowy sprzeciw wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki był wyrazem odrębności narodu białoruskiego od Rosji oraz jego własnych aspiracji.
Poseł Paweł Kowal podkreślił, że jest to proces nieodwracalny. Dodał również, że doszło do faktycznej izolacji białoruskich władz, które stały się całkowicie zależne od woli Moskwy. Sprawia to, że jedynym kontaktem do negocjacji z Mińskiem jest Władimir Putin, co wpływa negatywnie na możliwości polskiej dyplomacji na Białorusi.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz mówił, że Aleksander Łukaszenka od 1994 roku jest gwarantem interesów rosyjskich na Białorusi. W zamian za to utrzymuje się u władzy. Wiceminister podkreślił przy tym rolę polskiego rządu we wspieraniu białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej. Jak powiedział, wydano do tej pory ponad milion wiz dla Białorusinów. Wiceszef MSZ mówił, że dzięki temu Białorusini mogli nabrać innej perspektywy, która pozwoliła "im odnaleźć siebie samych i upomnieć się raz jeszcze o swoje własne państwo".

Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal i wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz byli zgodni co do tego, że niezależna od Rosji Białoruś jest Polsce potrzebna i stanowi część racji stanu naszego państwa.
Poseł Paweł Kowal podkreślił, że jest to proces nieodwracalny. Dodał również, że doszło do faktycznej izolacji białoruskich władz, które stały się całkowicie zależne od woli Moskwy.
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz mówił, że Aleksander Łukaszenka od 1994 roku jest gwarantem interesów rosyjskich na Białorusi.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty