Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu po raz XV.
Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu po raz XV.
W tym roku podczas „Cieni zapomnianych kultur” organizatorzy wydarzenia Spichlerz Sztuki zabiorą nas w nostalgiczną podróż przez krajobraz owiany dymem parowozów. Wsiądziemy w wehikuł czasu i ruszymy szlakiem GREIFENHAGENER KREISBAHNEN, dawnej kolei prowadzącej wokół Puszczy Bukowej. O świetności, ale i upadku małej gryfińskiej kolei powiatowej, linii która zmieniła obraz i życie codzienne regionu, łącząc małe miejscowości ze światem i odsłaniając podróżnym nieprzeciętne uroki Puszczy Bukowej, opowie Jakub Matura, pasjonat i promotor lokalnej historii Pomorza Zachodniego, wędrowiec i autor świetnego bloga pomorze24.blogspot.com.

W pierwszej części „Cieni”:

„GREIFENHAGENER KREISBAHNEN” dawną koleją wokół Puszczy Bukowej.
Wystawa i spotkanie z Jakubem Maturą, pasjonatem i promotorem lokalnej historii Pomorza Zachodniego godz. 19.00 (świetlica przy kościele pocysterskim w Kołbaczu)
Wstęp wolny

W drugiej części „Cieni”:

KONCERT- JERZY MAZZOLL / „Być”
godz. 20.30, kościół pocysterski w Kołbaczu

w wyjątkowej przestrzeni kościoła pocysterskiego w Kołbaczu, usłyszymy medytacyjną muzykę wirtuoza klarnetu basowego, Jerzego Mozzolla. „Być” to pierwsza od lat solowa płyta tego jednego z czołowych twórców yassu i niestrudzonego improwizatora. Album jest odejściem Mazzolla od form eksperymentalnych – stanowi pełną spokoju, organiczną i przestrzenną muzykę, która koncentruje się na melodii i rytmie. To nowe, dla wielu na pewno zaskakujące wcielenie artysty. Album powstał z pragnienia piękna i spokoju, które w ostatnich latach odnalazł Mazzoll.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Radosławem Palusem prezesem Spichlerza sztuki.
 

Zobacz także

2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej 2024-02-18, godz. 15:55 JANEK PENTZ | „Gitara, to nie tylko struny, gryf i progi...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów, ostatnio HASPA Guitar Cup w Hamburgu, 24-letni gitarzysta i kompozytor, który zasłynął z mistrzowskiej gry techniką… » więcej 2024-02-18, godz. 14:45 Owacje na stojąco dla sióstr Sosnowskich, Szymona Bywalca i Zbigniewa Bagińskiego | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ… Ze Szczecina pochodzi wielu wybitnych muzyków, w tym także kompozytorów. Kiedyś tworzył tu Carl Loewe, dziś Janusz Stalmierski czy Piotr Klimek. Niewiele… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Złoty Ekslibris Książnicy Pomorskiej dla Rafała Podrazy. [ROZMOWA] Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich zapraszają na wydarzenie uhonorowania Rafała Podrazy… » więcej 2024-02-13, godz. 23:06 "Pękło cne serce". Ostatnie pożegnanie Wiesława Orłowskiego [POSŁUCHAJ] Padający deszcz ze śniegiem nie powstrzymał wielbicieli talentu, znajomych, przyjaciół i rodziny w towarzyszeniu w ostatniej drodze aktorowi i śpiewakowi… » więcej 2024-02-11, godz. 15:30 „Europolifonie” sekstetu proMODERN w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Program premierowego koncertu muzyki świata pt. „Europolifonie”, którego świadkiem była publiczność czwartkowego wieczoru w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-02-11, godz. 14:30 Dzień Patrona Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej – prof. Marka Jasińskiego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych, twórca utworów chóralnych… » więcej 2024-02-14, godz. 00:26 Pomnikowa "Babska sprawa" [POSŁUCHAJ] Aż trudno uwierzyć, że jeden z najsłynniejszych pomników Szczecina Bogusława X i Anny Jagiellonki, stojący przy wejściu do Zamku Książąt Pomorskich… » więcej
12345