Pogdno, Łękno, Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Syrenie Stawy - m.in te wszystkie miejsca Szczecin zawdzięcza rodzinie Quistorpów. Jutro (14 listopada) minie 200 lat od dnia kiedy na świat przyszedł inicjator powstania tych miejsc - Johannes Quistorp. Był przedsiębiorcą i filantropem. Założył m.in. fabrykę cementu portlandzkiego w Lubinie oraz cegielnię parową na Stołczynie. Był także założycielem spółki budowlanej i inicjatorem powstania nowych dzielnic Szczecina. Majątek, który zdobył przekazywał na cele charytatywne, także na rozwój Szczecina.
Był m.in. fundatorem Zakładu Opiekuńczego "Bethanien" dla osób w chorych i potrzebujących. Członkowie rodu Quistorpów zostali pochowani na cmentarzu utworzonym na tego tego zakładu. Właśnie powstaje tam lapidarium upamiętniające tego szczecińskiego przedsiębiorcę i dobroczyńcę.
O życiu Johannesa Quistorpa i jego rodziny opowiada wystawa, którą od poniedziałku można oglądać w Książnicy Pomorskiej. Dziś, w przeddzień 200 urodzin Johannesa Quistorpa, grupa pasjonatów i twórców wystawy, zorganizowała spacer i spotkanie na terenie dawnego cmentarza przy Zakładzie Opiekuńczym "Bethanien".
O rodzinie Quistorpów z organizatorami spotkania rozmawiała Joanna Skonieczna. O Johannesie Quistorpie opowiadali: Dorota Pundyk i Sabina Wacławczyk realizujące projekt "2022 - rok upamiętnienia Johannesa Quistorpa" oraz Anna Koc ze stowarzyszenia Denkmal Pomorze. Wystawę "Szczecin Quistorpów - życie w XIX wieku" można oglądać do 2 grudnia 2022 roku.