Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Krzysztof Ginelli odbiera nagrodę Grand Prix Konkursu z rąk fundatora Mirosława Kaczorowskiego (Interton Classic). Fot. Sebastian Sarniak
Krzysztof Ginelli odbiera nagrodę Grand Prix Konkursu z rąk fundatora Mirosława Kaczorowskiego (Interton Classic). Fot. Sebastian Sarniak
W sobotę, 25 marca 2023 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza poznaliśmy laureatów 13. Ogólnopolskiego Wiosennego Konkursu Gitarowego, który zyskał miano jednego z najlepszych konkursów gitarowych w Polsce. Do turnieju zorganizowanego przez Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie zgłosiło się z całego kraju ok. trzydzieścioro dzieci i młodzieży w wieku od siódmego do 15. roku życia.

Grę młodych artystów oceniało jury pod przewodnictwem słynnego gitarzysty i pedagoga, profesora Piotra Zaleskiego z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W komisji zasiadali również: ceniony kompozytor gitarowej literatury – prof. Mirosław Drożdżowski oraz Adam Woch i Robert Guzik. Muzycy tworzący jeden z czołowych zespołów gitarowych w Polsce – Woch&Guzik Duo, uświetnili Konkurs występem gorąco oklaskiwanym przez licznie zgromadzoną publiczność.

Pierwsze miejsca Konkursu w czterech grupach wiekowych otrzymali:
• Leon Forycki z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Środzie Wielkopolskiej z klasy Bartłomieja Marusika (I Grupa)
• Kryspin Sozański z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Zielonej Górze z klasy Hanny Kowalik (II Grupa)
• Krzysztof Ginelli z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu z klasy Piotra Kosmowskiego (III Grupa). 11-letni Krzysztof otrzymał także Grand Prix Konkursu.
• Pierwszego miejsca w IV Grupie nie przyznano.

Partnerami wydarzenia współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin byli: Filharmonia w Szczecinie i Jacek Wojciechowski, natomiast fundatorem nagród, właściciel firmy Interton Classic, Mirosław Kaczorowski.


Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2023-07-09, godz. 20:20 Nowy sezon w odnowionym Teatrze Polskim [ROZMOWA] Kilkanaście premier na pięciu scenach - takie są plany na najbliższy sezon Teatru Polskiego w Szczecinie. Do tego zaproszeni goście i niezwykłe spektakle… » więcej 2023-07-09, godz. 20:09 Finał Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” 2023 [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Pierwsze organy zbudowane zostały w III wieku p.n.e. przez pochodzącego z Aleksandrii Greka Ktesibiosa. Na przestrzeni tysięcy lat udoskonalane były przez… » więcej 2023-07-09, godz. 21:47 Różanek prezentuje "Płytę krótkogrającą" [POSŁUCHAJ] Różanek wydał do tej pory cztery albumy z zespołem Chorzy oraz po jednym z grupami Ludzie Mili i Rykoszept. Występował gościnnie u Pięć Dwa Dębiec, Soboty… » więcej 2023-07-02, godz. 20:00 Rzeźby Kazika Gąsiora w Galerii Kapitańskiej. [ROZMOWA,ZDJĘCIA] Kazik Gąsior jest bytomianinem, ale od ponad 30 lat mieszka na stałe w Paryżu. Ma za sobą około 200 wystaw indywidualnych i grupowych we Francji, Polsce… » więcej 2023-07-02, godz. 20:00 Urodziny Wisławy Szymborskiej na II Fikuśnym Festiwalu Literatury. [ROZMOWA] Niemal cała niedziela II Fikuśnego Festiwalu Literatury w Szczecinie poświęcona jest Wisławie Szymborskiej. Polska laureatka Nagrody Nobla urodziła się… » więcej 2023-07-02, godz. 20:00 Zaśpiewaliśmy dla prof. Jana Szyrockiego – Artysty, który odkrył Międzyzdroje dla światowej chóralistyki [POS… W międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła zabrzmiały w czwartek, 29 czerwca 2023 roku arcydzieła muzyki wokalnej i organowej. Wykonawcy koncertu… » więcej 2023-07-02, godz. 20:00 Organy Katedry w Pyrzycach zabrzmiały po raz pierwszy [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pyrzycach zabrzmiały nowe organy. Aktu poświęcenia instrumentu dokonał Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński… » więcej 2023-06-25, godz. 19:39 "Noc Kupały" przy Rusałce [POSŁUCHAJ] Po raz kolejny w Szczecinie odbyła się "Noc Kupały". Wydarzenie - ze względu na remont Zamku Książąt Pomorskich, gdzie odbywało się przez ostatnich 20… » więcej 2023-06-25, godz. 19:50 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim potrwa do 1 września 2023 roku [ROZMOWA… „Koncerty przy świecach i kawie” organizowane w latach sześćdziesiątych XX wieku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przez Towarzystwo Muzyczne… » więcej 2023-06-25, godz. 21:42 "eleWator" powraca po rocznej przerwie [POSŁUCHAJ] Po ponad rocznej przerwie ukazał się kolejny, 37. numer "eleWatora" - kwartalnika literacko-kulturalnego. Ukazał się dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury… » więcej
45678