Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Carl Loewe – kompozytor. Fotografia udostępniona przez Międzynarodowe Towarzystwo im. Carla Loewego w Löbejün
Carl Loewe – kompozytor. Fotografia udostępniona przez Międzynarodowe Towarzystwo im. Carla Loewego w Löbejün
Akademia Sztuki w Szczecinie wydała nową monografię Carla Loewego. Opracowanie pod tytułem „Szczeciński kompozytor Carl Loewe i jego twórczość wokalna”. Całość powstała pod redakcją dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej. Badano ciągle niezgłębiony dorobek twórcy, żyjącego przez kilkadziesiąt lat w Szczecinie na przełomie XVIII i XIX wieku.

Carl Loewe urodził się w Löbejün koło Halle jako dwunaste dziecko w rodzinie nauczyciela. Pierwsze lekcje muzyki odebrał od ojca. Podczas nauki został dostrzeżony przez króla Westfalii, który wspomagał finansowo jego dalszą edukację muzyczną oraz studia teologiczne na Uniwersytecie w Halle.

Do Szczecina przeniósł się w 1820 roku, gdzie przez 46 lat, do 1866 roku pracował jako kantor-organista w kościele św. Jakuba. Brał czynny udział w życiu kulturalnym miasta. Organizował koncerty, na które zapraszał najpopularniejszych kompozytorów pruskich, samemu także koncertując. Pisał m.in. muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną, również do wierszy poetów romantycznych, dając początek nowemu gatunkowi solowej ballady romantycznej.

Warto dodać, że do 1945 roku przed szczecińskim kościołem farnym św. Jakuba, później podniesionym do rangi katedry, stał pomnik Loewego. Do dziś ocalał tylko neogotycki cokół, na którym stoi obecnie figura Maryi. Do 1945 serce kompozytora znajdowało się w katedrze, przy dawnych organach katedralnych. Na początku 2012 roku podczas remontu świątyni odnaleziono urnę, w której prawdopodobnie spoczywa serce Carla Loewego. Dziś o związkach kompozytora ze stolicą Pomorza Zachodniego przypomina m.in. dwujęzyczna tablica pamiątkowa umieszczona w katedrze.

Najnowsza monograficzna praca o twórczości wokalnej Carla Loewego, która jest dostępna na stronie internetowej Akademii Sztuki w Szczecinie, napisali profesorowie uczelni polskich w Łodzi i Szczecinie, niemieckich w Greiswaldzie, Weimarze, Detmold oraz w Kassel, a także szwajcarskiej Bazylei.

Spotkanie z prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską zamyka Jej wykonanie ballady Carla Loewego pod tytułem „Die wandelnde Glocke”. Przy fortepianie Romuald Kalischewski.

Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską
 

Zobacz także

2023-06-18, godz. 17:00 15. Urodziny Chóru Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWY] Pierwsze muzyczne kroki stawiali w Chórze Chłopięcym „Słowiki”. Śpiewali też w słynnym Zespole Politechniki Szczecińskiej – CHAPS. W poniedziałek… » więcej 2023-06-18, godz. 17:00 Rusza Music West Fest 2023! [ROZMOWA] Wakacyjny festiwal muzyki klasycznej Baltic Neopolis Orchestra stratuje już w piątek! Zespół po raz kolejny zaprasza na wakacyjną przygodę z muzyką klasyczną… » więcej 2023-06-18, godz. 17:00 Willa Lentza najmłodsza instytucja kultury Szczecina ma 2 lata. [ROZMOWA] Kilkadziesiąt spotkań, koncertów przedstawień teatralnych, pokazów filmowych, wystaw - wydarzeń o różnym charakterze. Łącznie kilkadziesiąt tysięcy… » więcej 2023-06-18, godz. 17:00 Arcydzieła Muzyki Filmowej na finał Sacrum non Profanum. [RELACJA] 19 Międzynarodowego Festiwal Muzyczny - Sacrum Non Profanum przeszedł do historii. Blisko dwugodzinny koncert "Arcydzieł Muzyki Filmowej" w Teatrze Letnim… » więcej 2023-06-18, godz. 17:00 Noc Kupały. O słowiańskiej duszy w wierzeniach i muzyce. [ROZMOWA] Noc Kupały to słowiańskie święto ognia, wody, słońca i księżyca, radości i miłości. Obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku z 21 na 22 czerwca… » więcej 2023-06-18, godz. 17:45 Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza | Sympozjum w Radiu Szczecin [WIDEO, AUDIO, ZDJĘCIA… W studiu koncertowym Polskiego Radia Szczecin SA w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” zorganizowano w czerwcu… » więcej 2023-06-18, godz. 17:00 Chór Politechniki Morskiej ma 20 lat. [RELACJA] Ponad 100 artystów na scenie Filharmonii w Szczecinie, znakomici wykonawcy na czele z Wojciechem Waglewskim, Mateuszem Pospieszalskim oraz Spiętym. Do tego piosenki… » więcej 2023-06-11, godz. 17:00 Arcydzieła Muzyki Filmowej na Sacrum non Profanum.[Rozmowa] Międzynarodowy Festiwal Muzyczny – Sacrum Non Profanum organizowany jest nieprzerwanie od 2005 roku przez Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academiaw… » więcej 2023-06-11, godz. 17:00 „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość". [ROZMOWA] W środę w Muzeum Narodowym w Szczecinie podsumowano projekt „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość. Centralne muzea pomorskie wspólnie prezentują… » więcej 2023-06-11, godz. 17:00 Kolekcja radioodbiorników Jana Dybińskiego. [RELACJA] Radio koncertowe, w kształcie zabawki, czy zegarka - to wszystko było można zobaczyć w ramach cyklu wystaw „Radio oczami historii” . Projekt jest sfinansowany… » więcej
56789