Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Dariusz Godlewski – baryton z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Davida Roberta Colemana. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Dariusz Godlewski – baryton z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Davida Roberta Colemana. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]

Po raz pierwszy spotkali się w 1840 roku, kiedy to młodziutka Emilie Mayer (1812-1883) postanowiła opuścić rodzinne miasto Friedland i przenieść się do stolicy regionu – Szczecina, wówczas Stettina. To tu kompozytorka poznała Carla Loewego (1796-1869) – swego mistrza, wtedy już bardzo znanego i poważanego twórcę nie tylko w samych Niemczech, ale i w Europie. Już sześć lat po ich pierwszym spotkaniu, Mayer debiutowała jako autorka swojej pierwszej symfonii. Utwór miał premierę w Szczecinie i otworzył jej drogę do wielkiej międzynarodowej kariery.


O życiu i twórczości tych dwojga muzyków słuchacze sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie dowiedzieli się w piątek, 14 kwietnia 2023 roku, od znawców tematu – Reinharda Wulfhorsta – prawnika i muzyka, założyciela wydawnictwa muzycznego Edition Massonneau Schwerin oraz Michała Dębowskiego – Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Spotkanie z nimi było doskonałym wstępem do koncertu symfonicznego, który tego samego wieczoru odbył się w złotej sali Filharmonii.


Zabrzmiały pieśni Loewego i Mayer m.in. do ballad Adama Mickiewicza, pierwotnie napisane na głosy solowe i fortepian. W piątek po raz pierwszy usłyszeliśmy je w nowej wersji – zamówionej przez Filharmonię orkiestracji Piotra Mossa – cenionego polskiego kompozytora tworzącego od kilkudziesięciu lat w Paryżu, bardziej znanego nad Sekwaną, niż nad Wisłą. Jest autorem licznych utworów orkiestrowych, kameralnych, solowych, chóralnych a cappella, wokalno-instrumentalnych oraz scenicznych. W swoich dziełach wykorzystuje niemal wszystkie gatunki i formy, posługuje się zróżnicowanymi środkami techniki kompozytorskiej, wśród których zauważyć można m.in. aleatoryzm i sonoryzm wielotonowy.


Warto podkreślić, że w 2002 roku Piotrowi Mossowi przyznano we Francji tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” za twórczość kompozytorską oraz za zasługi w rozpowszechnianiu kultury we Francji i na świecie.


Pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza doskonale zaśpiewali: sopranistki występujące w nagłym zastępstwie – Nadja Korovina i Joanna Freszel oraz Mariusz Godlewski (baryton). Publiczność gorąco oklaskiwała solistów, szczecińskich symfoników prowadzonych przez brytyjskiego dyrygenta Davisa Roberta Colemana i Piotra Mossa – autora genialnych orkiestracji dzieł kompozytorów żyjących w Szczecinie w XIX wieku.


Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2023-08-14, godz. 00:40 "Na Gotyckim Szlaku". Festiwal zaczyna wędrować po regionie [ROZMOWA] Po raz 14. w najbliższą sobotę, 19 sierpnia w kościele pocysterskim w Kołbaczu rozpocznie się Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku". To projekt Fundacji… » więcej 2023-08-14, godz. 00:49 Akademia Sztuki w Szczecinie odnosi sukcesy [ROZMOWA] Szczecińska Akademia Sztuki, działa zaledwie 13 lat, ale ma na swoim koncie wiele sukcesów. Najczęściej są to sukcesy młodych, początkujących artystów… » więcej 2023-08-09, godz. 00:08 Ińskie Lato Filmowe [POSŁUCHAJ] Między 11-20 sierpnia dbędzie się 50. Ińskie lato Filmowe. Pośród gości, którzy zapowiedzieli wizytę na  festiwalu znajdziemy wielu znakomitych twórców… » więcej 2023-08-08, godz. 23:38 Nowy sezon w nowym Teatrze Polskim [RELACJA] "Magią obłoków" według scenariusza i w reżyserii Adama Opatowicza rozpoczął się w nowy sezon w nowym budynku Teatru Polskiego w Szczecinie. To przedstawienie… » więcej 2023-08-09, godz. 00:00 Markowy Festiwal w Świnoujściu [RELACJA] Dobiegła końca trzecia edycja Markowego Festiwalu. To były trzy dni pełne wyjątkowych artystycznych propozycji, a tym samym wrażeń i emocji. Do Świnoujścia… » więcej 2023-08-07, godz. 15:11 Janek Pentz | „Tato mnie namówił, żebym spróbował grać na gitarze…” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W sobotę, 5 sierpnia 2023 roku zagrał w Willi Lentza. Bisował trzy razy, choć szczecińska publiczność domagała się więcej powtórek. Po owacyjnie przyjętym… » więcej 2023-07-30, godz. 19:40 "Ostatnie tango z Herbertem". Monodram Przemysława Tejkowskiego w Radiu Szczecin. [ROZMOWA] W piątek minęła 25 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W Studiu imienia Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin odbył się monodram Przemysława Tejkowskiego… » więcej 2023-07-30, godz. 19:40 Gwiazda Heleny Vondráčkovej rozbłysła w szczecińskim „Sorrento” [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Swoje gwiazdy odsłoniła w Czechach i … w Szczecinie. Uchodzi za najpopularniejszą czeską artystkę XX wieku. Dysponuje czterooktawowym głosem. Często… » więcej 2023-07-30, godz. 19:50 Andrzej Nebeski odsłonił gwiazdę zespołu ABC w szczecińskim „Sorrento”. Zagrał też z Mietkiem Jureckim i Darkiem… Willa przy Alei Adama Mickiewicza 2 stanowi jeden z nielicznych w Szczecinie obiektów drewnianych w tzw. stylu szwajcarskim. Należy do najstarszych willi na… » więcej 2023-07-30, godz. 19:40 Adam Woronowicz na 17.Dąbskich Wieczorach Filmowych w Szczecinie. [ROZMOWA] Adam Woronowicz jeden z najznakomitszych polskich aktorów odwiedził 17.Dąbskie Wieczory Filmowe w Szczecinie. Spotkała się z publicznością po filmie… » więcej
23456