Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Bartek Barczyk – fotograf. Fot. bartekbarczyk.art
Bartek Barczyk – fotograf. Fot. bartekbarczyk.art
Ważnym etapem w Jego karierze zawodowej było fotografowanie ostatnich lat życia Wojciecha Kilara. W efekcie powstał wyjątkowy zapis obrazów przedstawiających wielkiego kompozytora w codziennych życiu. Dokumentował też pracę Philipa Glassa w studiu nagrań na Brooklynie w Nowym Jorku. W czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych powstał także cykl portretów innego wybitnego kompozytora – Elliota Goldenthala, który za muzykę do filmu „Frida” otrzymał Oscara i Złoty Glob. Jego fotograficzne klatki zatrzymały się na pracy m.in. Krystiana Zimermana, Romualda Twardowskiego, Krzysztofa Meyera, Anne Sophie Muter, czy Krzysztofa Pendereckiego. Lista nazwisk największych osobowości świata artystycznego, które fotografował, właściwie nie ma końca. Mowa o Bartku Barczyku – jednym z najwybitniejszych artystów fotografików.

Był m.in. oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Dokumentował także budowę nowej siedziby NOSPR. Fotografuje najznamienitsze zespoły teatralne i orkiestry symfoniczne na świecie, m.in. Munich Chamber Orchestra, London Symphony Orchestra, Mahler Chamber Orchestra, Vienna Philharmonic Orchestra, czy Filharmonii Narodowej w Warszawie. Bardzo chętnie współpracuje także z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

„Najważniejszym jest wyzwolić migawkę w odpowiednim momencie. Czasem jest to możliwe dzięki bliższej relacji artysta-fotograf, czasem wystarczy spostrzegawczość i refleks, ale czasem jest to przypadek...” – powiedział Bartek Barczyk.

Polecam rozmowę z tym artystą fotografikiem, który na zaproszenie Krystiana Zimermana wylatuje z Nim już pojutrze do Japonii. Pianista odbierze jedną z najważniejszych nagród na świecie, Praemium Imperiale w dziedzinie muzyki. To bardzo prestiżowe wyróżnienie przyznawane od 1989 roku w dziedzinach architektury, filmu, teatru, malarstwa, muzyki i rzeźby, wyraża uznanie dla globalnego zasięgu dokonań muzycznych naszego pianisty. Honoruje również niezachwianą siłę osobowości Krystiana Zimermana jako Artysty prezentującego najwyższy poziom sztuki muzycznej przez prawie pół wieku.

Nagrody Praemium Imperiale obejmują te obszary osiągnięć, które nie są reprezentowane przez Nagrody Nobla. Przyznawane są corocznie przez Japan Art Association pod honorowym patronatem Jego Cesarskiej Wysokości Księcia Hitachi, młodszego brata Emerytowanego Cesarza Japonii.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Bartkiem Barczykiem
 

Zobacz także

2022-11-20, godz. 20:50 Hina Maeda – triumfatorka 16. Konkursu im. Henryka Wieniawskiego zagrała w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Najmłodsza uczestniczka finałów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, 20-letnia Hina Maeda okazała się najlepsza… » więcej 2022-11-20, godz. 22:30 Wilczyńska, Miśkiewicz, Frankiewicz... Koncert "Głosy rzeki" w Szczecinie [ROZMOWA] Koncert "Głosy rzeki" jest komentarzem artystów z dziedziny muzyki, teatru i literatury wobec katastrofy ekologicznej, która od kilku miesięcy ma miejsce na… » więcej 2022-11-20, godz. 15:38 Jerzy Połomski przychodził do Polskiego Radia Szczecin wiele razy [WSPOMNIENIE] Jerzy Połomski bardzo często odwiedzał Redakcję Muzyczną Polskiego Radia Szczecin, zwłaszcza od lat 70. do niemal końca ubiegłego wieku. Wówczas był… » więcej 2022-11-20, godz. 11:10 Dominika Chorosińska | „Marzyłam, żeby być aktorką pielgrzymem...” [ROZMOWA] Dominika Chorosińska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie spektakl dyplomowy przygotowywała pod kierunkiem Andrzeja Wajdy. Debiutowała… » więcej 2022-11-20, godz. 15:13 Wkrótce Festiwal Czytania im. Wojciecha Pszoniaka Szczecin 2022 [ROZMOWA] "Odkrywcy Wyobraźni" - Festiwal Czytania im. Wojciecha Pszoniaka Szczecin 2022, rozpoczyna się w najbliższy piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Festiwal… » więcej 2022-11-20, godz. 15:24 Czy warto dziś czytać Dostojewskiego? [POSŁUCHAJ] W swoich poglądach przejawiał radykalizm, sprzyjał autorytarnym rządom carskim oraz pochwalał konserwatywne poglądy ludowe. Mowa o Fiodorze Dostojewski… » więcej 2022-11-13, godz. 18:19 Profesor Antoni Wit w Narodowe Święto Niepodległości zadyrygował Orkiestrą Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZD… Antoni Wit uznany jest za jednego z najwybitniejszych dyrygentów na świecie. Przez ponad pół wieku dyrygował grubo ponad dwieście pięćdziesięcioma zespołami… » więcej 2022-11-13, godz. 19:37 Kosiorowski, Liskowacki, Michałowski, Oleksy i Wojtyła nominowani do Nagrody Jantar 2021 [POSŁUCHAJ] Nagroda "Jantar" przyznawana jest corocznie (od 2020 roku) za książki wydane w roku poprzedzającym, napisane przez autorów mieszkających na Pomorzu Zachodnim… » więcej 2022-11-13, godz. 21:28 Niech żyje kino! [ROZMOWA] Wczoraj (12 listopada 2022 roku) w kinie Zamek w Szczecinie rozpoczął się Mały Przegląd Wielkich Filmów. To już druga odsłona tego cyklu, dzięki któremu… » więcej 2022-11-13, godz. 19:56 200 urodziny Johannesa Quistorpa - wystawa [POSŁUCHAJ] Pogdno, Łękno, Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Syrenie Stawy - m.in te wszystkie miejsca Szczecin zawdzięcza rodzinie Quistorpów. Jutro (14 listopada) minie… » więcej
56789