Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Dziedzictwo Architektoniczne Szczecina 1.0 - Wille Łękna" to najnowsza wystawa przygotowana przez Willę Lentza we współpracy z Archiwum Państwowym w Szczecinie.
Dzielnica Łękno, założona na początku lat siedemdziesiątych XIX wieku, stanowić miała siedlisko luksusowych pałaców i willi (w tym Willi Lentza), położonych w zielonym, parkowym otoczeniu. Nazwano ją wówczas Westend i już samą nazwą miała nawiązywać do pierwowzoru bogatych londyńskich i berlińskich dzielnic.

Pierwsze projekty takiego osiedla w Szczecinie wykonał w latach sześćdziesiątych XIX wieku James Hobrecht, pełniący w latach 1862-1869 funkcję miejskiego radcy budowlanego stolicy Pomorza, który w roku 1869 otrzymał podobną posadę w Berlinie. Zasłynął jako jeden z najbardziej znanych urbanistów przestrzeni miejskich ostatniej ćwierci XIX wieku na świecie.

Początkowo budowano wille drewniane (m.in. dzisiejsza willa z restauracją Sorrento), gdyż część nowo założonego osiedla znajdowała się na przedpolu twierdzy szczecińskiej, a obszar ten podlegał rygorystycznym przepisom budowlanym. Decyzja o likwidacji twierdzy w 1873 roku umożliwiła budowę murowanych obiektów. Przez kolejne 50 lat - w ciągu dzisiejszych ulic Wojska Polskiego, Monte Cassino, Piotra Skargi, Królowej Korony Polskiej, Felczaka - powstało kilkadziesiąt rezydencji i domów w różnych formach architektonicznych. Były to wille w stylu toskańskim, klasycystycznym, neorenesansowym, neobarokowym, czy przypominające swym wyglądem średniowieczne zamki. W początkach XX wieku powstawały wille projektowane w konwencji Werkbundu i modernizmu.

Na szczecińskim Westendzie mieszkali zamożni przedstawiciele miejscowej społeczności: Heinrich Stolting, Johannes Quistorp, August Lentz, Bernhard Stoewer, Fritz Hoerder, rodzina Manasse, bracia Horst i inni.

Z czasem część tych reprezentacyjnych domów zmieniała właścicieli i także pierwotne przeznaczenie. Dom Emila Krügera (przy dzisiejszej ul. Królowej Korony Polskiej 25) na początku XX wieku przebudowano na siedzibę Pomorskiej Izby Rolnej, a willę kupca Simona (przy dzisiejszej al. Wojska Polskiego 72), jej nowy właściciel doktor Schallehn, specjalista chorób kobiecych, przekształcił w 1931 roku w prywatną klinikę dla kobiet.

Intencją wystawy jest przybliżenie dziejów szczecińskiego Westendu, ukazanie różnorodności architektonicznej dzielnicy - jej kolorytu zabudowy otaczającej mieszczańskie rezydencje. Kuratorami ekspozycji są dr Radosław Pawlik i mgr Nina Jastrzemska, opiekę merytoryczną sprawuje dr hab. Paweł Gut, a projekt graficzny przygotował Piotr N. Wardziukiewicz.

Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2023-02-19, godz. 20:11 "Kochamy książki" w Willi Lentza [RELACJA] Willa Lentza już po raz drugi zorganizowała 14 lutego popularne w Polsce od końca lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku Walentynki. Przez niemal cały… » więcej 2023-02-19, godz. 21:38 "Od Korczaka do Kulmowej. Dziecko i język wczesnej edukacji" [POSŁUCHAJ] "Od Korczaka do Kulmowej. Dziecko i język wczesnej edukacji" - to tytuł konferencji naukowej, która odbędzie się 23-24 marca w Szczecinie. Jest ona związana… » więcej 2023-02-19, godz. 21:27 Hana Umeda i taniec jiutamai [PoSŁUCHAJ, GALERIA] Taniec jiutamai to bardzo subtelna sztuka i zarazem jedna z niewielu tradycyjnych sztuk japońskich stworzonych i praktykowanych przez kobiety. Taniec charakteryzują… » więcej 2023-02-12, godz. 21:42 Agata Zając | „Matematyka i fizyka – przedmioty ścisłe pomagają w pracy dyrygenta...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Rodzice chcieli, żeby została skrzypaczką. Z powodzeniem ukończyła szkoły muzyczne I i II stopnia w rodzinnym Poznaniu, po których zdecydowała się na… » więcej 2023-02-13, godz. 10:25 "Silent Love" Marka Kozakiewicza - pokaz w Kinie Zamek [ROZMOWA] "Silent Love" dokument Marka Kozakiewicza to subtelna i czuła opowieść o sile rodziny, o przyjmowaniu nowych ról i redefiniowaniu starych; o tym, że mając… » więcej 2023-02-12, godz. 21:35 SKALPEL w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] SKALPEL tworzą Marcin Cichy i Igor Pudło. Od początku swojej działalności datowanej na drugą połowę lat 90. muzycy przeszli długą i imponującą drogę… » więcej 2023-02-13, godz. 10:53 "Juvenum Hortus" - czyli młody ogród w Willi Lentza [POSŁUCHAJ] W Willi Lentza w Szczecinie rozpoczął się nowy cykl koncertów: "Juvenum Hortus - czyli młody ogród". Ma to być miejsce prezentacji młodych i utalentowanych… » więcej 2023-02-13, godz. 10:36 Od Hallera do Pattona - film Moniki Mazanek-Wilczyńskiej [POSŁUCHAJ] Historia polskich żołnierzy walczących w XX wieku na terenie Europy to historia wciąż mało znana. Jesteśmy dumni z Armii Hallera czy Andersa. Jednak powojenne… » więcej 2023-02-06, godz. 10:36 Krystyna Prońko | „Jesteś lekiem na całe zło” ponad 53 lata [ROZMOWA] Zachwyca od ponad 53-lat. Jest niedoścignionym wzorem dla wielu wokalistów. Nagrała niepoliczalną liczbę doskonałych płyt. Imponującą karierę rozpoczęła… » więcej 2023-02-08, godz. 23:18 Wystartowała IV edycja Nagrody Literackiej Jantar [ROZMOWA] Nagroda przyznawana jest autorowi mieszkającemu w naszym regionie lub z nim związanemu. W poprzednich latach jury - składające się z literaturoznawców, krytyków… » więcej
23456