Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
fot. materiały producenta filmu [nextfilm.pl]
fot. materiały producenta filmu [nextfilm.pl]
Pierwsza seksbomba okresu PRL-u, bezkompromisowa gwiazda lat 60. XX wieku. Zachwycała urodą i wdziękiem. Hipnotyzowała głosem. Podbijała serca milionów panów, a w kobietach wzbudzała zazdrość i oburzenie. Mowa o polskiej Marilyn Monroe, czyli Kalinie Jędrusik.

Powstało wiele biografii na temat jej życia, a wykonywane przez nią piosenki znane są wszystkim pokoleniom Polaków. Teraz przyszła pora na kino...

"Bo we mnie jest seks" – taki tytuł nosi najnowszy film Katarzyny Klimkiewicz, która do opowieści o losach Kaliny Jędrusik podeszła w niekonwencjonalny sposób, co fanów tradycyjnego kina może jednak zawodzić. Reżyserka nie serwuje nam produkcji biograficznej, zaś skupia się na momencie największej chwały i jednoczesnej chwili upadku Jędrusik. Film traktować można jako artystyczny, wręcz modernistyczny z elementami musicalu. Jednakże nie jest to kino offowe. Produkcja była nominowana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty, Międzynarodowym Festiwalu Camerimage, czy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Złote Lwy, na którym aktorka Maria Dębska, wcielająca się w postać Kaliny Jędrusik zdobyła nagrodę w kategorii najlepszej pierwszoplanowej roli kobiecej.

Oprócz tego w filmie występują Leszek Lichota jako Stanisław Dygat, Bartłomiej Kotschedoff jako dyrektor Molski, Borys Szyc w roli Kazimierza Kutza, czy Krzysztof Zalewski, grający Lucka.

Tuż po premierze z reżyserką Katarzyną Klimkiewicz rozmawiała Paulina Zaremba.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2022-01-23, godz. 14:59 Nieziemska wystawa "Cosmos Discovery Space Exhibition" [POSŁUCHAJ] Wystawa "Cosmos Discovery Space Exhibition" prowadzi nas przez historię prób podboju kosmosu. Powstała we współpracy z amerykańską NASA oraz centrum edukacyjnym… » więcej 2022-01-22, godz. 21:22 O polskiej literaturze w Czechach [ROZMOWA] Jaka jest kondycja polskiej literatury w Czechach? Którzy nasi autorzy są najbardziej popularni? Czy nasi południowi sąsiedzi sięgają chętnie po książki… » więcej 2022-01-23, godz. 14:12 Joanna Tylkowska-Drożdż z włoskim belcanto w Operze na Zamku [ROZMOWA, GALERIA] Pieśni belcanto na głos i fortepian XVIII-wiecznego twórcy Vincenzo Belliniego zabrzmiały w ubiegłym tygodniu w Operze na Zamku podczas recitalu solistki… » więcej 2022-01-23, godz. 15:55 "10 sekretów Marylin Monroe", czyli Sonia Bohosiewicz w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Dom Kultury w Przecławiu zaskakuje w czasie pandemii swoją aktywnością. Organizatorzy zapraszają na koncerty i spektakle artystów z całej Polski. Tym razem… » więcej 2022-01-23, godz. 14:38 Nakręcą w Szczecinie finałową scenę do amerykańskiego thrillera [ROZMOWA] Już na początku lutego 2022 roku scena do amerykańskiego thrillera nagrywana będzie na ulicach Szczecina! Twórcy zdradzają, że fabuła filmu ma charakter… » więcej 2022-01-23, godz. 15:29 Murowanka, czyli Muzeum z Klasą [POSŁUCHAJ] Murowanka, czyli zabytkowy budynek pierwszej szkoły w warszawskim Wawrze, stanie się Muzeum z Klasą, w którym nie tylko będzie można oglądać eksponaty… » więcej 2022-01-23, godz. 14:24 Barbara Krafftówna: "Byłabym chirurgiem miękkim lub detektywem" [WSPOMNIENIE] Nie żyje aktorka Barbara Krafftówna, niezapomniana Honorata z „Czterech pancernych…” czy Felicja z „Jak być kochaną”. Aktorka, artystka kabaretowa… » więcej 2022-01-23, godz. 14:05 Koncert Prezydencki z Natalią Kukulską | Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Etiudy, mazurki, nokturny, preludia, walce oraz Polonez As-dur z opusu 53 Fryderyka Chopina zabrzmiały w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… » więcej 2022-01-23, godz. 14:47 "Przedwojenne restauracje Podjuch i Widoku" [ROZMOWA] Gdzie spędzali czas, w niedzielę o tej porze, mieszkańcy przedwojennego Stettina? Jednym z ulubionych miejsc były Podjuchy. Dziś trudno w to uwierzyć, ale… » więcej 2022-01-17, godz. 20:09 "Mam siłę" - kolejna odsłona projektu "ona/jej - akademia siostrzeństwa" [POSŁUCHAJ] Czym jest "Siostrzane mapowanie miasta"? Z jakimi przeciwnościami mierzą się kobiety? Jakie strategie obierają, aby dążyć do równości? Jak wygląda walka… » więcej
12345