Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Andrzej Szachowski – młody polski twórca – laureat I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie długo czekał na światową prapremierę wykonania swojego utworu pt. „Helix Nebula”. Wybrzmiało w październiku 2023 roku w interpretacji Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją kanadyjskiego dyrygenta Karla Hirzera.

Kompozytor otrzymał w 2021 roku Nagrodę Orkiestry Filharmonii w Szczecinie oraz Nagrodę Publiczności za wspominane dzieło napisane na ok. 100-osobową orkiestrę symfoniczną. W konkursie, którego pomysłodawcą był Miłosz Bembinow – kompozytor i dyrygent, ówczesny wiceprzewodniczący zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS – dziś przewodniczący zarządu Stowarzyszenia, mogli wziąć udział kompozytorzy wszystkich narodowości bez ograniczeń wiekowych. Mieli stworzyć utwór na orkiestrę symfoniczną o czasie trwania od 9 do 12 minut. Do turnieju zorganizowanego przez Filharmonię w Szczecinie mogły zostać zgłoszone tylko kompozycje oryginalne, dotychczas nieopublikowane i niewykonane oraz nienagrodzone na innych konkursach. Jury pod przewodnictwem profesora Marcina Błażewicza rozpatrzyło 176 prac z całego świata.

Warto dodać, że Andrzej Szachowski – zwycięzca dwóch nagród Konkursu w Szczecinie jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Muzykologii i Wydziału Kompozycji w klasie prof. Marcina Błażewicza na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ma na swoim koncie wyróżnienia na prestiżowych konkursach kompozytorskich poświęconych muzyce filmowej, m.in. Young Talent Award (Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie) i Transatlantyk Film Music Competition w Łodzi. Pracuje w Polskim Radiu Chopin i Programie 2 PR, gdzie zajmuje się montażem dźwięku i produkcją autopromocji. Od kilku lat regularnie współpracuje z polskim kompozytorem uhonorowanym Oscarem za muzykę filmową – Janem A.P. Kaczmarkiem.

Polecam spotkanie z twórcą „Helix Nebula” ilustrowane tym dziełem nagrodzonym na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Andrzejem Szachowskim
 

Zobacz także

2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej 2024-02-18, godz. 15:55 JANEK PENTZ | „Gitara, to nie tylko struny, gryf i progi...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów, ostatnio HASPA Guitar Cup w Hamburgu, 24-letni gitarzysta i kompozytor, który zasłynął z mistrzowskiej gry techniką… » więcej 2024-02-18, godz. 14:45 Owacje na stojąco dla sióstr Sosnowskich, Szymona Bywalca i Zbigniewa Bagińskiego | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ… Ze Szczecina pochodzi wielu wybitnych muzyków, w tym także kompozytorów. Kiedyś tworzył tu Carl Loewe, dziś Janusz Stalmierski czy Piotr Klimek. Niewiele… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Złoty Ekslibris Książnicy Pomorskiej dla Rafała Podrazy. [ROZMOWA] Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich zapraszają na wydarzenie uhonorowania Rafała Podrazy… » więcej 2024-02-13, godz. 23:06 "Pękło cne serce". Ostatnie pożegnanie Wiesława Orłowskiego [POSŁUCHAJ] Padający deszcz ze śniegiem nie powstrzymał wielbicieli talentu, znajomych, przyjaciół i rodziny w towarzyszeniu w ostatniej drodze aktorowi i śpiewakowi… » więcej 2024-02-11, godz. 15:30 „Europolifonie” sekstetu proMODERN w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Program premierowego koncertu muzyki świata pt. „Europolifonie”, którego świadkiem była publiczność czwartkowego wieczoru w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-02-11, godz. 14:30 Dzień Patrona Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej – prof. Marka Jasińskiego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych, twórca utworów chóralnych… » więcej 2024-02-14, godz. 00:26 Pomnikowa "Babska sprawa" [POSŁUCHAJ] Aż trudno uwierzyć, że jeden z najsłynniejszych pomników Szczecina Bogusława X i Anny Jagiellonki, stojący przy wejściu do Zamku Książąt Pomorskich… » więcej
12345