Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Okładka dwupłytowego albumu Czesława Niemena. Fot. [Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia]
Okładka dwupłytowego albumu Czesława Niemena. Fot. [Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia]
Agencja Muzyczna Polskiego Radia wprowadziła do serwisów streamingowych wszystkie piosenki z dwupłytowego albumu NIEMEN „Pamiętam ten dzień”. W sklepach pojawiło się równolegle wznowienie wydawnictwa w formie tradycyjnej, na płytach CD.

Wyjątkowość zestawu 44. utworów na krążkach wynika z faktu, że nie są to najbardziej popularne wykonania wielu tytułów. Dodatkowo, żadna z umieszczonych na albumie wersji nie była dostępna poza anteną radiową lub telewizyjną. Jak choćby pierwsze w historii nagranie radiowe Czesława Niemena – pierwsza wersja piosenki „Pod Papugami”, którą Artysta zarejestrował w 1963 roku w istniejącej od półtora roku Radiowej Trójce, na prośbę jej kompozytora Mateusza Święcickiego, jednej z największych wtedy osobowości. Podobnie z jedynymi w swoim rodzaju nagraniami, w czasie których Niemenowi towarzyszyła poznańska orkiestra Zbigniewa Górnego. Te wersje znanych z innych rejestracji utworów pochodzą z Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie i programu telewizyjnego „Muzyka Małego Ekranu”.


Warto też zwrócić uwagę na pierwsze, historyczne nagrania z 1962 roku kompozycji „Ave Maria no Morr”, „Malagueña Salerosa”, „Piosenka tyrolskich górali” i „Czy wiesz o tym, że” z roku 1965. Czesław Niemen mówił, że tym nagraniem pozbył się ckliwego głosu, a dla autora słów – niedawno zmarłego Marka Gaszyńskiego był to pierwszy, profesjonalnie nagrany utwór z jego tekstem.


O pracy nad tym niezwykłym wydawnictwem zechciała podzielić się z Państwem Gina Komasa. Rozmowę ze znaną i cenioną redaktor nagrań niepoliczalnej liczby płyt, zamyka piosenka „Dziwny jest ten świat” autorstwa i w wykonaniu Czesława Niemena podczas koncertu „Mikrofon i Ekran” na 5. Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu 25 czerwca 1967 roku.

Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z red. Giną Komasą
 

Zobacz także

2023-08-14, godz. 00:40 "Na Gotyckim Szlaku". Festiwal zaczyna wędrować po regionie [ROZMOWA] Po raz 14. w najbliższą sobotę, 19 sierpnia w kościele pocysterskim w Kołbaczu rozpocznie się Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku". To projekt Fundacji… » więcej 2023-08-14, godz. 00:49 Akademia Sztuki w Szczecinie odnosi sukcesy [ROZMOWA] Szczecińska Akademia Sztuki, działa zaledwie 13 lat, ale ma na swoim koncie wiele sukcesów. Najczęściej są to sukcesy młodych, początkujących artystów… » więcej 2023-08-09, godz. 00:08 Ińskie Lato Filmowe [POSŁUCHAJ] Między 11-20 sierpnia dbędzie się 50. Ińskie lato Filmowe. Pośród gości, którzy zapowiedzieli wizytę na  festiwalu znajdziemy wielu znakomitych twórców… » więcej 2023-08-08, godz. 23:38 Nowy sezon w nowym Teatrze Polskim [RELACJA] "Magią obłoków" według scenariusza i w reżyserii Adama Opatowicza rozpoczął się w nowy sezon w nowym budynku Teatru Polskiego w Szczecinie. To przedstawienie… » więcej 2023-08-09, godz. 00:00 Markowy Festiwal w Świnoujściu [RELACJA] Dobiegła końca trzecia edycja Markowego Festiwalu. To były trzy dni pełne wyjątkowych artystycznych propozycji, a tym samym wrażeń i emocji. Do Świnoujścia… » więcej 2023-08-07, godz. 15:11 Janek Pentz | „Tato mnie namówił, żebym spróbował grać na gitarze…” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W sobotę, 5 sierpnia 2023 roku zagrał w Willi Lentza. Bisował trzy razy, choć szczecińska publiczność domagała się więcej powtórek. Po owacyjnie przyjętym… » więcej 2023-07-30, godz. 19:40 "Ostatnie tango z Herbertem". Monodram Przemysława Tejkowskiego w Radiu Szczecin. [ROZMOWA] W piątek minęła 25 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W Studiu imienia Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin odbył się monodram Przemysława Tejkowskiego… » więcej 2023-07-30, godz. 19:40 Gwiazda Heleny Vondráčkovej rozbłysła w szczecińskim „Sorrento” [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Swoje gwiazdy odsłoniła w Czechach i … w Szczecinie. Uchodzi za najpopularniejszą czeską artystkę XX wieku. Dysponuje czterooktawowym głosem. Często… » więcej 2023-07-30, godz. 19:50 Andrzej Nebeski odsłonił gwiazdę zespołu ABC w szczecińskim „Sorrento”. Zagrał też z Mietkiem Jureckim i Darkiem… Willa przy Alei Adama Mickiewicza 2 stanowi jeden z nielicznych w Szczecinie obiektów drewnianych w tzw. stylu szwajcarskim. Należy do najstarszych willi na… » więcej 2023-07-30, godz. 19:40 Adam Woronowicz na 17.Dąbskich Wieczorach Filmowych w Szczecinie. [ROZMOWA] Adam Woronowicz jeden z najznakomitszych polskich aktorów odwiedził 17.Dąbskie Wieczory Filmowe w Szczecinie. Spotkała się z publicznością po filmie… » więcej
23456